-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Zaskakujące ciekawostki o ciąży!

Myślisz, że o ciąży słyszałaś już wszystko? Udowadniamy, że są jeszcze rzeczy, o których nie wiesz. Przeczytaj najlepsze ciekawostki o ciąży!

-Reklama-

Czy wiesz, że…

  • …większość dzieci rodzi się po terminie, 30% przed terminem a w dokładnie wyliczonym terminie rodzi się tylko 5% dzieci?
  • …mężczyznom, którzy mają bardziej stresującą pracę, częściej rodzą się córki? Im wyższy poziom stresu u przyszłego tatusia, tym bardziej zakłócona równowaga hormonów płciowych.
  • …najwięcej dzieci poczyna się w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku? Najpopularniejszym miesiącem narodzin jest wrzesień (głównie druga połowa). Dużą popularność w ilości urodzeń ma również lipiec, który jest efektem częstszych zbliżeń w zimnych jesiennych miesiącach. Podobno najmniej dzieci rodzi się w styczniu i kwietniu.
  • …o tym, czy dziecko będzie lewo- czy praworęczne decyduje jego wybór w okresie płodowym? W okolicach 10. tygodnia ciąży dziecko aktywizuje bardziej jedną rączkę i wówczas w mózgu dopiero zachodzą zmiany, które utrwalają ten wybór. Jednym słowem, to nie mózg wybiera aktywniejszą stronę.
  • … niektóre kobiety w ciąży mają spaczone łaknienie? Oznacza to, że ich kulinarne zachcianki dotyczą specyficznych niejadalnych produktów np. kredy, gliny, pasty do zębów. Do tej pory nie wiadomo, czy chęć na takie „przysmaki” rzeczywiście wynika z podświadomej potrzeby uzupełnienia niedoborów pewnych minerałów.
  • …chłopcy w łonie matki przeżywają już pierwsze erekcje? Trwają one od kilku minut do kilkunastu a w końcówce ciąży mogą występować nawet trzy razy w ciągu godziny. Zwykle towarzyszy temu ssanie kciuka.
  • … na tokofobię czyli lęk przed porodem cierpi około 10 % ciężarnych w zaawansowanej ciąży? Znacząca część tych kobiet ze względu na paraliżujący strach, wybiera rozwiązanie porodu poprzez cesarskie cięcie.
  • …w ciąży pogarszają się umiejętności umysłowe? Ciężarne najczęściej narzekają na pogorszoną pamięć, roztargnienie i problemy z koncentracją. Czasem w ciąży kobietom brakuje słów i częściej popełniają błędy ortograficzne, nawet jeśli przed ciążą nie miały z tym problemu. Za wszystko odpowiadają ciążowe hormony, które powodują zaburzenia w pracy mózgu. Na szczęście sprawność umysłowa wraca zaraz po porodzie.
  • …u niektórych kobiet w ciąży zwiększa się rozmiar stopy? Nie chodzi tu tylko o objętość na skutek puchnięcia i obrzęków. Stopy mogą się wydłużyć nawet o 1 cm! Winna jest tutaj relaksyna odpowiedzialna m. in. za rozluźnianie wiązadeł kości w stopach. Co ciekawe, nowy rozmiar buta pozostaje na zawsze.
  • … najwięcej dzieci rodzi się w poniedziałek? To aż 50% wszystkich porodów! Najmniej porodów ma miejsce w weekendy, na co z pewnością wpływa fakt, że w szpitalach w tych dniach nie wykonuje się planowanych zabiegów cc.

Zobacz inne ciekawe artykuły o ciąży:

Wielkość dziecka tydzień po tygodniu

Dziwny słownik ciężarnych

Mężczyzna a ciąża. Jak on cię traktuje?

Śmieszne historie ciążowe

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?