-Reklama-

Zaskakujące ciekawostki o ciąży!

-Reklama-

Myślisz, że o ciąży słyszałaś już wszystko? Udowadniamy, że są jeszcze rzeczy, o których nie wiesz. Przeczytaj najlepsze ciekawostki o ciąży!

Czy wiesz, że…

  • …większość dzieci rodzi się po terminie, 30% przed terminem a w dokładnie wyliczonym terminie rodzi się tylko 5% dzieci?
  • …mężczyznom, którzy mają bardziej stresującą pracę, częściej rodzą się córki? Im wyższy poziom stresu u przyszłego tatusia, tym bardziej zakłócona równowaga hormonów płciowych.
  • …najwięcej dzieci poczyna się w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku? Najpopularniejszym miesiącem narodzin jest wrzesień (głównie druga połowa). Dużą popularność w ilości urodzeń ma również lipiec, który jest efektem częstszych zbliżeń w zimnych jesiennych miesiącach. Podobno najmniej dzieci rodzi się w styczniu i kwietniu.
  • …o tym, czy dziecko będzie lewo- czy praworęczne decyduje jego wybór w okresie płodowym? W okolicach 10. tygodnia ciąży dziecko aktywizuje bardziej jedną rączkę i wówczas w mózgu dopiero zachodzą zmiany, które utrwalają ten wybór. Jednym słowem, to nie mózg wybiera aktywniejszą stronę.
  • … niektóre kobiety w ciąży mają spaczone łaknienie? Oznacza to, że ich kulinarne zachcianki dotyczą specyficznych niejadalnych produktów np. kredy, gliny, pasty do zębów. Do tej pory nie wiadomo, czy chęć na takie „przysmaki” rzeczywiście wynika z podświadomej potrzeby uzupełnienia niedoborów pewnych minerałów.
  • …chłopcy w łonie matki przeżywają już pierwsze erekcje? Trwają one od kilku minut do kilkunastu a w końcówce ciąży mogą występować nawet trzy razy w ciągu godziny. Zwykle towarzyszy temu ssanie kciuka.
  • … na tokofobię czyli lęk przed porodem cierpi około 10 % ciężarnych w zaawansowanej ciąży? Znacząca część tych kobiet ze względu na paraliżujący strach, wybiera rozwiązanie porodu poprzez cesarskie cięcie.
  • …w ciąży pogarszają się umiejętności umysłowe? Ciężarne najczęściej narzekają na pogorszoną pamięć, roztargnienie i problemy z koncentracją. Czasem w ciąży kobietom brakuje słów i częściej popełniają błędy ortograficzne, nawet jeśli przed ciążą nie miały z tym problemu. Za wszystko odpowiadają ciążowe hormony, które powodują zaburzenia w pracy mózgu. Na szczęście sprawność umysłowa wraca zaraz po porodzie.
  • …u niektórych kobiet w ciąży zwiększa się rozmiar stopy? Nie chodzi tu tylko o objętość na skutek puchnięcia i obrzęków. Stopy mogą się wydłużyć nawet o 1 cm! Winna jest tutaj relaksyna odpowiedzialna m. in. za rozluźnianie wiązadeł kości w stopach. Co ciekawe, nowy rozmiar buta pozostaje na zawsze.
  • … najwięcej dzieci rodzi się w poniedziałek? To aż 50% wszystkich porodów! Najmniej porodów ma miejsce w weekendy, na co z pewnością wpływa fakt, że w szpitalach w tych dniach nie wykonuje się planowanych zabiegów cc.

Zobacz inne ciekawe artykuły o ciąży:

Wielkość dziecka tydzień po tygodniu

-Reklama-

Dziwny słownik ciężarnych

Mężczyzna a ciąża. Jak on cię traktuje?

Śmieszne historie ciążowe

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Najlepsze miasta na weekend z dzieckiem!

Wakacje trwają dwa miesiące, a dorośli zwykle mają tylko 2-3 tygodnie urlopu. Jak zatem zagospodarować dziecku pozostały letni czas? Polecamy weekendowe wycieczki...

Zaburzenia odżywiania u dzieci – mamo, to nie jest twoja wina!

Zaburzenia odżywiania to wyzwanie dla całej rodziny. Rodzice często czują się winni chorobie dziecka, szukają błędów, które popełnili. Czy obwinianie kogokolwiek pomaga...

Dlaczego dziecko nie chce myć zębów?

Skuteczna motywacja pacjenta do dbania o domową higienę jamy ustnej jest głównym celem i ważnym aspektem relacji dentysta-pacjent. Inne działania, jak zabiegi...

Nauka języka połączona z zabawą, czyli nasza przygoda z NOVAKID

Wszystko zaczęło się od planowanego wyjazdu do Londynu. Kiedy dowiedzieliśmy się o obozie syna, stwierdziliśmy, że musimy szybko poszukać kogoś, kto pomoże...

To się dzieje z twoim mózgiem, gdy patrzysz na dziecko

Lubisz patrzeć na swoje dziecko? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przyjemność i dlaczego nie reagujesz tak samo na każde inne dziecko?...