-Reklama-
teddyeddie

Jak zadbać o porządek w domu z małymi dziećmi?

Każdy, kto ma dzieci, doskonale wie o tym, że nasze pociechy są prawdziwymi mistrzami w tworzeniu bałaganu. Niezależnie od naszych starań, czasami bardzo ciężko jest zadbać o to, by wszystkie rzeczy w domu były dobrze poukładane i błyszczące. Bez obaw – stosując się do kilku prostych porad, możemy znacznie ograniczyć ilość czekającego na nas sprzątania. Jak zadbać o porządek, kiedy masz małe dzieci?

-Reklama-

Sprzątanie w domu z małymi dziećmi – pierwsza trudność, czyli czas 

Najbardziej problematyczną kwestią, jeśli chodzi o sprzątanie w domu, gdzie są małe dzieci, wcale nie jest dziecięca kreatywność w bałaganieniu, tylko czas. Musimy pamiętać o tym, że poza sprzątaniem mamy także masę innych obowiązków i na wszystko musimy znaleźć odpowiednią ilość czasu, a samo zajmowanie się dziećmi będzie pochłaniało go bardzo dużo. 

Czy da się w jakiś sposób wyeliminować ten problem? No cóż, na pewno nie uda się nam rozciągnąć doby, ale pamiętajmy o tym, że czas można wykorzystać bardziej kompletnie. Przykładowo, kiedy gotujemy obiad i jesteśmy siłą rzeczy zmuszeni do przebywania w kuchni, dobrze będzie skorzystać z okazji i zmyć naczynia, lub zetrzeć kurze na szafkach. To niewielki krok, ale zdecydowanie pomoże w utrzymaniu porządku. 

Przy małym dziecku w domu zdecydowanie lepiej jest postawić na metodę małych kroków. Częste przecieranie blatów nie zajmie zbyt wiele czasu, jednak wykonywane regularnie pomoże nam zachować odpowiedni porządek. Brak regularności może skutkować nawałem pracy i gruntownym sprzątaniem, którego zdecydowanie warto unikać, kiedy mamy w domu dzieci. 

Jak sprzątać, kiedy mamy w domu małe dzieci? 

Pierwszym krokiem, kiedy w naszym domu pojawi się małe dziecko, powinno być dokładne przejrzenie wszystkich naszych ubrań, bibelotów i sprzętów. Każdy z nas ma w domu niepotrzebne rzeczy, których możemy z łatwością się pozbyć, by zrobić więcej miejsca na zabawki i inne przedmioty naszego dziecka. Im mniej mamy w domu niepotrzebnych rzeczy, które tylko stoją i zbierają kurz, tym łatwiej będzie go posprzątać. 

Kolejną rzeczą, jaką powinniśmy mieć na względzie, kiedy planujemy sprzątanie domu z dzieckiem, jest wybór odpowiednich narzędzi. Odkurzacze, zmywarki czy mopy może nie wykonają za nas całej pracy, jednak ich właściwy dobór może się okazać bardzo pomocny. Przykładowo – odkurzacz pionowy, taki jak Electrolux PQ92 to świetne rozwiązanie dla każdej rodziny z dzieckiem. Dużym problemem przy utrzymywaniu czystości na bieżąco jest to, że większość detergentów czy narzędzi jest pochowane w szafkach. Odkurzacz pionowy zajmuje niedużą przestrzeń i dzięki nowoczesnemu designowi świetnie odnajdzie się w każdym pomieszczeniu, więc będziemy mogli zawsze mieć go pod ręką. 

Nawet jeśli będziemy sprzątać regularnie i zadbamy o możliwie najlepsze sprzęty, musimy pamiętać o tym, że i tak nie uda nam się usuwanie wszystkich zabrudzeń na bieżąco. W związku z tym, kiedy mamy małe dzieci i pełno obowiązków, warto wyznaczyć sobie jakieś godziny w każdym tygodniu, które poświęcimy na dokładniejsze porządki. 

Sprzątanie i dzieci – jak zaangażować maluchy do pomocy? 

Na całe szczęście, ze sprzątaniem w domu nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Bardzo pomocne mogą się okazać nasze maluchy. Oczywiście nikt nie mówi tutaj o tym, żeby zaprzęgać dzieci do pracy od najmłodszych lat, ale w podstawowych pracach porządkowych mogą się one okazać przydatne. Jednocześnie to także świetna metoda wychowawcza, która nauczy nasze pociechy właściwej postawy. 

Przykładowo – kiedy skończymy zabawę z dzieckiem, możemy poprosić je o samodzielne schowanie zabawek. Nawet taka mała czynność może znacznie nas odciążyć, a po jakimś czasie dzieci będą wiedziały, że należy chować swoje rzeczy po ich użyciu. 

Sprzątanie w domu z dziećmi – podsumowanie 

Sprzątanie kiedy mamy dzieci zdecydowanie nie jest proste. Bardzo ogranicza tutaj brak czasu i nieustanna uwaga, którą musimy poświęcić swoim maluchom. Nie oznacza to jednak, że jest ono zupełnie niemożliwe. Przy odrobinie wysiłku i organizacji uda nam się połączyć spędzanie czasu z dziećmi i utrzymywanie porządku w domu w taki sposób, żeby zawsze lśnił on czystością. 

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?