-Reklama-
-Reklama-

Zaskakujące ciekawostki o ciąży!

-Reklama-

Myślisz, że o ciąży słyszałaś już wszystko? Udowadniamy, że są jeszcze rzeczy, o których nie wiesz. Przeczytaj najlepsze ciekawostki o ciąży!

Czy wiesz, że…

  • …większość dzieci rodzi się po terminie, 30% przed terminem a w dokładnie wyliczonym terminie rodzi się tylko 5% dzieci?
  • …mężczyznom, którzy mają bardziej stresującą pracę, częściej rodzą się córki? Im wyższy poziom stresu u przyszłego tatusia, tym bardziej zakłócona równowaga hormonów płciowych.
  • …najwięcej dzieci poczyna się w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku? Najpopularniejszym miesiącem narodzin jest wrzesień (głównie druga połowa). Dużą popularność w ilości urodzeń ma również lipiec, który jest efektem częstszych zbliżeń w zimnych jesiennych miesiącach. Podobno najmniej dzieci rodzi się w styczniu i kwietniu.
  • …o tym, czy dziecko będzie lewo- czy praworęczne decyduje jego wybór w okresie płodowym? W okolicach 10. tygodnia ciąży dziecko aktywizuje bardziej jedną rączkę i wówczas w mózgu dopiero zachodzą zmiany, które utrwalają ten wybór. Jednym słowem, to nie mózg wybiera aktywniejszą stronę.
  • … niektóre kobiety w ciąży mają spaczone łaknienie? Oznacza to, że ich kulinarne zachcianki dotyczą specyficznych niejadalnych produktów np. kredy, gliny, pasty do zębów. Do tej pory nie wiadomo, czy chęć na takie „przysmaki” rzeczywiście wynika z podświadomej potrzeby uzupełnienia niedoborów pewnych minerałów.
  • …chłopcy w łonie matki przeżywają już pierwsze erekcje? Trwają one od kilku minut do kilkunastu a w końcówce ciąży mogą występować nawet trzy razy w ciągu godziny. Zwykle towarzyszy temu ssanie kciuka.
  • … na tokofobię czyli lęk przed porodem cierpi około 10 % ciężarnych w zaawansowanej ciąży? Znacząca część tych kobiet ze względu na paraliżujący strach, wybiera rozwiązanie porodu poprzez cesarskie cięcie.
  • …w ciąży pogarszają się umiejętności umysłowe? Ciężarne najczęściej narzekają na pogorszoną pamięć, roztargnienie i problemy z koncentracją. Czasem w ciąży kobietom brakuje słów i częściej popełniają błędy ortograficzne, nawet jeśli przed ciążą nie miały z tym problemu. Za wszystko odpowiadają ciążowe hormony, które powodują zaburzenia w pracy mózgu. Na szczęście sprawność umysłowa wraca zaraz po porodzie.
  • …u niektórych kobiet w ciąży zwiększa się rozmiar stopy? Nie chodzi tu tylko o objętość na skutek puchnięcia i obrzęków. Stopy mogą się wydłużyć nawet o 1 cm! Winna jest tutaj relaksyna odpowiedzialna m. in. za rozluźnianie wiązadeł kości w stopach. Co ciekawe, nowy rozmiar buta pozostaje na zawsze.
  • … najwięcej dzieci rodzi się w poniedziałek? To aż 50% wszystkich porodów! Najmniej porodów ma miejsce w weekendy, na co z pewnością wpływa fakt, że w szpitalach w tych dniach nie wykonuje się planowanych zabiegów cc.

Zobacz inne ciekawe artykuły o ciąży:

Wielkość dziecka tydzień po tygodniu

-Reklama-

Dziwny słownik ciężarnych

Mężczyzna a ciąża. Jak on cię traktuje?

Śmieszne historie ciążowe

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...