-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Malowanie ścian w ciąży. Bezpieczne?

Syndrom tzw. wicia gniazda to silna potrzeba odczuwana przez ciężarne, która każe im przygotować kącik dla dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Przyszła mama zwykle bardzo się rwie do remontu i chętnie bierze na siebie ciężar malowania pokoiku. Ale czy malowanie ścian to bezpieczna dla ciężarnej czynność?

-Reklama-

Wszystko zależy od tego, jakiej farby użyje się do malowania ścian. Niektóre z farb zawierają składniki, których należy w ciąży unikać np. barwniki, rozcieńczalniki czy środki suszące. Opary, jakie wydzielają farby ścienne mogą mieć więc szkodliwy wpływ na przebieg ciąży. Na szczęście większość obecnie dostępnych rodzajów farb jest bezpieczna.

Farby lateksowe

To najbardziej popularny rodzaj farby ściennej. Nie zawiera rozpuszczalników, można ją łatwo zmyć ze skóry – wodą z mydłem. Jest bezpieczna w użyciu i może być stosowana do malowania ścian również przez kobiety w ciąży, o ile pomieszczenie jest dobrze wentylowane.

Farby olejne

Farba olejna zawiera rozpuszczalniki i nie da się jej tak łatwo zmyć ze skóry. Wymaga to acetonu lub terpentyny. Rozpuszczalniki, który zawiera farba, odparowują po nałożeniu na ścianę. Opary są dość szkodliwe, tym bardziej niebezpieczne są dla kobiet w ciąży. Mogą między innymi zwiększać ryzyko wad wrodzonych u dzieci i wpłynąć na ich późniejsze problemy z rozwojem umysłowym.
W ciąży nie powinno się nie tylko malować farbami olejnymi, ale również przebywać w świeżo malowanym pomieszczeniu. Stanie się ono dopiero bezpiecznym miejscem, gdy przestanie w nim „śmierdzieć” farbą.

Jeśli kobieta nieświadoma swojej ciąży, używała farb olejnych, nie musi się martwić. Szkodliwość jest mimo wszystko bardzo, bardzo niska.

Jeżeli ciężarna jest zmuszona przebywać w malowanym farbą olejną pomieszczeniu, musi podjąć pewne środki ostrożności:

  • ograniczyć ilość czasu spędzanego w takim pomieszczeniu,
  • opuścić pomieszczenie, jeśli poczuje się źle (ból głowy, zawroty, duszności),
  • dobrze wentylować malowane pomieszczenie i stosować odzież ochronną (rękawiczki, maseczkę),
  • nie jeść i nie pić w malowanym pomieszczeniu, by uniknąć przypadkowego połknięcia substancji chemicznych.
Farby z ołowiem

To powszechnie stosowane farby przed 1970 rokiem i dziś już niesprzedawane. A jednak istnieje ryzyko, że i z taką farbą ciężarna będzie mieć kontakt np. podczas skrobania czy szlifowania ścian po dawnym malowaniu. Nie wolno przebywać w takim pomieszczeniu do momentu uprzątnięcia go, bo wdychanie pyłu może mieć przykre konsekwencje dla matki i dziecka.

Pamiętaj! 10% wad wrodzonych u dzieci jest spowodowanych narażeniem ciężarnej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych np. alkoholu, narkotyków, leków czy chemikaliów. Ograniczenie ekspozycji kobiet w ciąży na opary farb malarskich i lakierów – zmniejsza ryzyko wystąpienia wad u nowonarodzonych dzieci.

przeczytaj jeszcze:

Zabiegi kosmetyczne w ciąży. Bezpieczne?

Tatuaż w ciąży. Dobry pomysł?

Ciąża i zwierzę w domu.

autor:iguana
foto:pixabay

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!