-Reklama-

Prawnik radzi mamom – odpowiedzi na Wasze pytania cz. 1

-Reklama-
1. Czy jeśli, będąc na urlopie wychowawczym (który trwa powiedzmy do 1.07) zajdę w ciążę, to mogę 2.07 dostarczyć do zakładu pracy zwolnienie lekarskie? Czy wtedy będę miała normalnie płacone aż do porodu, a następnie urlop macierzyński płacony? Czy zakład pracy może wręczyć mi wypowiedzenie?

Ma Pani prawo do zasiłku chorobowego po okresie korzystania z urlopu wychowawczego

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu wychowawczego (art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej), ponieważ w tym okresie pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Okresu niezdolności do pracy przypadającej podczas urlopu wychowawczego nie wlicza się do okresu zasiłkowego oraz do okresu, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

Wyjściem z sytuacji jest przerwanie urlopu wychowawczego, którego zawsze można dokonać.

-Reklama-

W sytuacji gdy niezdolność do pracy rozpoczęła się podczas urlopu wychowawczego i trwa nieprzerwanie po zakończeniu urlopu, pracownik ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu. Nie ma wówczas znaczenia, że niezdolność do pracy powstała w trakcie urlopu wychowawczego, ważne jest, że trwa nieprzerwanie po jego zakończeniu.

Po urlopie wychowawczym nie mu już żadnego ale. Wynagrodzenie chorobowe /zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia, po zakończeniu urlopu wychowawczego.

Czy zakład pracy może wręczyć wypowiedzenie Pani?

Zasadą jest, że nie. Są wyjątkowy sytuacje to umożliwiające, o których przeczyta Pani we wpisie http://e-prawopracy.pl/ochrona-kobiet-w-ciazy/

2. Mam pytanie odnośnie wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS. Jestem na zasiłku z powodu ciąży, zagrożenie porodem przedwczesnym, pobyt w szpitalu. Do tej pory miałam wypłacany zasiłek w miarę regularnie, teraz niestety nie dostałam jeszcze pieniędzy za okres 9-29 kwiecień. Pracodawca wysłał zwolnienie, ma potwierdzenie. Czy powinnam skontaktowac się z ZUS-em, czy możliwe są takie opóźnienia?

Jak najbardziej proszę skontaktować się z Oddziałem ZUS. Jeśli wcześniej ZUS wypłacał zasiłek chorobowy, nie powinno być większych przeszkód żeby to organ rentowy kontynuował. Ciężko jednak prorokować przyczyny, bez skontatktowania się z oddziałem. Śmiało proszę zadzwonić i się spytać.

3. Od 4 lat jestem zatrudniona u jednego pracodawcy. Przez 3,5 roku dostawałam najniższe wynagrodzenie. 2 miesiące temu zmieniłam stanowisko, dostałam nową umowę i dużo wyższą pensję. Obecnie jestem w 6. tyg ciąży, lekarz zasugerował zwolnienie ze względu na charakter pracy. Proszę mi powiedzieć od której pensji dostanę wynagrodzenie na L4?

Jeśli nie było zmiany wymiaru etatu, oraz przerwy w zatrudnieniu powyżej 30 dni podstawa zasiłku będzie wyliczana z ostatnich 12 miesięcy zatrudnienia. Zapewne więc i to niższe wynagrodzenie zostanie uwzględnione w Pani przypadku i to wyższe.

Art. 36. Ustawy zasiłkowej

1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36.

4. Witam, mam pytanie o umowę o pracę. Umowę mam do końca tego roku, a poród w sierpniu. Wiem, że przysługuje mi normalnie macierzyński i wezmę roczny. Ale co z umową? Dalej wygasa z końcem roku, czy jakieś przedłużenie do końca macierzyńskiego?

Pracodawca Pani może ale nie musi (nie ma prawnego obowiązku) zawrzeć z Panią kolejnej umowy.

Jednakże jeżeli w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego wygaśnie tytuł do ubezpieczeń społecznych pracownikowi – pozostały niewykorzystany jeszcze wymiar zasiłku macierzyńskiego wypłaci ZUS właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

5. Czy pomimo że przysługuje mi zasiłek macierzyński, a nie złożyłam wniosku (nie wiedziałam, bo nikt mnie nie powiadomił, że trzeba go złożyć) , to po 2,5 miesiącach po porodzie mogę się o niego ubiegać? Pracodawcy dostarczyłam tylko zaświadczenie ze szpitala, natomiast nie wspomniał mi nic o żadnym wniosku. Dziś mi tylko powiedział, że owy wniosek muszę złożyć w ZUS-ie, nie do niego. Czy to ma jeszcze sens, czy już po tzw. 'ptakach’?

Śmiało proszę jeszcze składać wniosek.

Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego ulega przedawnieniu po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługiwał.

Jednym słowem – jest jeszcze czas.

Na Wasze pytania odpowiadała:

katarzyna-klembaPani Katarzyna Klemba,
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych www.e-prawopracy.pl.

Na blogu Pani Katarzyny znajdziecie wiele cennych informacji z zakresu prawa pracy, ochrony ciężarnych i ZUS.

foto: pixabay.com; archiwum Katarzyny Klemba
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...

Prawdopodobnie nie wiesz o ich istnieniu, a mogą bardzo ułatwić ci życie. Oto 12 niezwykłych gadżetów dla mam

Gdy zostajesz mamą, zwykle dowiadujesz się o istnieniu rzeczy, o których nie miałaś pojęcia. Te gadżety nie są zbyt popularne, ale bywają...

Najlepsze przekąski na wycieczkę – co zabrać?

Wakacje w pełni! Pogoda zachęca do krótszych i dłuższych wycieczek. Podróżując z dziećmi warto odpowiednio się przygotować i zaplanować prowiant na drogę....