-Reklama-

Tatuaż w ciąży. Czy to dobry pomysł?

Choć odpowiedź wydaje się oczywista, nie dla wszystkich taka jest. Co istotne, nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że nawet tatuaż, który posiadają od dłuższego czasu, może im w ciąży zaszkodzić.

-Reklama-

Tatuaż w ciąży to kontrowersyjny temat. Za każdym razem, gdy wątek poruszany był przez którąś z mam zgromadzonych na naszym fanpage’u, pod wiadomością toczyła się zacięta dyskusja – nie zawsze kulturalna. Dziś postanowiłam podejść do tematu rzeczowo i bez emocji i na podstawie opinii lekarzy i tatuatorów rozstrzygnąć ten spór. Można czy nie można?

Robienie tatuażu w ciąży

To nie najlepszy pomysł, choć z pewnością znajdą się takie salony tatuażu (z pewnością te o niskiej renomie), które nie będą widziały przeciwwskazań. Przeciwwskazań mogą nie widzieć same ciężarne, które informacje o swojej ciąży mogą po prostu zataić. Zanim jednak się na to zdecydują, powinny rozważyć ewentualne konsekwencje swojej lekkomyślności. Oto one:

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B lub HIV to dwie najgroźniejsze z wielu chorób, które mogą być przekazane do organizmu razem z płynami ustrojowymi. Oznacza to, że istnieje ryzyko zachorowania na te choroby także podczas zabiegu wykonywania tatuażu. Wystarczy, że studio tatuażu nie przestrzega podstawowych zasad higieny i nie sterylizuje narzędzi.
  • Wpływ na organizm samego barwnika wykorzystywanego do tatuażu nie jest jednoznaczny. Nikt nie da nam gwarancji, że barwnik nie wywoła reakcji alergicznej albo nie zaszkodzi nam w jakiś inny sposób. Kobieta w ciąży często ma osłabioną odporność, dlatego alergie mogą się ujawnić dopiero wtedy. Tym bardziej należy unikać takiego ryzyka, bo przy alergii w ciąży mamy ograniczone możliwości jej leczenia. Lepiej zapobiegać.
  • Wpływ tatuowania na dziecko może być negatywny. Sam barwnik to substancja chemiczna – zwykle nieszkodliwa dla dorosłego, może mieć jednak niekorzystny wpływ na dziecko. Do tego dochodzi stres i dyskomfort matki podczas zabiegu tatuowania. Te uczucia na pewno nie wpływają na komfort samego dziecka.
Tatuaż na plecach a ZZO

Zdarza się, że tatuaż zdobi ciało ciężarnej, ale został wykonany na długo przed ciążą. Nie oznacza to jednak, że takiej mamie nic ze strony tatuażu nie grozi. Najbardziej „ryzykowny” w tej sytuacji tatuaż to ten wykonany nad kością ogonową. To modne miejsce, które wiele kobiet zdobi poprzecznymi wzorami. Problem pojawia się, gdy przyszła mama decyduje się na znieczulenie zewnątrzoponowe w porodzie. Jak wiadomo, podanie środka znieczulającego następuje w dolnej partii kręgosłupa. Jeśli tatuaż znajduje się zbyt blisko, albo wręcz w miejscu potencjalnego wkłucia – lekarz anestezjolog może odmówić wykonania znieczulenia, szczególnie jeśli tatuaż jest dość świeży albo wdał się w tej okolicy stan zapalny. Warto więc w tej sytuacji najpierw się dowiedzieć, czy w szpitalu, w którym będziemy rodzić – wykonuje się ZZO mimo tatuażu na plecach.

Jak zachowują się tatuaże w ciąży?

Jeśli przyszła mama posiada tatuaż zrobiony przed ciążą, musi się czasem liczyć z tym, że w trakcie ciąży zmieni on swój wygląd. Najczęściej tyczy się to tatuaży w takich miejscach jak: piersi, brzuch, nogi, pośladki. To te części ciała mogą się w ciąży powiększyć, co niesie za sobą ryzyko zniekształcenia tatuażu. Zagrożeniem dla tatuażu są również rozstępy. Zwykle odbarwiają tatuaż i modyfikują jego wygląd na zawsze.

Jak dbać o tatuaż w ciąży?

By uniknąć zniekształcenia tatuażu podczas ciąży, warto dbać ogólnie o kondycję skóry. Podstawą jest jej dobre i regularne nawilżanie, by skóra była elastyczna. Warto stosować specjalne środki zapobiegające rozstępom w ciąży, od pierwszych tygodni. Jeśli mimo wszystko tatuaż w ciąży ucierpi, prawdopodobnie będzie potrzebował „naprawy” w salonie tatuażu. Z tą decyzją jednak najbezpieczniej poczekać do zakończenia karmienia dziecka piersią.

A co o tatuażach w ciąży sądzą nasze mamy, możecie się dowiedzieć tutaj: link

autor: Iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.