Reklama

Tego nie mów rodzicom jedynaków!

W społeczności rodzicielskiej, nie tylko bezdzietni łatwo nie mają. Rodzice jedynaków też czasem mogą czuć się nierozumiani, szczególnie gdy słyszą poniższe zdania.

Reklama
Reklama

 

Jestem mamą jedynaka i jestem z tego dumna, mimo tego, że wielu znajomych, a nawet i rodzina próbuje mi wmawiać, że posiadanie jednego dziecka nie daje mi macierzyńskiego spełnienia. Dlatego postanowiłam napisać ten tekst, by uświadomić wszystkim wielodzietnym, że my matki jedynaków wcale nie jesteśmy od was gorsze i chcemy być traktowane tak samo jak wy – z szacunkiem, podziwem i zrozumieniem.

Jeśli więc nie chcesz sprawiać przykrości rodzicom jedynaków, unikaj mówienia im pewnych rzeczy. Oto zdania, które najbardziej irytują rodziców posiadających jedno dziecko.

Będzie z niego egoista!

To najczęstszy zarzut jaki słyszę z ust znajomych i rodziny. Jakby o tym, czy ktoś jest dobrym człowiekiem, decydowało posiadanie rodzeństwa. Znam wielu egoistów, wyzyskiwaczy i darmozjadów, którzy nie są jedynakami. Ta teoria jakoś w ich przypadku się nie sprawdza. I w przypadku mojego syna też się nie sprawdzi. Gwarantuję ci, że zrobię wszystko, by wychować fajnego, dobrego, wrażliwego, myślącego o innych człowieka. Pozwól, że rozliczysz mnie z tego za kilkanaście lat, ok?

Zobacz, ono potrzebuje rodzeństwa!

Pytaliście go o to? Wam się tylko tak wydaje. Dziecku do szczęścia potrzebna jest kochająca rodzina. Moje dziecko jest kochane i potrafi kochać. I nigdy nie powiedziało, że chce brata lub siostrę. Wręcz przeciwnie – dostrzega plusy takiej sytuacji: ma swój pokój i nikt nie psuje mu misternych budowli z klocków jak młodsza siostra jego koledze z przedszkola. Pamiętaj, jestem jego mamą i to ja wiem najlepiej, czego do szczęścia potrzebuje mój syn. I rodzeństwa wcale nie ma na tej liście.

Masz mniejsze szanse na to, że zostaniesz babcią.

Statystycznie rzeczywiście tak jest, ale przecież nie rodzimy dzieci tylko po to, by dały nam na starość wnuki. Hola, hola – to dopiero egoistyczne podejście! Najważniejsze to uszanować decyzję swojego dziecka. Jeśli będzie chciało żyć bezdzietnie, na pewno nie będę wywierać na nim żadnej presji. Najważniejsze, by było szczęśliwe w tym swoim dorosłym życiu. Z dziećmi lub bez.

E, tobie z jednym jest łatwiej!

No to skoro tak uważasz, po co decydowałaś się na drugie czy trzecie dziecko – mam ochotę odpowiedzieć. Tekst, że jest mi łatwiej, traktuję zresztą jak zarzut, bo to zwykle tak właśnie brzmi. Dla osób, które tak mówią, jestem matką na pół etatu, egoistką i wygodnisią. Jakoś wszyscy wtedy zapominają, że posiadanie jednego dziecka to przecież też nieprzespane noce, baby blues, problemy z karmieniem, choroby, wydatki, troski wychowawcze. No właśnie, to ostatnie uważam zresztą za trudniejsze wyzwanie niż w przypadku rodzicielstwa wielodzietnego. Wychowanie jedynaka tak, by nie był w przyszłości pępkiem świata, wymaga dużego poświęcenia.

Biedne dziecko, będzie musiało się samo tobą zajmować, gdy będziesz stara.

