-Reklama-

Zabiegi kosmetyczne w ciąży. Czy są bezpieczne?

Manicure? Wybielanie zębów? Farbowanie włosów w ciąży? Czy przyszłe mamy mogą wszystko? Rozwiewamy wątpliwości!

-Reklama-

Manicure w ciąży

Nie jest zakazany, ale pod warunkiem przestrzegania najważniejszych zasad bezpieczeństwa:

  1. Manicure powinien być wykonywany przez profesjonalny salon kosmetyczny lub kosmetyczkę.
  2. Akcesoria kosmetyczne powinny być wysterylizowane (jakiekolwiek zakażenia w ciąży są bardzo groźne). Dla pewności możesz przynieść swoje narzędzia.
  3. Kosmetyczka powinna pracować w jednorazowych rękawiczkach.
  4. Zrezygnuj z zabiegu, jeśli cierpisz na mdłości. Zapach lakierów do paznokci czy acetonu może wywołać nieoczekiwane reakcje.
  5. Ogranicz wizyty u manikiurzystki do jednej w miesiącu ze względu na unoszące się w gabinecie chemiczne zapachy i opary.

Paznokcie akrylowe, żelowe, hybrydowe w ciąży

Ten rodzaj manikiuru jest obciążony większym ryzykiem szkodliwości niż zwykłe pomalowanie paznokci. Środki służące do wykonania takich paznokci wydzielają toksyczne opary i mogą powodować alergie. Kobiety w ciąży są jeszcze bardziej podatne na uczulenia, więc nie warto ryzykować ich wystąpienia (nawet jeśli przed ciążą nie miałaś z tym problemów, mogą pojawić się w trakcie ciąży). Ponadto trzeba się liczyć z tym, że takie środki mogą powodować również zakażenia grzybicze lub bakteryjne paznokci a nawet skóry wokół nich. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na ten zabieg, pamiętaj o tym, by był przeprowadzany w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i przy użyciu wysokiej jakości środków kosmetycznych.

Wybielanie zębów w ciąży

Dentyści nie są zgodni co do bezpieczeństwa zabiegu wybielania zębów w przypadku ciąży pacjentki. Nie ma dowodów zarówno na to, że to bezpieczne dla ciężarnych, jak i na to, że istnieje jakieś zagrożenie. Proces wybielania zębów opiera się na utlenianiu, a wiadomo, że utlenianie może być szkodliwe dla tkanek i komórek. Nie wiadomo jednak, czy to bezpośrednio zagraża dziecku. Jest jeszcze jedna metoda wybielania zwana mikroabrazją. Tu też jednak nie ma żadnych danych na temat bezpieczeństwa przyszłej mamy. Istnieje niepisana zasada, że skoro nie mamy pewności, że coś jest bezpieczne, lepiej nie ryzykować. Z wybielaniem zębów warto więc poczekać na koniec ciąży, a najlepiej na zakończenie karmienia piersią.

Farbowanie włosów w ciąży

Ogólnie rzecz biorąc, farbowanie włosów w ciąży nie wpływa na rozwój płodu. Przeprowadzone badania na zwierzętach wykazały, że farba nie przenika przez skórę głowy czy włosy do organizmu dziecka. Mimo wszystko warto być ostrożnym i przestrzegać poniższych rad:

  1. Na farbowanie decyduj się dopiero w drugim trymestrze, gdy płód jest mniej podatny na szkodliwe działania różnych czynników.
  2. Staraj się farbować włosy nie przy samej skórze głowy. Bezpieczniej jest, gdy farba pozostaje na włosach a nie wnika w skórę.
  3. Unikaj farb z amoniakiem albo wybieraj te o niskim stężeniu tej substancji. Opary amoniaku są szkodliwe.
  4. Jeśli farbujesz włosy samodzielnie, nie zapomnij o rękawiczkach i zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia. Nie pozostawiaj farby na włosach dłużej niż jest to opisane w instrukcji i dobrze spłucz głowę po zabiegu.
  5. Pamiętaj, że istnieje ryzyko, że efekt farbowania będzie nieco inny od tego uwidocznionego na pudełku z farbą czy w próbniku. Wielu fryzjerów twierdzi, że włosy u kobiet ciężarnych mogą „zachować się” zupełnie nieprzewidywanie podczas farbowania i np. odcień będzie w efekcie nieco inny.

