-Reklama-

Ząbkowanie: po czym poznać, że dziecko ząbkuje. Jak przynieść mu ulgę?

Ząbkowanie - niekiedy przebiega niemal niezauważalnie, innym razem cała rodzina postawiona jest na nogi. Kiedy możemy spodziewać się pojawienia pierwszych ząbków i jak pomóc dziecku? Porady lekarza.

-Reklama-

Ząbkowanie – niekiedy przebiega niemal niezauważalnie, innym razem cała rodzina postawiona jest na nogi. Kiedy możemy spodziewać się pojawienia pierwszych ząbków i jak pomóc dziecku? Porady lekarza.

Kiedy u dziecka mogą pojawić się pierwsze objawy ząbkowania?

Zawsze jest to kwestia indywidualna u niektórych dzieci ząbkowanie może się zacząć już w 3. miesiącu życia, a u niektórych w 6. miesiącu

Jakie są objawy ząbkowania? Jak poznać, że dziecko zaczyna ząbkować?

Zazwyczaj pojawia się niepokój, nadprodukcja śliny, dziecko wpycha do buzi piąstki, zabawki – stara się masować sobie dziąsła. Czasem pojawia się biegunka i stan podgorączkowy. W takich okolicznościach pojawia się pierwszy ząbek.

Jak pomóc dziecku? Przynieść ulgę?

Najlepiej masować dziąsła schłodzonym gryzaczkiem lub po prostu palcem. Można też smarować miejscowo żelem przeciwbólowym.

Pamiętajmy, że ząbkujące dziąsła są bardzo rozpulchnione i podatne na stany zapalne, dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie zasad higieny. Czyste ręce rodziców i dziecka, krótkie paznokcie. Zabawki i gryzaczki znajdujące się w otoczeniu dziecka również powinny być zdezynfekowane np. wrzątkiem.

Jakie farmaceutyki na ząbkowanie są skuteczne?

Żele na ząbkowanie ogólnie dostępne. Trzeba pytać w aptece.

Zobacz również:

Pasta do zębów. Z fluorem czy bez?

foto: pixapay.com
autor: dr Joanna Gzik, MediPark
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również