-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Sport w ciąży – który można uprawiać?

Sport w ciąży jest bardzo wskazany, o ile sam rodzaj aktywności nie jest zbyt ryzykowny i niebezpieczny. Sprawdź, jaki sport można uprawiać w ciąży.

-Reklama-

Sport w ciąży – dlaczego tak ważny?

Sport w ciąży niesie za sobą wiele korzyści dla samopoczucia i zdrowia – także dziecka. Sport, jak wiadomo, dotlenia organizm, zwiększa odporność, poprawia kondycję. W ciąży dodatkowo przygotowuje ciało przyszłej mamy do porodu i niweluje uciążliwe objawy ciąży np. bóle pleców czy obrzęki. Nie raz już udowodniono, że dzięki aktywności fizycznej poród jest szybszy i łatwiejszy, a rodząca jest obarczona mniejszym ryzykiem powikłań.

Sport w ciąży – przeciwwskazania

Nie zawsze jednak aktywność sportowa bywa korzystna dla przebiegu ciąży i zdrowia ciężarnej. Istnieją okoliczności, które wykluczają uprawianie sportu w ciąży. Zaliczamy do nich:

 • krwawienie z pochwy,
 • bolesne skurcze,
 • częste twardnienie brzucha,
 • sączące się wody płodowe,
 • zawroty głowy i omdlenia,
 • ból głowy,
 • ból w klatce piersiowej, kołatanie serca
 • ból brzucha,
 • problemy z widzeniem,
 • poprzednie ciąże zakończone poronieniem.

Jeśli ciężarna nie obserwuje u siebie powyższych przeciwwskazań, a jej ciąża przebiega prawidłowo, nie powinna unikać aktywności fizycznej. Zawsze jednak taką decyzję, szczególnie jeśli jest to związane z profesjonalnym uprawianiem sportu, należy podjąć po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. To on najlepiej wie, co dobre dla organizmu przyszłej mamy.

Sport w ciąży – jakie dyscypliny są bezpieczne?

Sport w ciąży – o czym pamiętać?

 1. Skonsultuj swój zamiar z lekarzem prowadzącym ciążę.
 2. Stosuj odpowiednią, bogatą w wartości odżywcze i witaminy dietę uwzględniającą wzmożoną aktywność fizyczną.
 3. Pij dużo wody.
 4. Słuchaj swojego organizmu, nie rób niczego z czym sobie nie radzi.
 5. Nie próbuj za wszelką cenę osiągać tych samych wyników w sporcie, co przed ciążą.
 6. Pamiętaj o bezpieczeństwie (kask, ochraniacze, specjalny ubiór, oznakowanie itd.)
 7. Nie zapominaj o rozgrzewce.
 8. Unikaj dłuższego leżenia na plecach w ostatnim trymestrze ciąży.
 9. Nie przeciążaj się.
 10. Nie ćwicz w wysokich temperaturach.
 11. Nie wstawaj gwałtownie z pozycji leżącej lub siedzącej.
 12. Nie zapominaj o rozciąganiu po skończeniu treningu.
 13. Dbaj o regularność ćwiczeń.
 14. Nie ćwicz samodzielnie. Dla twojego bezpieczeństwa dobrze by było, by ktoś towarzyszył ci w treningach.

Zobacz jeszcze:

http://mamy-mamom.pl/cwiczenia-plaski-brzuch-porodzie-pilates/

Autor: Ania
Grafiki: mamy-mamom.pl
Foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?