-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Płeć dziecka. Czy warto ufać USG?

Mimo dużej dokładności dzisiejszych urządzeń ultrasonograficznych, wciąż często zdarzają się pomyłki w rozpoznaniu płci. Czy warto w tej kwestii bezgranicznie ufać badaniom USG?

-Reklama-

„U mnie przez cala ciążę była dziewczynka – tak na usg mi mówili a jednak urodził się chłopak i tu niespodzianka”

„Mojej koleżance całą ciążę mówiono że na bank chłopak a urodziła się dziewczynka – lekarz dodał ” pewnie podstawiała paluszek””

„W 15 tyg. powiedziano mi, że na 90% będę miała dziewczynkę, a w 20 tyg. był już stuprocentowy chłopak ”

 

Takich wpisów na naszym fanpage’u jest całe mnóstwo. Czy to powinno być wobec tego przestrogą dla przyszłych mam, by nie brały na poważnie tego, co mówi im lekarz robiący USG o płci dziecka? Czy to znaczy, że pewność można mieć dopiero przy porodzie?

 

Pierwsze rozpoznanie – okolice 13. tygodnia

Najczęściej o płci dziecka dowiadujemy się w okolicach 13. tygodnia na pierwszym USG, które przeprowadza się przez powłoki brzuszne. Trzeba jednak wiedzieć, że to bardzo wczesna diagnoza i często nieprawdziwa, z wielu powodów. Do mniej więcej 20. tygodnia ciąży, narządy płciowe u dziecka są jeszcze na tyle małe, że bardzo trudno sprecyzować płeć. Wystarczy, że sprzęt, którym lekarz wykonuje USG nie jest nowoczesny i dokładny, by zafałszować ten obraz. W tym wczesnym okresie również bardzo łatwo o pomyłkę, gdy np. dziecko przyjmie dziwną pozę. Same narządy również mogą w niektórych ujęciach wyglądać identycznie.

Według lekarzy to badanie USG nie powinno kategorycznie określać płci dziecka – wykonuje się po to, by wykluczyć podstawowe wady płodu a nie po to by zgadywać czy to chłopiec czy dziewczynka. Wielu lekarzy może nawet odmówić przyszłym rodzicom rozpoznawania płci, by nie wprowadzać ich niepotrzebnie w błąd.

Warto więc być cierpliwym i poczekać na pewniejszą diagnozę do 20. tygodnia ciąży, a w międzyczasie kupować maluchowi uniwersalną wyprawkę.

 

Drugie rozpoznanie – okolice 20. tygodnia

 

Podczas tego badania istnieje już większe prawdopodobieństwo właściwego określenia płci dziecka. Ale wciąż nie stuprocentowe. Narządy malucha są już większe i jeśli urządzenie je uchwyci, lekarz nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem czy to chłopiec czy dziewczynka. W tym czasie można wykonać USG 3D lub 4D, wówczas szczegóły anatomiczne będą jeszcze bardziej wyraźne.
Przeszkodą w określeniu płci dziecka na tym etapie może być jedynie odwrócenie się dziecka i ukrycie przez niego swoich narządów. Dlatego, jeśli nam zależy na tym, by poznać płeć malucha już teraz, należy pamiętać, by przed badaniem coś zjeść – najlepiej słodkiego. Jedzenie może pobudzić malucha i podczas badania nie będzie spał np. odwrócony plecami. Nie warto też całkowicie opróżniać pęcherza przed badaniem. Wypełniony pęcherz lekko unieruchomi dziecko i pozwoli lekarzowi je spokojnie zbadać.

Zobacz inne artykuły:

Ciąża i zwierzę w domu. Na co uważać?

Zaskakujące ciekawostki o ciąży.

autor: iguana
foto: www.jasoncoreyphoto.com / Foter / CC BY

 

 

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!