-Reklama-

Wózek latem bywa śmiertelną pułapką!

Każdy wie, że nie wolno pozostawiać dzieci w upał w samochodzie nawet na kilka minut. Ale czy każdy wie, że zwykły dziecięcy wózek też może stać się śmiertelną pułapką?

-Reklama-

Uważaj na wózek dla dziecka latem!

Używanie wózka w bardzo gorące dni może narazić nasze dziecko na niebezpieczeństwo. Szczególnie niebezpieczny jest wózek głęboki, który jest bardzo zabudowany. Rodzice dodatkowo stawiają w nim daszek lub montują parasolki, by chronić dziecko przed słońcem. Niektórzy używają nawet pieluszek, by zrobić dziecku blokadę przed słońcem a tymczasem… szwedzcy naukowcy stwierdzili, że każde zadaszenie wózka czy przykrycie dziecka w upał sprawia, że wózek zamienia się w istny piekarnik. Gorące powietrze nie ma możliwości cyrkulacji i podnosi temperaturę wokół dziecka do bardzo niebezpiecznych poziomów.

W wózku robi się bardzo gorąco. Dochodzi do zjawiska, jaki obserwujemy w termosie. Zła cyrkulacja gorącego powietrza i brak dla niego ujścia sprawia, że pod budką wózka czy pod pieluszką, dziecko zaczyna się „gotować”. W głębokim wózku na niekorzyść działają również boki wózka, które uniemożliwiają jakikolwiek przewiew. Dziecko znajduje się w swoistej puszce.

Szwedzka gazeta Svenska Dagbladet postanowiła przeprowadzić eksperyment. Zmierzono temperaturę wewnątrz wózka, w którym postawiono budkę i w wózku bez osłony. Podczas, gdy na zewnątrz panowała temperatura 22 stopni Celsjusza, w ciągu 30 minut temperatura w wózku wzrosła aż do…. 34 stopni. Po godzinie w wózku było już 37 stopni Celsjusza, a więc o 15 więcej niż na zewnątrz.

Trudno sobie uzmysłowić, w jakim niebezpieczeństwie znajdują się dzieci jadące w wózku nawet w zwykły letni czy wiosenny dzień. Kto by pomyślał, że coś takiego jak budka wózka czy cienkie przykrycie może być najprostszą drogą do tragedii? Tak naprawdę wystarczy nawet zawieszenie pieluszki na budce, by całkiem odciąć malucha od dopływu powietrza z zewnątrz. Małe dzieci są szczególnie narażone na przegrzanie i udar cieplny. Warto wiedzieć, że  objawami udaru jest: zaczerwieniona, gorąca i wysuszona skóra, przyspieszony puls, niepokój lub apatia, płytki oddech, wymioty i utrata przytomności.

Wózek dla dziecka latem – o czym pamiętać?


Jak zatem przeciwdziałać przegrzaniu dziecka?

  • Ubieraj dziecko w lekką, luźną odzież z naturalnych materiałów.
  • W ciepłe dni stawiaj wózek z dzieckiem w cieniu.
  • Dawaj dziecku więcej płynów.
  • W ciepłe dni nie przykrywaj niczym malucha.
  • Jeśli na zewnątrz jest wysoka temperatura, nie wychodź w ciągu dnia na spacer z dzieckiem. Lepiej zrobić to bardzo wcześnie rano lub wieczorem, gdy temperatura spadnie.
  • Jeśli w domu jest bardzo gorąco (temperatura podobna do tej na zewnątrz), wybierz się z maluchem do miejsca, gdzie jest chłodniej np. do biblioteki, centrum handlowego (polecamy nieco starszym dzieciom).
  • Na lato wybieraj jasne wózki i nie stawiaj budki! Najlepsze wózki to te, które mają otwory wentylacyjne.

Zobacz jeszcze:

Wózek nowy czy używany?

jak wybrać dobry wózek dla dziecka?

jak ubrać dziecko w taką pogodę?

 Autor: Ania
foto: https://www.flickr.com/photos/inthe-arena/14644853461/

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.