-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Jak często zmieniać ręczniki lub pościel?

Jak często powinniśmy zmieniać w domu ręczniki, szczoteczki do zębów, gąbki do mycia, tusz do rzęs, maszynkę do golenia czy pościel? Czy wystarczająco dbasz o higienę i czystość w swoim domu?

-Reklama-

Kiedy w jakimś perfekcyjnym programie usłyszałam o zaleceniu zmieniania ręczników co dwa dni, złapałam się za głowę. W mojej łazience wiszą one dłużej niż dwa dni, więc od razu przyszła mi do głowy myśl, że chyba jest ze mną coś nie tak. By zweryfikować tę tezę, postanowiłam obdzwonić znajome i … kamień z serca. Nie tylko ja nie jestem perfekcyjna.

Ale tak czy siak temat mocno mnie zainspirował do poszukania odpowiedzi na pytania: jak często? Z jaką częstotliwością powinniśmy wymieniać niektóre produkty w naszym domu, by zachować porządek i higienę na wystarczającym dla zdrowia poziomie? Oto wnioski.

Jak często zmieniać ręczniki w łazience?

Myślę, że tylko w hotelach zmieniają je tak często, jak trzeba. A trzeba robić to nawet dwa razy w tygodniu! Wszystko dlatego, ze ręczniki to prawdziwe skupisko bakterii. Na dodatek skupisko, które ze względu na wilgoć i temperaturę sprzyja ich namnażaniu. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia są ręczniki do wycierania rąk, dlatego – jeśli nie mamy możliwości ich często wymieniać – najlepiej zainwestować w ręczniki papierowe.

Jak często zmieniać szczoteczkę do zębów?

Tu raczej wszyscy spełniamy normy, bo zaleceniem dotyczącym zmieniania szczoteczki do zębów lub jej wkładu (w przypadku elektrycznej) jest jeden raz na trzy miesiące. Na szczoteczce kumulują się różne bakterie a przecież trafiają one do naszych ust. Jeśli cierpimy na choroby jamy ustnej, gardła czy przyzębia, zmiana szczoteczki powinna odbywać się częściej – co kilka tygodni.

Jak często zmieniać pościel w domu?

Przydałoby się robić to raz na dwa tygodnie, choć każda z nas przecież zdaje sobie sprawę, że zmiana pościeli w każdym łóżku w domu to kilka prań. No niestety, to czego nie widać gołym okiem, a co siedzi w naszej pościeli – mocno przeraża. Roztocza to okropne żyjątka, w dodatku im dłużej żyją, tym stają się bardziej uciążliwe. Ich odchody są silnie alergizujące. By je wytępić, nie wystarczy wyprać pościeli w wysokiej temperaturze, ale należy również ją dokładnie uprasować.

Jak często wymieniać worki ze śmieciami?

Worki na śmieci wraz z zawartością powinniśmy wymieniać raz dziennie. Nie zaleca się zostawiania odpadków dłużej, nawet jeśli nie wypełniły one jeszcze całego kosza. Śmieci w domu to ogromne źródło bakterii i insektów, które mogą rozejść się po całym naszym otoczeniu.

Jak często wymieniać ścierki/zmywaki w kuchni?

Kuchenne zmywaki to zbiór wielu zanieczyszczeń – szczególnie lubią je bakterie i grzyby. Zaleca się więc wymienianie tych akcesoriów przynajmniej raz na tydzień. Jeśli chcesz zaoszczędzić, można włożyć mokrą kuchenną gąbkę do mikrofali i tym samym ją nieco wysterylizować. Najważniejsze jest jednak, by po każdym użyciu zmywaka/gąbki – dokładnie je wypłukać i pozostawić do wyschnięcia.

Jak często zmieniać gąbkę do mycia?

Wszystko zależy od tego, jaką gąbkę posiadamy. Dłużej posłuży nam gąbka naturalna, bo w tych sztucznych szybciej namnażają się drobnoustroje. Jak wiadomo, gąbka służy zmywaniu brudu, więc mimo wypłukania, w jej szczelinach pozostają zanieczyszczenia oraz nasz martwy naskórek. Nietrudno, by w takich warunkach zaczęły funkcjonować jakieś „żyjątka”. Najlepiej dla naszego zdrowia jest wymieniać gąbki raz na tydzień, w ostateczności raz na dwa tygodnie. I pamiętajmy – każdorazowo po użyciu należy gąbkę wypłukać i dobrze wysuszyć. Wilgoć to idealne środowisko dla bakterii i grzybów.

Jak często zmieniać piżamę?

Raz w tygodniu to minimum, choć zaleca się wymianę piżam nawet dwa razy w tygodniu. Wszystko dlatego, że w piżamie gromadzi się nasze sebum (łój skórny), pot, a także martwy naskórek.  Jeśli nosimy tę samą piżamę zbyt długo, bezsensowne staje się w ogóle mycie przed pójściem spać.

Jak często wymieniać nożyki w maszynkach do golenia?

Regularnie używana maszynka do golenia powinna mieć wymieniane ostrza raz na miesiąc lub na dwa miesiące z dwóch powodów: ostrza się tępią i gdy przestają być ostre – mogą doprowadzić do zranienia i stanu zapalnego, ale też w niewymienianym ostrzu łatwo gromadzą się zanieczyszczenia (szczególnie w tej szczelinie między ostrzami). Zranienie się zanieczyszczonym ostrze może mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jak często wymieniać tusz do rzęs?

Większość z nas używa tuszów do rzęs do momentu aż się skończą lub wyschną. Zaleca się wymianę tuszu raz na trzy miesiące – bez względu na stan zużycia. Wszystko dlatego, że na grzebyku maskary gromadzą się zanieczyszczenia zbierane z rzęs i każdorazowo lądują one wewnątrz kosmetyku. W efekcie po jakimś czasie tusz może zacząć podrażniać i powodować uczulenie.

Jak często zmieniać kapcie?

Kapcie to obuwie, które często nosimy na gołą stopę, dlatego nie powinniśmy ich długo eksploatować. W kapcie wsiąka nasz pot, są sprzyjającym środowiskiem dla grzybów, więc dbając o stan naszych stóp, warto wymieniać kapcie przynajmniej raz do roku.

Zobacz jeszcze:

Sterylność przy dziecku. Potrzebna?

autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...