-Reklama-

Nieprzespane noce. Jak przetrwać?

Nieprzespane noce to koszmar, którym straszą niemal każdą przyszłą mamę te bardziej doświadczone. Na szczęście to wizja, która nie zawsze się sprawdza. Bo choć noworodek domaga się jedzenia kilka razy w nocy, nie musi to wcale oznaczać niedospania jego mamy.

-Reklama-

Wielokrotne pobudki w nocy to nie koniec świata. Tak naprawdę to jesteśmy w tej kwestii paniami własnego losu. I jak sobie pościelemy, tak się wyśpimy. Macierzyństwo to nie męczeństwo i zamiast sobie utrudniać życie, możemy je sobie ciut ułatwić. Jak przetrwać brak snu w macierzyństwie?

Śpij, kiedy śpi dziecko!

Myślisz, że to banał? Ja ci powiem, że to najlepsza rada, jaką dostałam jako młoda mama. Brak snu w nocy nie musi oznaczać braku snu w dzień. Skoro twoje dziecko odsypia trudną nockę, tobie też się ten odpoczynek i regeneracja należy. A że przez to dom będzie niesprzątnięty, obiad nieugotowany a pranie niezrobione? Świat się nie zawali! Nikt nie wymaga od ciebie perfekcyjności w prowadzeniu domu i zajmowaniu się noworodkiem. Mąż może kupić obiad wracając z pracy a pranie może poczekać do weekendu. Naucz się myśleć trochę o sobie.

Koniec z nocnym markiem

Do tej pory lubiłaś chodzić późno spać i wylegiwać się do południa w łóżku? Musisz przestawić swój organizm na inny rozkład dnia i nocy. Kładź się wczesnym wieczorem, bo rano nikt nie da ci pospać. Dzieci wcześnie zaczynają swój dzień, więc czas najwyższy zgrać z nimi swój zegar biologiczny.

Karm w pozycji horyzontalnej

Jeśli karmisz piersią, nie musisz rozbudzać się na każde zawołanie malucha. Wystarczy, że dziecko śpi blisko ciebie np. w dostawce do łóżeczka a ty nie musisz wykonywać zbyt wielu czynności, by je przystawić do piersi. Jeśli możesz, karm na leżąco. Takie karmienie sprzyja twojemu odpoczynkowi.

Korzystaj z pomocy innych

Mama lub teściowa oferuje ci pomoc? Nie odmawiaj. To, że cały wysiłek związany z opieką nad dzieckiem weźmiesz na ciebie, nie sprawi, że staniesz się bohaterką. Będziesz jedynie bardziej sfrustrowana lub zmęczona. Naucz się korzystać z pomocy bliskich, jeśli sami to oferują. Naucz się prosić ich o to, by czasem cię wyręczyli. Zrozum, że dla nich to przyjemność. Babcia spędzi z wnukiem trochę czasu a ty odpoczniesz.

Nie tylko ty musisz pełnić nocną wartę

Nie zawsze dziecko budzące się w nocy potrzebuje jeść. Czasem po prostu potrzebuje przewinięcia, ukołysania czy przytulenia. To może dać mu również jego tata. Jeśli dziecko potrafi jeść z butelki, możesz ściągnąć pokarm przed nocą i pozwolić ojcu dziecka nakarmić. Nie odsuwaj partnera od nocnych obowiązków, nie tłumacz, że tylko ty potrafisz uspokoić malucha. Daj mu szansę się wykazać. Czasem spokój ojca więcej pomoże marudzącemu dziecku niż zmęczona i poirytowana mama, która zalicza dziesiątą pobudkę jednej nocy.

Ułatw sobie życie

Istnieją sposoby i gadżety, dzięki którym życie współczesnej mamy bywa łatwiejsze. Aplikacje na telefon z nagranym szumem suszarki czy maskotki z odgłosem bijącego serca pomogą maluchowi zasnąć bez noszenia czy kołysania. Specjalna dostawka do łóżka ułatwia obsługę niemowlęcia w nocy bez wstawania z łóżka. Super chłonne pieluszki pozwolą dziecku przespać noc bez konieczności przewijania. Znajdź swój własny złoty środek na lepszą noc. Wydatek związany z zakupem przydatnego gadżetu to inwestycja w twój spokój i dobrą formę. Zatem, chyba warto.

Autor: iguana
foto: donnierayjones / Photo / CC BY
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również