-Reklama-

Dlaczego lubi, gdy szumi?

Usypianie czy uspokajanie płaczących niemowląt nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Do momentu, gdy nie sięgniemy po suszarkę lub inne urządzenie generujące szum. Ten dźwięk działa na dziecko jak najlepsze zaklęcie. Dlaczego?

-Reklama-

Każdy rodzic wie, jak trudno jest uśpić małe dziecko. Takie, które walczy ze swoim zmęczeniem lub jest marudne. Zwykle wygląda to tak, że nosimy malucha godzinę, dwie na rękach – bujamy do momentu aż da za wygraną. Ale trudno nazwać to jeszcze pełnym sukcesem, bo przed nami jeszcze odłożenie dziecka do łóżeczka. W wielu przypadkach kończy się to porażką i maluch budzi się przy każdej próbie odłożenia. Co w takiej chwili zwykle robimy? Zaczynamy usypianie od początku.

Magiczna suszarka

W całej masie dobrych rad od innych mam na skuteczne usypianie dziecka często pojawia się rada, by użyć do tego suszarki. Włączona suszarka generuje dźwięk tzw. biały szum, który jest niczym najlepsza kołysanka. I choć często rodzice słysząc tę „dziwną” radę, kręcą głową z niedowierzaniem i bywają bardzo sceptyczni do tego pomysłu, po wypróbowaniu go stwierdzają, że jednak to prawda. Szumiąca suszarka usypia skuteczniej niż noszenie na rękach. O co tu chodzi?

Dlaczego lubi, gdy szumi?

Odpowiedź bywa banalnie prosta. Szum to dźwięk bardzo przyjazny nowo narodzonemu dziecku. To właśnie szum towarzyszył mu w okresie życia płodowego. Ze względu na otaczające go wody płodowe, docierały do niego jedynie stłumione dźwięki. To, co słyszał najlepiej, to odgłosy narządów jego mamy – bicie serca, ruch wód płodowych, oddech, praca jelit. Wszystko to generowało pewnego rodzaju szum, w którym maluch dojrzewał do wyjścia na świat. Ten dźwięk znał najlepiej i tylko ten dźwięk sprawiał, że czuł się spokojnie i bezpiecznie. Gdy więc dziecko przyszło na świat i straciło nagle kontakt z przyjemnym szumem, utraciło w jakiś sposób również poczucie bezpieczeństwa a to z kolei zaburzyło jego spokojny sen. By więc wyciszyć się i poczuć się jak w brzuchu mamy, i na zewnątrz maluch potrzebuje znajomych mu bodźców. Szum suszarki okazuje się być bardzo podobny do dźwięku znanego z życia płodowego i dlatego tak łatwo wprowadza malucha w stan ukojenia i snu.

Suszarka – nie do końca tak dobry pomysł

Choć suszarka ratuje niejedną nieprzespaną noc dziecka, nie jest rozwiązaniem idealnym. Mimo wszystko to urządzenie elektryczne, więc jego długa praca jest po pierwsze niebezpieczna a po drugie – kosztowna. Zostawiając włączoną suszarkę obok łóżeczka dziecka możemy doprowadzić nawet do niebezpiecznego zwarcia lub spalenia urządzenia, co stanowi ryzyko pożaru. Po drugie, pracująca kilka-kilkanaście godzin dziennie suszarka pobiera dużo prądu, a to kosztuje. Ponadto wadą tego rozwiązania jest również generowanie przez urządzenie ciepłego powietrza, które może obniżyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu i przyczynić się do wysuszenia skóry i śluzówki dziecka, co sprzyja infekcjom

gall_41b

(fot. www.szumisiesklep.pl)

Bezpieczny biały szum

Wady stosowania suszarki nie powinny skłaniać nas jednak do całkowitej rezygnacji z białego szumu. Dźwięk ten jest na tyle ważny dla malucha, że nie powinniśmy go eliminować z jego życia. Tę opinię podzielają psychologowie, położne i pediatrzy – w tym światowej sławy dr Harvey Karp. Jakiś czas temu na polskim rynku pojawiły się szumisie, które są maskotkami skrywającymi w swoich wnętrzach urządzenie generujące przyjemny, subtelny szum. To połączenie – miłej, miękkiej i estetycznej pluszowej zabawki z praktycznym generatorem szumu okazało się strzałem w dziesiątkę. W końcu pojawiła się bowiem alternatywa dla mało bezpiecznych suszarek, na dodatek tańsza w eksploatacji, mniej kłopotliwa w użyciu i bardziej przyjazna dziecku.

Szumisia można wziąć ze sobą na spacer i na wakacje. Zasilają go baterie, więc sprawdzi się w każdym miejscu. Dzięki swojej miękkiej i bardzo ładnej formie, stanowi też świetną przytulankę dla dziecka i stylowe wyposażenie dziecięcego pokoiku. Wystarczy wybrać model, który szczególnie wpasuje się w upodobania dziecka i włączyć 1 z 5 rodzajów kojącego szumu.
Usypianie niemowlęcia nigdy nie było tak proste.

autor: iguana
fot. szumisiesklep.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.