-Reklama-

Jak często zmieniać ręczniki lub pościel?

Jak często powinniśmy zmieniać w domu ręczniki, szczoteczki do zębów, gąbki do mycia, tusz do rzęs, maszynkę do golenia czy pościel? Czy wystarczająco dbasz o higienę i czystość w swoim domu?

-Reklama-

Kiedy w jakimś perfekcyjnym programie usłyszałam o zaleceniu zmieniania ręczników co dwa dni, złapałam się za głowę. W mojej łazience wiszą one dłużej niż dwa dni, więc od razu przyszła mi do głowy myśl, że chyba jest ze mną coś nie tak. By zweryfikować tę tezę, postanowiłam obdzwonić znajome i … kamień z serca. Nie tylko ja nie jestem perfekcyjna.

Ale tak czy siak temat mocno mnie zainspirował do poszukania odpowiedzi na pytania: jak często? Z jaką częstotliwością powinniśmy wymieniać niektóre produkty w naszym domu, by zachować porządek i higienę na wystarczającym dla zdrowia poziomie? Oto wnioski.

Jak często zmieniać ręczniki w łazience?

Myślę, że tylko w hotelach zmieniają je tak często, jak trzeba. A trzeba robić to nawet dwa razy w tygodniu! Wszystko dlatego, ze ręczniki to prawdziwe skupisko bakterii. Na dodatek skupisko, które ze względu na wilgoć i temperaturę sprzyja ich namnażaniu. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia są ręczniki do wycierania rąk, dlatego – jeśli nie mamy możliwości ich często wymieniać – najlepiej zainwestować w ręczniki papierowe.

Jak często zmieniać szczoteczkę do zębów?

Tu raczej wszyscy spełniamy normy, bo zaleceniem dotyczącym zmieniania szczoteczki do zębów lub jej wkładu (w przypadku elektrycznej) jest jeden raz na trzy miesiące. Na szczoteczce kumulują się różne bakterie a przecież trafiają one do naszych ust. Jeśli cierpimy na choroby jamy ustnej, gardła czy przyzębia, zmiana szczoteczki powinna odbywać się częściej – co kilka tygodni.

Jak często zmieniać pościel w domu?

Przydałoby się robić to raz na dwa tygodnie, choć każda z nas przecież zdaje sobie sprawę, że zmiana pościeli w każdym łóżku w domu to kilka prań. No niestety, to czego nie widać gołym okiem, a co siedzi w naszej pościeli – mocno przeraża. Roztocza to okropne żyjątka, w dodatku im dłużej żyją, tym stają się bardziej uciążliwe. Ich odchody są silnie alergizujące. By je wytępić, nie wystarczy wyprać pościeli w wysokiej temperaturze, ale należy również ją dokładnie uprasować.

Jak często wymieniać worki ze śmieciami?

Worki na śmieci wraz z zawartością powinniśmy wymieniać raz dziennie. Nie zaleca się zostawiania odpadków dłużej, nawet jeśli nie wypełniły one jeszcze całego kosza. Śmieci w domu to ogromne źródło bakterii i insektów, które mogą rozejść się po całym naszym otoczeniu.

Jak często wymieniać ścierki/zmywaki w kuchni?

Kuchenne zmywaki to zbiór wielu zanieczyszczeń – szczególnie lubią je bakterie i grzyby. Zaleca się więc wymienianie tych akcesoriów przynajmniej raz na tydzień. Jeśli chcesz zaoszczędzić, można włożyć mokrą kuchenną gąbkę do mikrofali i tym samym ją nieco wysterylizować. Najważniejsze jest jednak, by po każdym użyciu zmywaka/gąbki – dokładnie je wypłukać i pozostawić do wyschnięcia.

Jak często zmieniać gąbkę do mycia?

Wszystko zależy od tego, jaką gąbkę posiadamy. Dłużej posłuży nam gąbka naturalna, bo w tych sztucznych szybciej namnażają się drobnoustroje. Jak wiadomo, gąbka służy zmywaniu brudu, więc mimo wypłukania, w jej szczelinach pozostają zanieczyszczenia oraz nasz martwy naskórek. Nietrudno, by w takich warunkach zaczęły funkcjonować jakieś „żyjątka”. Najlepiej dla naszego zdrowia jest wymieniać gąbki raz na tydzień, w ostateczności raz na dwa tygodnie. I pamiętajmy – każdorazowo po użyciu należy gąbkę wypłukać i dobrze wysuszyć. Wilgoć to idealne środowisko dla bakterii i grzybów.

Jak często zmieniać piżamę?

Raz w tygodniu to minimum, choć zaleca się wymianę piżam nawet dwa razy w tygodniu. Wszystko dlatego, że w piżamie gromadzi się nasze sebum (łój skórny), pot, a także martwy naskórek.  Jeśli nosimy tę samą piżamę zbyt długo, bezsensowne staje się w ogóle mycie przed pójściem spać.

Jak często wymieniać nożyki w maszynkach do golenia?

Regularnie używana maszynka do golenia powinna mieć wymieniane ostrza raz na miesiąc lub na dwa miesiące z dwóch powodów: ostrza się tępią i gdy przestają być ostre – mogą doprowadzić do zranienia i stanu zapalnego, ale też w niewymienianym ostrzu łatwo gromadzą się zanieczyszczenia (szczególnie w tej szczelinie między ostrzami). Zranienie się zanieczyszczonym ostrze może mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jak często wymieniać tusz do rzęs?

Większość z nas używa tuszów do rzęs do momentu aż się skończą lub wyschną. Zaleca się wymianę tuszu raz na trzy miesiące – bez względu na stan zużycia. Wszystko dlatego, że na grzebyku maskary gromadzą się zanieczyszczenia zbierane z rzęs i każdorazowo lądują one wewnątrz kosmetyku. W efekcie po jakimś czasie tusz może zacząć podrażniać i powodować uczulenie.

Jak często zmieniać kapcie?

Kapcie to obuwie, które często nosimy na gołą stopę, dlatego nie powinniśmy ich długo eksploatować. W kapcie wsiąka nasz pot, są sprzyjającym środowiskiem dla grzybów, więc dbając o stan naszych stóp, warto wymieniać kapcie przynajmniej raz do roku.

Zobacz jeszcze:

Sterylność przy dziecku. Potrzebna?
autor: Sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również