To cios poniżej pasa. W takich momentach mam ochotę odpowiedzieć, że mając dwoje czy troje dzieci nie ma się gwarancji, że będą się nami zajmować na starość. Ten zarzut boli mnie zresztą najbardziej, bo wywołuje u mnie poczucie winy. Czego jak czego, ale nie chcę dla mojego dziecka, by swoje życie podporządkowywało opiece nad niedołężnymi rodzicami. Wolę wierzyć, że nie będzie takiej potrzeby, a gdy się taka pojawi – mamy dużą rodzinę, na którą mogę liczyć.

Ale ono musi czuć się samotnie!

Ludzie, zrozumcie, że jest różnica pomiędzy słowem „sam” a „samotny”. Moje dziecko nigdy nie było i nie będzie samotne, bo my rodzice na to nie pozwolimy – zawsze przecież będzie miało przy sobie kochające je osoby. Poza tym, nie trzymam dziecka pod kloszem, odosobnieniu. Mój syn ma mnóstwo kolegów i koleżanek w przedszkolu i na placu zabaw, przez nasz dom przewijają się inne dzieci. Samotna zabawa, zdarza się – owszem, ale tylko wtedy, gdy syn ma nią ochotę. I uważam, że w takich momentach jest w tej zabawie najbardziej kreatywny. Zresztą, ja przecież też najefektywniej pracuję, gdy nikt mi nie przeszkadza.

Nie rozumiem, czemu się przed tym bronisz.

Uwielbiam, gdy ktoś z góry zakłada, że posiadanie jedynaka to moje widzimisię. W moim przypadku zdecydowało o tym wiele czynników, także zdrowotnych. Moja pierwsza ciąża po dwóch poronieniach była traumą i przez całe 8 miesięcy nie mogłam być pewna tego, że urodzę zdrowe dziecko. Nie muszę się tłumaczyć ludziom, że to właśnie ten lęk przed przechodzeniem ponownie przez tę gehennę jest dla mnie najsilniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Dlatego proszę cię, nie wchodź z butami w moją intymność i uszanuj ten stan rzeczy. Posiadanie jedynaka to nie zawsze jest decyzja rodziców, ale często i losu.

Sylwia

P.S. Pozdrawiam wszystkie mamy! Wspierajmy się, bez względu na liczbę urodzeń 🙂

foto: pixabay.com

Zobacz jeszcze:

Mali zazdrośnicy. Gdy dziecko spodziewa się rodzeństwa.

 • Prawda jest taka, że część mam lubi innej mamie dowalić, a część ma dziką rozkosz z robienia z siebie cierpiętnicy.
  I stąd wszelakie komentarze 🙁
  Jestem Mamą bliźniąt. Wiesz co często słyszą mamy bliźniąt?
  „Ty to masz łatwo. Synchronizujesz. Razem śpią. Razem się bawią. A za jakiś czas będziesz miała dwójkę odchowaną od razu”
  To jest równie krzywdzące, co Twoje spostrzeżenie dotyczące stwierdzenia, że mama jedynaka to wygodnisia i mama na pół etatu…
  To są różne światy, różne wyzwania jak i dzieci są różne.
  Pozdrawiam ciepło 🙂

 • Olga

  Niestety zgadzam się co do tego, że jedynaki mają przerąbane, gdy rodzice się zestarzeją lub zachorują – znam to z życia. Całe życie jedynaka staje na głowie, małżonek i dzieci muszą rzucić wszystko i zająć się niepełnosprawną babcią/dziadkiem. Nie ma mowy o wolnym weekendzie, urlopie, rodzinnym wyjeździe. Co innego, gdy jest rodzeństwo – można się wymieniać opieką lub zrzucić na opiekunkę. Właśnie dlatego postanowiłam, że za wszelką cenę będę walczyć o rodzeństwo dla syna – żeby nie był przy mnie uwiązany całodobowo, gdy się zestarzeję i zniedołężnieję.

Close

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.

Chcemy Cię zapewnić, że Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili.
Szczegóły na podstronie polityka prywatności.

Subscribe to our newsletter

autoresponder system powered by FreshMail