-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Prawnik radzi mamom – odpowiedzi na Wasze pytania cz. 1

W tym tygodniu pytałyście o: przejście z wychowawczego na macierzyński, zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS, wynagrodzenie na L4, wygaśnięcie umowy w trakcie macierzyńskiego oraz o wniosek o macierzyński.

-Reklama-
1. Czy jeśli, będąc na urlopie wychowawczym (który trwa powiedzmy do 1.07) zajdę w ciążę, to mogę 2.07 dostarczyć do zakładu pracy zwolnienie lekarskie? Czy wtedy będę miała normalnie płacone aż do porodu, a następnie urlop macierzyński płacony? Czy zakład pracy może wręczyć mi wypowiedzenie?

Ma Pani prawo do zasiłku chorobowego po okresie korzystania z urlopu wychowawczego

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu wychowawczego (art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej), ponieważ w tym okresie pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Okresu niezdolności do pracy przypadającej podczas urlopu wychowawczego nie wlicza się do okresu zasiłkowego oraz do okresu, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

Wyjściem z sytuacji jest przerwanie urlopu wychowawczego, którego zawsze można dokonać.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy rozpoczęła się podczas urlopu wychowawczego i trwa nieprzerwanie po zakończeniu urlopu, pracownik ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu. Nie ma wówczas znaczenia, że niezdolność do pracy powstała w trakcie urlopu wychowawczego, ważne jest, że trwa nieprzerwanie po jego zakończeniu.

Po urlopie wychowawczym nie mu już żadnego ale. Wynagrodzenie chorobowe /zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia, po zakończeniu urlopu wychowawczego.

Czy zakład pracy może wręczyć wypowiedzenie Pani?

Zasadą jest, że nie. Są wyjątkowy sytuacje to umożliwiające, o których przeczyta Pani we wpisie http://e-prawopracy.pl/ochrona-kobiet-w-ciazy/

2. Mam pytanie odnośnie wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS. Jestem na zasiłku z powodu ciąży, zagrożenie porodem przedwczesnym, pobyt w szpitalu. Do tej pory miałam wypłacany zasiłek w miarę regularnie, teraz niestety nie dostałam jeszcze pieniędzy za okres 9-29 kwiecień. Pracodawca wysłał zwolnienie, ma potwierdzenie. Czy powinnam skontaktowac się z ZUS-em, czy możliwe są takie opóźnienia?

Jak najbardziej proszę skontaktować się z Oddziałem ZUS. Jeśli wcześniej ZUS wypłacał zasiłek chorobowy, nie powinno być większych przeszkód żeby to organ rentowy kontynuował. Ciężko jednak prorokować przyczyny, bez skontatktowania się z oddziałem. Śmiało proszę zadzwonić i się spytać.

3. Od 4 lat jestem zatrudniona u jednego pracodawcy. Przez 3,5 roku dostawałam najniższe wynagrodzenie. 2 miesiące temu zmieniłam stanowisko, dostałam nową umowę i dużo wyższą pensję. Obecnie jestem w 6. tyg ciąży, lekarz zasugerował zwolnienie ze względu na charakter pracy. Proszę mi powiedzieć od której pensji dostanę wynagrodzenie na L4?

Jeśli nie było zmiany wymiaru etatu, oraz przerwy w zatrudnieniu powyżej 30 dni podstawa zasiłku będzie wyliczana z ostatnich 12 miesięcy zatrudnienia. Zapewne więc i to niższe wynagrodzenie zostanie uwzględnione w Pani przypadku i to wyższe.

Art. 36. Ustawy zasiłkowej

1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36.

4. Witam, mam pytanie o umowę o pracę. Umowę mam do końca tego roku, a poród w sierpniu. Wiem, że przysługuje mi normalnie macierzyński i wezmę roczny. Ale co z umową? Dalej wygasa z końcem roku, czy jakieś przedłużenie do końca macierzyńskiego?

Pracodawca Pani może ale nie musi (nie ma prawnego obowiązku) zawrzeć z Panią kolejnej umowy.

Jednakże jeżeli w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego wygaśnie tytuł do ubezpieczeń społecznych pracownikowi – pozostały niewykorzystany jeszcze wymiar zasiłku macierzyńskiego wypłaci ZUS właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

5. Czy pomimo że przysługuje mi zasiłek macierzyński, a nie złożyłam wniosku (nie wiedziałam, bo nikt mnie nie powiadomił, że trzeba go złożyć) , to po 2,5 miesiącach po porodzie mogę się o niego ubiegać? Pracodawcy dostarczyłam tylko zaświadczenie ze szpitala, natomiast nie wspomniał mi nic o żadnym wniosku. Dziś mi tylko powiedział, że owy wniosek muszę złożyć w ZUS-ie, nie do niego. Czy to ma jeszcze sens, czy już po tzw. 'ptakach’?

Śmiało proszę jeszcze składać wniosek.

Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego ulega przedawnieniu po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługiwał.

Jednym słowem – jest jeszcze czas.

Na Wasze pytania odpowiadała:

katarzyna-klembaPani Katarzyna Klemba,
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych www.e-prawopracy.pl.

Na blogu Pani Katarzyny znajdziecie wiele cennych informacji z zakresu prawa pracy, ochrony ciężarnych i ZUS.

foto: pixabay.com; archiwum Katarzyny Klemba

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...