-Reklama-

Dziwny słownik ciężarnych

BETA, SN, TOXO, KP. Jeśli te określenia wydają ci się tajemnicze, czas dowiedzieć się, co znaczą. Szczególnie, jeśli spodziewasz się dziecka.

-Reklama-

Zachodzisz w ciążę, więc siłą rzeczy zaczynasz obserwować ciążowe fora a tam…nie wszystko jest dla ciebie jasne. Dziwne skróty myślowe, nowe słowa, z którymi nie miałaś do tej pory do czynienia uniemożliwiają ci pełne zrozumienie dyskusji. Postanowiłam ułatwić ci sprawę i wytłumaczyć, jakie znaczenie kryją w sobie niektóre skróty myślowe, które stosują przyszłe mamy.

@
Wbrew pozorom „małpa” w internetowych dialogach kobiet nie oznacza nawiązania do emaila, ale jest symbolem miesiączki.

BETA
Skrót myślowy od badania krwi na obecność ciąży. Beta HCG to hormon ciążowy, którego ilość jest właśnie oznaczania podczas tego badania. Badanie z krwi jest o wiele dokładniejsze od testu ciążowego wykonywanego z moczu. Pozwala wykryć ciążę już tydzień od zapłodnienia a nawet określić jej wiek.

CC
To nic innego jak skrót od operacji cesarskiego cięcia, czyli rozwiązania ciąży poprzez zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy, a następnie wydobyciu dziecka.

CUKIERKOWA MAMA/SŁODKA MAMA
To pieszczotliwe określenie mamy, u której wykryto cukrzycę ciążową. Cukrzycę zwykle rozpoznaje się między 24. a 28. tygodniem ciąży podczas badania zwanego „obciążeniem glukozą”.

CŻD i SŻN
To skróty medyczne. Często pojawiają się w dokumentacji medycznej po porodzie i oznaczają kolejno: „córka żywa donoszona” i „syn żywy donoszony”.

GIN
Kolejny skrót. Tym razem od słowa „ginekolog”.

IP
W pytaniach na forach często przejawia się ten skrót jako odniesienie do szpitalnej Izby Przyjęć. Jeśli więc, któraś z mam w kontekście problemów zdrowotnych zaleca ci wizytę na IP, na pewno nie ma na myśli twojego komputerowego adresu.

KP
Ten skrót z pewnością przyszła mama pozna po porodzie (o ile nie słyszała go wcześniej). Oznacza on nic innego jak karmienie piersią.

L4
Ten skrót znają niemal wszyscy pracujący, oznacza on druk zwolnienia lekarskiego. W czasie ciąży z tego udogodnienia korzysta wiele kobiet. Otrzymują one L4 od prowadzącego ciążę ginekologa.

MM
Przeciwieństwo karmienia piersią. Jest to skrót od słów „mleko modyfikowane”. Dzieci bowiem dzielą się na te chowane na KP, MM lub mające karmienie mieszane.

OWU
Kolejny skrót wynikający z wygody i skracania wyrazów. Oznacza owulację, czyli najbardziej płodny czas podczas kobiecego cyklu rozrodczego. Słowo OWU zwykle pojawia się w kontekście starań o dziecko.

OXY
To skrót od słowa „oksytocyna”, która jest hormonem „towarzyszącym” rodzącej kobiecie, bo wywołuje skurcze macicy podczas porodu. Często jest podawana dożylnie w celu przyspieszenia akcji porodowej lub wywołania porodu. Oksytocyna uwalnia się również podczas karmienia piersią, powodując napływ mleka. Po porodzie powoduje obkurczanie się macicy i zmniejszanie krwawienia połogowego.

PIERWIASTKA
Inaczej pierworódka, czyli kobieta rodząca dziecko po raz pierwszy.

SN
Jeśli kobieta nie miała cesarskiego porodu, to znaczy, że urodziła naturalnie. Poród SN to skrót od  „porodu siłami natury”, jest on skrótem fachowym, gdyż stosuje się go nawet w dokumentacji medycznej.

TC
5 tc, 13 tc, 38 tc. To nic innego jak określenia danego tygodnia ciąży. Dla większej dokładności dopisuje się również ilość dni np. 15 tc 3d.

TOXO
To skrót od choroby zwanej toxoplazmozą. To bardzo groźna, pasożytnicza choroba, niebezpieczna w ciąży, gdyż może znacząco wpłynąć na upośledzenie płodu. Słowo „toxo” najczęściej pojawia się w kontekście badań, którym obowiązkowo poddaje się ciężarną. Badanie ma wykazać, czy przyszła mama jest odporna na zakażenie toxoplazmozą albo czy obecnie na nią nie choruje.

ZZO
Skrót przyjazny przyszłej mamie, bo oznacza „znieczulenie zewnątrzoponowe” podawane podczas porodu. Znieczulenie to jest miejscowe, podawane do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa i jest najczęstszą formą uśmierzania bólu podczas porodu.

AUTOR: Iguana
FOTO: Colin_K / Foter / CC BY
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również