-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Pasta do zębów z fluorem dla dziecka. Tak czy nie?

Fluor to pierwiastek, który wzmacnia nasze kości, utwardza szkliwo wspomagając je między innymi w walce z próchnicą, a także wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną. W pewnym momencie dochodzimy do punktu, w którym fluor, który zawiera pasta do zębów, nie pomaga, a szkodzi.

-Reklama-

Co to jest fluoroza?

Fluoroza, bo tak nazywa się choroba spowodowana przedawkowaniem fluoru, objawia się między innymi charakterystycznymi przebarwieniami przybierającymi postać brunatnych plamek na zębach. Plamki te co prawda są odporne na działanie próchnicy, gdyż są silnie zmineralizowane, jednak nie wyglądają estetycznie. Ponadto fluoroza może prowadzić do osłabienia struktury kości, zaburzenia procesu ich regeneracji, rozregulowania gospodarki hormonalnej i zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Gdzie więc postawić granicę spożywania fluoru? My, dorośli, obecnie znacznie rzadziej spożywamy zbyt duże dawki fluoru. Jest to być może związane z ciągłym pośpiechem i zbyt małą dbałością o prawidłowy jadłospis, który dostarczałby nam solidną dawkę tego pierwiastka.

Inaczej ma się sprawa w przypadku dzieci. Po pierwsze, spożywają one dużo napojów zawierających fluor, a po drugie najczęściej niedokładnie płuczą jamę ustną zostawiając w niej resztki pasty, którą następnie połykają (a wraz z nią solidną porcję fluoru). Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzieci mają słabsze zęby i cieńsze szkliwo

Jak wybrać odpowiednią pastę?

Na co zwracać uwagę i jak to jest z tym fluorem – czy pasta do zębów dla dzieci powinna go zawierać, a jeśli jak to w jakiej ilości?
Aby zapobiec przedawkowaniu fluoru przez naszą pociechę, kupujmy pasty bez fluoru dla maluchów w wieku 0-3. Takie pasty nie powinny zawierać fluoru. Brak fluoru w paście nie zaszkodzi naszemu dziecku, ponieważ nadal będzie dostarczało organizmowi fluor wraz z pożywieniem. Połykany fluor w większej ilości może szkodzić zdrowiu. Natomiast starszym dzieciom między 4. a 7. rokiem życia możemy już kupować pasty z fluorem o stężeniu 500 ppm. Oczywiście o ile dziecko już samodzielnie wypluwa pastę oraz nie choruje na fluorozę. Starszym dzieciom dajemy pasty o większej zawartości fluoru – 900 ppm. Dzieci w wieku 8-18 lat często nie chcą myć zębów. Jak je do tego zachęcić? Można chociażby zakupić pastę smakową.

Fluor jest dobry, nawet bardzo dobry, pod warunkiem, że jest dostarczany do organizmy z umiarem. Jeśli zaprzestalibyśmy całkowicie dostaw fluoru, nasze zęby stałyby się słabe, a kości znacznie wolniej regenerowałyby się, czyli osiągnęlibyśmy ten sam efekt, jak w przypadku przedawkowania fluoru.

O AUTORZE: Beata Michalik Studentka 3 roku na kierunku zdrowie publiczne. Prowadzi badania w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej u dzieci. Od ponad roku pracuje w firmie Shop-dent, a jej życie zawodowe jest związane bezpośrednio z szerzeniem wiedzy na temat profilaktyki chorób higieny jamy ustnej. Produkty do higieny jamy ustnej nie mają już przed nią tajemnic. Ukończyła profesjonalne szkolenia z zakresu profilaktyki chorób jamy ustnej prowadzone przez stomatologów i higienistki z prestiżowej, warszawskiej kliniki Optident. Prywatnie zawodniczka drużyny piłkarskiej.
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...