-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Ciąża i zwierzę w domu. Na co uważać?

Posiadanie zwierząt w domu może nieść pewne ryzyko dla ciężarnych, ale nie musi. Wystarczy przestrzegać określonych zasad, by bliskość pupila nie stanowiła niebezpieczeństwa dla przyszłej mamy i jej dziecka.

-Reklama-

Z dala od kuwety

Jeśli posiadasz kota, w czasie ciąży unikaj kontaktu z jego kuwetą. W kocich odchodach może bowiem znajdować się pasożyt powodujący toksoplazmozę – chorobę niezwykle groźną dla ciężarnych. Toksoplazmoza w ciele przyszłej mamy może przedostać się przez łożysko i zaszkodzić dziecku. W skrajnych przypadkach może spowodować nawet poronienie. Z tego względu czyszczenie kuwety na czas ciąży należy powierzyć innym domownikom. A jeśli posiadasz ogród, w którym mogą załatwiać się koty, zrezygnuj również z prac ogrodniczych. Zanieczyszczona odchodami kocimi ziemia też może wywołać zakażenie.

Ostrożnie z sierścią

Jeśli masz alergię na sierść, w ciąży może się ona nasilić. Ciąża bywa również często przeciwwskazaniem do brania leków antyalergicznych. W takiej sytuacji warto więc unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami futerkowymi. Ponieważ nie ma dowodów na to, że alergia na zwierzęcą sierść może być dziedziczna, nie ma konieczności separowania zwierząt od malucha. Są nawet pewne badania, które sugerują, że dzieci, które dorastają wśród zwierząt futerkowych, rzadziej zapadają na alergie.

Groźne gryzonie

Małe myszki, chomiki, świnki morskie, króliki, szczury czy tchórzofretki to potencjalni nosiciele wirusa LMCV, który odpowiada za limfocytarne zapalenie splotu naczyniówkowego i opon mózgowych. Zakażenie tym wirusem może spowodować uszkodzenie płodu lub jego poronienie. Najgroźniejszy dla ciężarnej jest kontakt ze śliną, krwią czy odchodami zakażonego gryzonia, dlatego niewskazane jest czyszczenie klatki ze zwierzęciem czy nawet dotykanie go. Dla własnego bezpieczeństwa warto zachować dystans.

Egzotyczne gady też zarażają

Niebezpieczne mogą być również gady – węże, jaszczurki czy żółwie. Mogą być one bowiem nosicielami salmonelli – kolejnej choroby groźnej dla przyszłej mamy. W trakcie ciąży należy zatem unikać kontaktu bezpośredniego z gadem oraz dotykania się do jego terrarium. Czyszczenie znowu należy powierzyć komuś innemu.

Psia nieprzewidywalność

Choć pies może się wydawać zwierzakiem bardzo przyjaznym przyszłej mamie, należy zwrócić uwagę na jeden aspekt – że to zwierzę silne (szczególnie te duże rasy) i jeśli nie są przeszkolone, mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. To może stanowić pośrednie zagrożenie dla ciężarnej, jeśli np. pies z radości skoczy swojej pani na brzuch lub przewróci ją podczas spaceru. Jeśli nasz pies należy do grupy tych „nieokiełznanych”, warto pomyśleć nad przeszkoleniem go. Opanowanie jego temperamentu przyda się na przyszłość, gdy pies będzie towarzyszył małemu dziecku. Maluch z pewnością nie raz pociągnie psa za ogon lub mocniej złapie za sierść – pies musi wiedzieć, że nie może wykazywać się w tej sytuacji agresją. Inaczej mógłby zrobić dziecku krzywdę.

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...