-Reklama-

Wózek latem bywa śmiertelną pułapką!

Każdy wie, że nie wolno pozostawiać dzieci w upał w samochodzie nawet na kilka minut. Ale czy każdy wie, że zwykły dziecięcy wózek też może stać się śmiertelną pułapką?

-Reklama-

Uważaj na wózek dla dziecka latem!

Używanie wózka w bardzo gorące dni może narazić nasze dziecko na niebezpieczeństwo. Szczególnie niebezpieczny jest wózek głęboki, który jest bardzo zabudowany. Rodzice dodatkowo stawiają w nim daszek lub montują parasolki, by chronić dziecko przed słońcem. Niektórzy używają nawet pieluszek, by zrobić dziecku blokadę przed słońcem a tymczasem… szwedzcy naukowcy stwierdzili, że każde zadaszenie wózka czy przykrycie dziecka w upał sprawia, że wózek zamienia się w istny piekarnik. Gorące powietrze nie ma możliwości cyrkulacji i podnosi temperaturę wokół dziecka do bardzo niebezpiecznych poziomów.

W wózku robi się bardzo gorąco. Dochodzi do zjawiska, jaki obserwujemy w termosie. Zła cyrkulacja gorącego powietrza i brak dla niego ujścia sprawia, że pod budką wózka czy pod pieluszką, dziecko zaczyna się „gotować”. W głębokim wózku na niekorzyść działają również boki wózka, które uniemożliwiają jakikolwiek przewiew. Dziecko znajduje się w swoistej puszce.

Szwedzka gazeta Svenska Dagbladet postanowiła przeprowadzić eksperyment. Zmierzono temperaturę wewnątrz wózka, w którym postawiono budkę i w wózku bez osłony. Podczas, gdy na zewnątrz panowała temperatura 22 stopni Celsjusza, w ciągu 30 minut temperatura w wózku wzrosła aż do…. 34 stopni. Po godzinie w wózku było już 37 stopni Celsjusza, a więc o 15 więcej niż na zewnątrz.

Trudno sobie uzmysłowić, w jakim niebezpieczeństwie znajdują się dzieci jadące w wózku nawet w zwykły letni czy wiosenny dzień. Kto by pomyślał, że coś takiego jak budka wózka czy cienkie przykrycie może być najprostszą drogą do tragedii? Tak naprawdę wystarczy nawet zawieszenie pieluszki na budce, by całkiem odciąć malucha od dopływu powietrza z zewnątrz. Małe dzieci są szczególnie narażone na przegrzanie i udar cieplny. Warto wiedzieć, że  objawami udaru jest: zaczerwieniona, gorąca i wysuszona skóra, przyspieszony puls, niepokój lub apatia, płytki oddech, wymioty i utrata przytomności.

Wózek dla dziecka latem – o czym pamiętać?


Jak zatem przeciwdziałać przegrzaniu dziecka?

  • Ubieraj dziecko w lekką, luźną odzież z naturalnych materiałów.
  • W ciepłe dni stawiaj wózek z dzieckiem w cieniu.
  • Dawaj dziecku więcej płynów.
  • W ciepłe dni nie przykrywaj niczym malucha.
  • Jeśli na zewnątrz jest wysoka temperatura, nie wychodź w ciągu dnia na spacer z dzieckiem. Lepiej zrobić to bardzo wcześnie rano lub wieczorem, gdy temperatura spadnie.
  • Jeśli w domu jest bardzo gorąco (temperatura podobna do tej na zewnątrz), wybierz się z maluchem do miejsca, gdzie jest chłodniej np. do biblioteki, centrum handlowego (polecamy nieco starszym dzieciom).
  • Na lato wybieraj jasne wózki i nie stawiaj budki! Najlepsze wózki to te, które mają otwory wentylacyjne.

Zobacz jeszcze:

Wózek nowy czy używany?

jak wybrać dobry wózek dla dziecka?

jak ubrać dziecko w taką pogodę?

 Autor: Ania
foto: https://www.flickr.com/photos/inthe-arena/14644853461/
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również