-Reklama-

Naturalne sposoby na kolkę

Kolka. Zmora świeżo upieczonych rodziców. Niestety nic nie gwarantuje, że jej unikniemy, ale jeśli już wystąpi, nie musi być wcale taka okrutna. Poznajcie najbardziej skuteczne sposoby na kolkę!

-Reklama-

Już od ponad 50 lat lekarze zastanawiają się skąd się biorą u dzieci kolki i do tej pory nie odkryto konkretnej przyczyny. Najczęściej obwinia się za to niedojrzały układ pokarmowy, choć są też wyznawcy teorii, że winę za kolki ponosi układ nerwowy. Argumentem na tę drugą tezę ma być fakt, że atak kolki następuje zawsze późnym wieczorem lub w nocy – po całym dniu pełnym wrażeń. Nie ma też jednoznacznego dowodu na to, że to pokarm wywołuje ataki kolki – w końcu na kolkę cierpią również dzieci karmione naturalnie.

Skoro nie znajmy jednej przyczyny występowania kolek, trudno ją eliminować i ustrzec malucha przed tym cierpieniem. Niemniej możemy spróbować mu pomóc, minimalizując ból lub skracając czas trwania ataku. W jaki sposób?

Najbardziej skuteczne naturalne sposoby na kolkę

  • Bliskie i ciasne trzymanie dziecka

W ataku kolki maluchowi należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa. W dużej mierze pomoże mu trzymanie na rękach i ograniczenie bodźców zewnętrznych. Dziecko powinno czuć się tak, jak w życiu płodowym, gdy miało ciasno, ciepło i ciemno. Można więc dziecko zawinąć dość ściśle w kocyk (rączki wzdłuż ciałka) lub w becik, trzymać na rękach i przebywać z nim w ciemnym i cichym pokoju.

  • Taniec

Z życia płodowego dziecku zostaje także potrzeba delikatnego bujania. Wykorzystaj czas kolki, by pochodzić trochę z dzieckiem na rękach, rytmicznie je bujając. Dla ułatwienia można nucić kołysanki lub włączyć wolną i cichą muzykę, która pozwoli się odprężyć i wejść w odpowiedni rytm kołysania.

  • Szumy

Dziecko nie lubi całkowitej ciszy. Ze wszystkich dźwięków poza głosem mamy, najlepszy jest dla niego szum, który zna z wnętrza brzucha. Tzw. biały szum to popularny sposób na uspokajanie niemowląt, w kolce sprawdza się doskonale. Generatorami białego szumu przyjaznego dzieciom są sprzęty domowe np. suszarka, pralka, okap czy odkurzacz; aplikacje w telefonie lub tzw. szumisie.

  • Masaż

Ponieważ źródłem bólu bywa brzuszek, warto zastosować odpowiedni masaż. Należy wykonywać delikatne okrężne ruchy po brzuchu dziecka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wszystko po to, by przyspieszyć wydalenie gazów, które zatrzymały się w jelitach. Zamiast masażu, można dziecko delikatnie poklepać po pleckach, trzymając je pionowo.

  • Zaspokój potrzebę ssania

Ssanie to naturalny odruch niemowlęcia. Pozwala mu się wyciszyć, uspokoić. Spróbuj podać dziecku pierś, smoczek lub czysty palec, które będzie mogło sobie miarowo ssać. To jego naturalny pocieszacz.

  • Ciepła kąpiel

Ciepło i dotyk wody wpływa na dziecko kojąco. Gdy kolka długo trwa, czasem wystarczy wejść z maluchem do ciepłej wanny, położyć go na swojej klatce piersiowej tak, by jego ciałko do szyi znajdowało się w wodzie. W ten sposób działają na niego trzy uspokajające bodźce: odgłos lejącej się do wanny wody, ciepło, bliskość matki.

  • Tylko spokój nas uratuje

Jeśli jesteś zestresowana sytuacją, denerwujesz się, że maluch cierpi a ty nie potrafisz mu pomóc, przekaż dziecko na ręce kogoś spokojniejszego i bardziej opanowanego. Płaczące i zdenerwowane dziecko na pewno nie uspokoi się w ramionach kogoś równie zestresowanego. Maluch świetnie wyczuwa twoje napięcie i dyskomfort a to tylko wzmacnia jego lęk i niepokój. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby ci pomóc w tej sytuacji, odłóż na kilka minut dziecko i spróbuj się uspokoić. Dopiero potem weź dziecko na ręce i zacznij tulić.

Przeczytaj jeszcze:

Dlaczego lubi gdy szumi?

Dlaczego dziecko płacze?

Nieprzespane noce. Jak przetrwać?

autor: iguana
foto: Kit4na via Foter.com / CC BY
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

3 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również