Trwała ondulacja w ciąży, chemiczne prostowanie włosów w ciąży

Choć opary ze środków używanych do tych zabiegów są dość wyczuwalne, nie ma dowodów na ich niebezpieczny wpływ na ciążę. Większe zagrożenie w rzeczywistości mogą stanowić jedynie dla ciężarnych pracownic salonów fryzjerskich, które kontakt z tymi szkodliwymi oparami mają przez dłuższy czas. Decydując się jednak na zakręcenie lub wyprostowanie włosów w salonie, trzeba pamiętać, że włosy kobiet w ciąży bywają niesforne i odporne na działanie takich środków.

Gorąca kąpiel w ciąży, jacuzzi w ciąży

Która z przyszłych mam nie marzy o gorącej i relaksacyjnej kąpieli! Niestety taki relaks nie jest wskazany w ciąży. Lekarze uważają, że największym zagrożeniem jest tutaj zbyt gorąca woda. Dozwolona temperatura kąpieli to około 38 stopni Celsjusza czyli bliska temperaturze naszego ciała. Bardziej gorąca woda może mieć szkodliwy wpływ na rozwijające się dziecko. Zbyt gorąca woda może wpłynąć na przegrzanie malucha, który z tym efektem nie umie walczyć (nie poci się). Przegrzanie przyśpiesza akcję serca, zmniejsza dopływ krwi do dziecka i powoduje pogorszenie jego parametrów życiowych. Przyszła mama na skutek zbyt ciepłej kąpieli może również poczuć się gorzej np. zasłabnąć, co już jest realnym zagrożeniem dla jej życia, jeśli nadal pozostaje w wannie pełnej wody. Należy również uważać na stosowane w kąpieli olejki i sole relaksacyjne. Niektóre mają działanie niekorzystne dla ciąży – mogą np. wywołać skurcze. Niewskazane dla ciężarnych są również wanny z hydromasażem. Woda w jacuzzi jest za gorąca. W ekstremalnym przypadku zbyt gorąca woda może uszkodzić wczesny embrion albo spowodować wady rozwojowe u dziecka.

Opalanie w ciąży (samoopalacze i solarium)

Dobre produkty samoopalające nie są szkodliwe dla ciężarnych. Produkty te zawierają barwniki, które nie wnikają w głąb skóry, a pozostają na jej powierzchni. Tym bardziej nie szkodzą płodowi. Niebezpieczne są jednak solaria natryskowe. Opary z aerozolu rozprowadzającego samoopalacz mogą przeniknąć do płuc, a nawet dostać się do obiegu krwi i zaszkodzić dziecku. Równie niebezpieczne są solaria łóżkowe. Po pierwsze dlatego, że emitują szkodliwe dla skóry promieniowanie UV odpowiedzialne za raka skóry. Zwiększenie zachorowalności na czerniaka wynosi nawet ponad 50% u osób, które odwiedziły solarium 10 razy w ciągu roku. Czerniak to rodzaj raka, który rozprzestrzenia się także przez łożysko, dlatego to ogromne niebezpieczeństwo również dla dziecka.

Peeling w ciąży

Jest całkowicie bezpieczny, jeśli w kosmetykach do peelingu nie ma szkodliwych chemicznych dodatków. Najbardziej neutralne są peelingi cukrowe i mineralne np. solne. Trzeba tylko pamiętać, że skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa (bo i bardziej ukrwiona) na czynniki zewnętrzne, dlatego na skutek zbyt mocnego peelingu może dojść do jej podrażnienia i doprowadzić np. do pękania naczynek krwionośnych. Nie ma to jednak wpływu na ciążę – to jedynie efekt estetyczny. Z tego powodu warto w ciąży wybierać nieco delikatniejsze peelingi, z mniejszymi drobinkami.

Spa w ciąży

Trudno tutaj generalizować. Zabiegi spa mogą zarówno szkodzić ciężarnej, jak i jej służyć. Wszystko zależy od zabiegu. Na pewno zakazanymi są te, które wymagają podgrzania ciała np. sauny parowe czy gorące okłady na ciało. Wysoka temperatura może zaszkodzić dziecku. Niewskazane są też niektóre kąpiele np. błotne czy z algami morskimi. Dozwolone zaś są inne zabiegi na ciało, które nie są inwazyjne np. maseczki czy delikatne masaże. Można również poddać się depilacji mechanicznej, choć należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre zabiegi będą dla nas bardziej bolesne niż zwykle (skóra jest bardziej ukrwiona i wrażliwsza na ból). Decydując się jednak na zabieg spa, warto wybrać profesjonalne miejsce, które ma w swojej ofercie specjalne usługi dla ciężarnych.

autor: iguana
foto: Yellow Sky Photography / Foter / CC BY-SA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również