-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Dziwny słownik ciężarnych

BETA, SN, TOXO, KP. Jeśli te określenia wydają ci się tajemnicze, czas dowiedzieć się, co znaczą. Szczególnie, jeśli spodziewasz się dziecka.

-Reklama-

Zachodzisz w ciążę, więc siłą rzeczy zaczynasz obserwować ciążowe fora a tam…nie wszystko jest dla ciebie jasne. Dziwne skróty myślowe, nowe słowa, z którymi nie miałaś do tej pory do czynienia uniemożliwiają ci pełne zrozumienie dyskusji. Postanowiłam ułatwić ci sprawę i wytłumaczyć, jakie znaczenie kryją w sobie niektóre skróty myślowe, które stosują przyszłe mamy.

@
Wbrew pozorom „małpa” w internetowych dialogach kobiet nie oznacza nawiązania do emaila, ale jest symbolem miesiączki.

BETA
Skrót myślowy od badania krwi na obecność ciąży. Beta HCG to hormon ciążowy, którego ilość jest właśnie oznaczania podczas tego badania. Badanie z krwi jest o wiele dokładniejsze od testu ciążowego wykonywanego z moczu. Pozwala wykryć ciążę już tydzień od zapłodnienia a nawet określić jej wiek.

CC
To nic innego jak skrót od operacji cesarskiego cięcia, czyli rozwiązania ciąży poprzez zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy, a następnie wydobyciu dziecka.

CUKIERKOWA MAMA/SŁODKA MAMA
To pieszczotliwe określenie mamy, u której wykryto cukrzycę ciążową. Cukrzycę zwykle rozpoznaje się między 24. a 28. tygodniem ciąży podczas badania zwanego „obciążeniem glukozą”.

CŻD i SŻN
To skróty medyczne. Często pojawiają się w dokumentacji medycznej po porodzie i oznaczają kolejno: „córka żywa donoszona” i „syn żywy donoszony”.

GIN
Kolejny skrót. Tym razem od słowa „ginekolog”.

IP
W pytaniach na forach często przejawia się ten skrót jako odniesienie do szpitalnej Izby Przyjęć. Jeśli więc, któraś z mam w kontekście problemów zdrowotnych zaleca ci wizytę na IP, na pewno nie ma na myśli twojego komputerowego adresu.

KP
Ten skrót z pewnością przyszła mama pozna po porodzie (o ile nie słyszała go wcześniej). Oznacza on nic innego jak karmienie piersią.

L4
Ten skrót znają niemal wszyscy pracujący, oznacza on druk zwolnienia lekarskiego. W czasie ciąży z tego udogodnienia korzysta wiele kobiet. Otrzymują one L4 od prowadzącego ciążę ginekologa.

MM
Przeciwieństwo karmienia piersią. Jest to skrót od słów „mleko modyfikowane”. Dzieci bowiem dzielą się na te chowane na KP, MM lub mające karmienie mieszane.

OWU
Kolejny skrót wynikający z wygody i skracania wyrazów. Oznacza owulację, czyli najbardziej płodny czas podczas kobiecego cyklu rozrodczego. Słowo OWU zwykle pojawia się w kontekście starań o dziecko.

OXY
To skrót od słowa „oksytocyna”, która jest hormonem „towarzyszącym” rodzącej kobiecie, bo wywołuje skurcze macicy podczas porodu. Często jest podawana dożylnie w celu przyspieszenia akcji porodowej lub wywołania porodu. Oksytocyna uwalnia się również podczas karmienia piersią, powodując napływ mleka. Po porodzie powoduje obkurczanie się macicy i zmniejszanie krwawienia połogowego.

PIERWIASTKA
Inaczej pierworódka, czyli kobieta rodząca dziecko po raz pierwszy.

SN
Jeśli kobieta nie miała cesarskiego porodu, to znaczy, że urodziła naturalnie. Poród SN to skrót od  „porodu siłami natury”, jest on skrótem fachowym, gdyż stosuje się go nawet w dokumentacji medycznej.

TC
5 tc, 13 tc, 38 tc. To nic innego jak określenia danego tygodnia ciąży. Dla większej dokładności dopisuje się również ilość dni np. 15 tc 3d.

TOXO
To skrót od choroby zwanej toxoplazmozą. To bardzo groźna, pasożytnicza choroba, niebezpieczna w ciąży, gdyż może znacząco wpłynąć na upośledzenie płodu. Słowo „toxo” najczęściej pojawia się w kontekście badań, którym obowiązkowo poddaje się ciężarną. Badanie ma wykazać, czy przyszła mama jest odporna na zakażenie toxoplazmozą albo czy obecnie na nią nie choruje.

ZZO
Skrót przyjazny przyszłej mamie, bo oznacza „znieczulenie zewnątrzoponowe” podawane podczas porodu. Znieczulenie to jest miejscowe, podawane do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa i jest najczęstszą formą uśmierzania bólu podczas porodu.

AUTOR: Iguana
FOTO: Colin_K / Foter / CC BY

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?