-Reklama-

Jak zadbać o porządek w domu z małymi dziećmi?

-Reklama-

Każdy, kto ma dzieci, doskonale wie o tym, że nasze pociechy są prawdziwymi mistrzami w tworzeniu bałaganu. Niezależnie od naszych starań, czasami bardzo ciężko jest zadbać o to, by wszystkie rzeczy w domu były dobrze poukładane i błyszczące. Bez obaw – stosując się do kilku prostych porad, możemy znacznie ograniczyć ilość czekającego na nas sprzątania. Jak zadbać o porządek, kiedy masz małe dzieci? 

Sprzątanie w domu z małymi dziećmi – pierwsza trudność, czyli czas 

Najbardziej problematyczną kwestią, jeśli chodzi o sprzątanie w domu, gdzie są małe dzieci, wcale nie jest dziecięca kreatywność w bałaganieniu, tylko czas. Musimy pamiętać o tym, że poza sprzątaniem mamy także masę innych obowiązków i na wszystko musimy znaleźć odpowiednią ilość czasu, a samo zajmowanie się dziećmi będzie pochłaniało go bardzo dużo. 

Czy da się w jakiś sposób wyeliminować ten problem? No cóż, na pewno nie uda się nam rozciągnąć doby, ale pamiętajmy o tym, że czas można wykorzystać bardziej kompletnie. Przykładowo, kiedy gotujemy obiad i jesteśmy siłą rzeczy zmuszeni do przebywania w kuchni, dobrze będzie skorzystać z okazji i zmyć naczynia, lub zetrzeć kurze na szafkach. To niewielki krok, ale zdecydowanie pomoże w utrzymaniu porządku. 

-Reklama-

Przy małym dziecku w domu zdecydowanie lepiej jest postawić na metodę małych kroków. Częste przecieranie blatów nie zajmie zbyt wiele czasu, jednak wykonywane regularnie pomoże nam zachować odpowiedni porządek. Brak regularności może skutkować nawałem pracy i gruntownym sprzątaniem, którego zdecydowanie warto unikać, kiedy mamy w domu dzieci. 

Jak sprzątać, kiedy mamy w domu małe dzieci? 

Pierwszym krokiem, kiedy w naszym domu pojawi się małe dziecko, powinno być dokładne przejrzenie wszystkich naszych ubrań, bibelotów i sprzętów. Każdy z nas ma w domu niepotrzebne rzeczy, których możemy z łatwością się pozbyć, by zrobić więcej miejsca na zabawki i inne przedmioty naszego dziecka. Im mniej mamy w domu niepotrzebnych rzeczy, które tylko stoją i zbierają kurz, tym łatwiej będzie go posprzątać. 

Kolejną rzeczą, jaką powinniśmy mieć na względzie, kiedy planujemy sprzątanie domu z dzieckiem, jest wybór odpowiednich narzędzi. Odkurzacze, zmywarki czy mopy może nie wykonają za nas całej pracy, jednak ich właściwy dobór może się okazać bardzo pomocny. Przykładowo – odkurzacz pionowy, taki jak Electrolux PQ92 to świetne rozwiązanie dla każdej rodziny z dzieckiem. Dużym problemem przy utrzymywaniu czystości na bieżąco jest to, że większość detergentów czy narzędzi jest pochowane w szafkach. Odkurzacz pionowy zajmuje niedużą przestrzeń i dzięki nowoczesnemu designowi świetnie odnajdzie się w każdym pomieszczeniu, więc będziemy mogli zawsze mieć go pod ręką. 

Nawet jeśli będziemy sprzątać regularnie i zadbamy o możliwie najlepsze sprzęty, musimy pamiętać o tym, że i tak nie uda nam się usuwanie wszystkich zabrudzeń na bieżąco. W związku z tym, kiedy mamy małe dzieci i pełno obowiązków, warto wyznaczyć sobie jakieś godziny w każdym tygodniu, które poświęcimy na dokładniejsze porządki. 

Sprzątanie i dzieci – jak zaangażować maluchy do pomocy? 

Na całe szczęście, ze sprzątaniem w domu nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Bardzo pomocne mogą się okazać nasze maluchy. Oczywiście nikt nie mówi tutaj o tym, żeby zaprzęgać dzieci do pracy od najmłodszych lat, ale w podstawowych pracach porządkowych mogą się one okazać przydatne. Jednocześnie to także świetna metoda wychowawcza, która nauczy nasze pociechy właściwej postawy. 

Przykładowo – kiedy skończymy zabawę z dzieckiem, możemy poprosić je o samodzielne schowanie zabawek. Nawet taka mała czynność może znacznie nas odciążyć, a po jakimś czasie dzieci będą wiedziały, że należy chować swoje rzeczy po ich użyciu. 

Sprzątanie w domu z dziećmi – podsumowanie 

Sprzątanie kiedy mamy dzieci zdecydowanie nie jest proste. Bardzo ogranicza tutaj brak czasu i nieustanna uwaga, którą musimy poświęcić swoim maluchom. Nie oznacza to jednak, że jest ono zupełnie niemożliwe. Przy odrobinie wysiłku i organizacji uda nam się połączyć spędzanie czasu z dziećmi i utrzymywanie porządku w domu w taki sposób, żeby zawsze lśnił on czystością.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...