-Reklama-
-Reklama-

Test na płeć dziecka – czy to działa?

Coraz więcej mówi się o testach na płeć dziecka wykonywanych z moczu ciężarnej. Czy rzeczywiście są w stanie wskazać płeć nienarodzonego dziecka, zanim określi ją lekarz ginekolog na podstawie badania USG? Czy test na płeć dziecka daje pewną odpowiedź na pytanie: syn czy córka? Gdzie szukać takich testów?

-Reklama-

Test na płeć dziecka – jakie są możliwości?

Płeć nienarodzonego dziecka można określić na kilka sposobów. Najczęściej o tym, czy będzie córka czy syn, przyszła mama dowiaduje się z połówkowego USG, na którym można już rozpoznać narządy płciowe dziecka. Nie była i nie jest to jednak metoda dająca stuprocentową pewność, o czym świadczą liczne wpisy na naszym forum:

https://www.facebook.com/CiazaDrogaMailowa/posts/1543837329094592

Badanie USG jest obciążone ryzykiem błędu, bo obraz nie zawsze jest wyraźny, a dziecko nie zawsze chce z lekarzem „współpracować”. Niemniej w większości przypadków diagnoza na temat płci dziecka określona podczas badania USG się potwierdza.

Płeć dziecka. Czy warto ufać USG?

Inną metodą na określenie płci dziecka nienarodzonego jest badanie prenatalne inwazyjne, czyli biopsja kosmówki lub punkcja owodni. Badanie to nie jest jednak nastawione na rozpoznanie płci, a poważnych chorób u dziecka. Rozpoznanie płci wychodzi tu „przy okazji”, dlatego żaden lekarz nie da skierowania na tak inwazyjne (i ryzykowne) badanie tylko ze względu na ciekawość dotyczącą płci malucha.

Istnieje również metoda rozpoznawania płci dziecka – z krwi matki. Przy pomocy testu, z krwi matki wyodrębnia się DNA płodu i sprawdza czy nie zawiera on męskich chromosomów Y. Jeśli test da pozytywny wynik – urodzi się chłopiec, w przeciwnym razie – będzie dziewczynka. To metoda bardzo pewna, nie obciążona żadnym ryzykiem, bo do testu potrzeba jedynie zwykłego pobrania krwi od matki. Test pozwala określić płeć dziecka na długo przed możliwością rozpoznania płci przy pomocy USG. Co istotne, jest bardzo dokładny. Według przeprowadzonych badań, jego skuteczność ocenia się na ponad 95%. Test na płeć dziecka z krwi jest popularny w USA, można go zamówić przez internet.

W Polsce testem, który z krwi też potrafi rozpoznać płeć jest test Harmony lub Nifty. Wykrywa on liczne wady płody i pozwala na określenie płci dziecka już w pierwszym trymestrze ciąży. Niestety koszt takiego badania jest duży – około 2500 zł, dlatego zwykle decydują się na niego tylko te mamy, które chcą wykluczyć lub potwierdzić u swojego dziecka chorobę genetyczną typu Zespół Downa, Zespół Edwardsa, Zespół Patau.

Test na płeć dziecka z moczu

Nowością są testy na określenie płci z moczu. To bardzo kontrowersyjna metoda badań, bo trudno szukać dowodów na potwierdzenie jej skuteczności. Samą kontrowersję wywołuje już fakt, że rozpoznanie płci płodu ma się odbywać z moczu matki, który w żaden sposób nie zawiera informacji o płci dziecka. Jak zatem działa taki test?

Najprawdopodobniej test na płeć dziecka z moczu opiera się na określaniu poziomu pH. Według zastosowanej przez producentów teorii, niskie pH (5-6) oznacza dziewczynkę, a wysokie pH (7-8) chłopca. To niestety metoda, którą można porównać do andrzejkowej wróżby. Już nasze babcie „rozpoznawały” płeć dziecka przy pomocy sody oczyszczonej, która po zmieszaniu z moczem miała dać wynik. Tu też wszystko zależało od pH moczu.

Żaden lekarz nie potwierdza skuteczności tej metody, a sam fakt, że skuteczność testu określa się na 50% mówi tyle, że to po prostu zabawa typu „chybił trafił”. Na forach można poczytać o doświadczeniach mam, które takie testy zakupiły. Są osoby, które nawet robiły kilka takich testów i za każdym razem wychodziła im inna płeć. W test na płeć dziecka z moczu można zatem zainwestować tylko dla zabawy (można zamówić przez internet), choć to zabawa kosztowna, bo cena testu oscyluje wokół 150 zł. Może więc lepiej kupić jednak sodę oczyszczoną? 🙂 Albo wypróbować za darmo którąś z tych, równie mało prawdopodobnych, metod?

Jak rozpoznać płeć dziecka bez USG?

autor: Iza
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!