-Reklama-
-Reklama-

Ciąża i zwierzę w domu. Na co uważać?

Posiadanie zwierząt w domu może nieść pewne ryzyko dla ciężarnych, ale nie musi. Wystarczy przestrzegać określonych zasad, by bliskość pupila nie stanowiła niebezpieczeństwa dla przyszłej mamy i jej dziecka.

-Reklama-

Z dala od kuwety

Jeśli posiadasz kota, w czasie ciąży unikaj kontaktu z jego kuwetą. W kocich odchodach może bowiem znajdować się pasożyt powodujący toksoplazmozę – chorobę niezwykle groźną dla ciężarnych. Toksoplazmoza w ciele przyszłej mamy może przedostać się przez łożysko i zaszkodzić dziecku. W skrajnych przypadkach może spowodować nawet poronienie. Z tego względu czyszczenie kuwety na czas ciąży należy powierzyć innym domownikom. A jeśli posiadasz ogród, w którym mogą załatwiać się koty, zrezygnuj również z prac ogrodniczych. Zanieczyszczona odchodami kocimi ziemia też może wywołać zakażenie.

Ostrożnie z sierścią

Jeśli masz alergię na sierść, w ciąży może się ona nasilić. Ciąża bywa również często przeciwwskazaniem do brania leków antyalergicznych. W takiej sytuacji warto więc unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami futerkowymi. Ponieważ nie ma dowodów na to, że alergia na zwierzęcą sierść może być dziedziczna, nie ma konieczności separowania zwierząt od malucha. Są nawet pewne badania, które sugerują, że dzieci, które dorastają wśród zwierząt futerkowych, rzadziej zapadają na alergie.

Groźne gryzonie

Małe myszki, chomiki, świnki morskie, króliki, szczury czy tchórzofretki to potencjalni nosiciele wirusa LMCV, który odpowiada za limfocytarne zapalenie splotu naczyniówkowego i opon mózgowych. Zakażenie tym wirusem może spowodować uszkodzenie płodu lub jego poronienie. Najgroźniejszy dla ciężarnej jest kontakt ze śliną, krwią czy odchodami zakażonego gryzonia, dlatego niewskazane jest czyszczenie klatki ze zwierzęciem czy nawet dotykanie go. Dla własnego bezpieczeństwa warto zachować dystans.

Egzotyczne gady też zarażają

Niebezpieczne mogą być również gady – węże, jaszczurki czy żółwie. Mogą być one bowiem nosicielami salmonelli – kolejnej choroby groźnej dla przyszłej mamy. W trakcie ciąży należy zatem unikać kontaktu bezpośredniego z gadem oraz dotykania się do jego terrarium. Czyszczenie znowu należy powierzyć komuś innemu.

Psia nieprzewidywalność

Choć pies może się wydawać zwierzakiem bardzo przyjaznym przyszłej mamie, należy zwrócić uwagę na jeden aspekt – że to zwierzę silne (szczególnie te duże rasy) i jeśli nie są przeszkolone, mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. To może stanowić pośrednie zagrożenie dla ciężarnej, jeśli np. pies z radości skoczy swojej pani na brzuch lub przewróci ją podczas spaceru. Jeśli nasz pies należy do grupy tych „nieokiełznanych”, warto pomyśleć nad przeszkoleniem go. Opanowanie jego temperamentu przyda się na przyszłość, gdy pies będzie towarzyszył małemu dziecku. Maluch z pewnością nie raz pociągnie psa za ogon lub mocniej złapie za sierść – pies musi wiedzieć, że nie może wykazywać się w tej sytuacji agresją. Inaczej mógłby zrobić dziecku krzywdę.

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?