-Reklama-

Wczesne objawy ciąży – znasz wszystkie 15?

Jeśli uważnie wsłuchujesz się w swój organizm, jesteś w stanie dowiedzieć się o swojej ciąży jeszcze zanim potwierdzisz ją u lekarza. Oto najwcześniejsze objawy ciąży, jakie mogą się pojawić niemal tuż po zapłodnieniu.

-Reklama-

Objawy ciąży nie zawsze są oczywiste. Brak okresu czy dwie kreski na teście ciążowym to nie jedyne dowody na to, że jesteś w ciąży. Istnieje jeszcze szereg objawów, które mogłyby świadczyć o udanym zapłodnieniu. Objawów, które jeszcze przed wizytą u ginekologa mogą dać ci pewność, że wkrótce zostaniesz mamą.

Wczesne objawy ciąży

 • Duszność, płytszy oddech

Zadyszka i duszności np. podczas wchodzenia po schodach mogą być pierwszym ciążowym objawem. Płód, który pojawia się w twoim ciele potrzebuje tlenu, a więc zapotrzebowanie na niego jest większe niż wcześniej. Efektem jest krótszy oddech i mniejsza wydolność.

 • Ból piersi

Zwykle ten objaw pojawia się tuż przed spodziewanym okresem. W przypadku zapłodnienia, ból piersi nie znika, dlatego wiele kobiet jeszcze przez jakiś czas oczekuje miesiączki. Ból piersi na początku ciąży może być bardzo dotkliwy i np. utrudniać noszenie biustonoszy. Brodawki mogą stać się ciemniejsze a na piersiach mogą pojawić się widoczne żyły. To efekt działania ciążowych hormonów i zmian jakie zachodzą w piersiach u ciężarnej.

 • Zmęczenie

Ten objaw jest najczęściej obserwowaną zapowiedzią ciąży. Zmęczenie dopada nas z dnia na dzień. Nie jesteśmy w stanie wytrzymać całego dnia bez drzemki, nawet jeśli noc była długa i przespana. Wszystko to jest efektem zmian hormonalnych w ciele. Objaw ten może utrzymywać się nawet przez cały pierwszy trymestr ciąży.

 • Nudności, wymioty

To klasyczne objawy ciąży, choć nie dotyczy każdej przyszłej mamy. Nudności mogą pojawić się w bardzo wczesnej ciąży i utrzymywać się nawet kilka tygodni. Zwykle są to poranne mdłości, występujące niezależnie od stosowanej diety. A to wszystko wina hormonów.

 • Częste oddawanie moczu

Potrzeba siusiania jest większa szczególnie w zaawansowanej ciąży, gdy rosnące dziecko uciska pęcherz i czyni go mniej pojemnym. W pierwszej fazie ciąży jednak ten objaw też się pojawia, bo organizm produkuje dodatkowe płyny, które zmuszają pęcherz do wytężonej pracy.

 • Ból głowy

Ból głowy może być wczesnym objawem ciążowym, bo często wyzwalają go hormony. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i cierpisz z powodu bólu głowy, zamiast ibuprofenu weź paracetamol.

 • Ból pleców

We wczesnej ciąży mogą pobolewać cię plecy, szczególnie w ich dolnej części. To ból trochę inny od bólu kręgosłupa i może być efektem rozluźniania wiązadeł. Ból pleców będzie do nas jednak wracał także i na późniejszych etapach ciąży, gdy kręgosłup będzie bardziej obciążony dodatkowymi kilogramami a środek ciężkości zostanie przesunięty.

 • Bolesne skurcze brzucha i podbrzusza

To kolejny objaw, który może być mylony z objawem zbliżania się wyczekiwanej miesiączki. A jednak, bolesne skurcze brzucha mogą być efektem rozciągania się macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zarodka.

 • Dziwne zachcianki

Nagła zmiana upodobań kulinarnych często towarzyszy wczesnej ciąży. Jeśli do tej pory nie przepadałaś za czymś, a teraz mogłabyś to jeść na okrągło, można podejrzewać, że twój organizm domaga się uzupełniania np. braków witaminowych. Natura sama dba o to, by dziecko miało najlepsze warunki do rozwoju płodowego.

 • Zaparcia i wzdęcia

Te problemy mogą pojawić się już po kilku dniach od zapłodnienia. Puchnięcie, problemy z wypróżnieniem, gazy – to objawy wzrostu w organizmie progesteronu, który spowalnia system trawienny.

 • Wahania nastroju

Początki ciąży mogą być drażliwe. I to w dosłownym znaczeniu. Rewolucja hormonalna, która się dokonuje w ciele ciężarnej, odbija się na samopoczuciu. Stąd emocjonalny rollercoaster, który czuje przyszła mama.

 • Podwyższona temperatura

Generalnie temperatura ciała kobiety jest wyższa od momentu owulacji aż do okresu. Jeśli temperatura po 2 tygodniach nie spada, może okazać się kolejnym proroczym objawem ciążowym.

 • Super węch

Ciężarne mają od samego początku zwiększoną wrażliwość na zapachy. To także efekt zmian hormonalnych. Nagle wiele zapachów zaczyna nam przeszkadzać i silne ich odczuwanie może powodować mdłości.

 • Zawroty głowy, omdlenia

Odpowiedzialne za omdlenia i zawroty głowy na wczesnym etapie ciąży są zmiany ciśnienia krwi i poziomu cukru. Wystarczy, że nie zjemy śniadania lub będziemy mniej pić, a organizm w ten sposób zakomunikuje, że ta sytuacja mu nie sprzyja.

 • Plamienie

Bywa błędnie brane za skąpy okres, podczas gdy często jest to po prostu krwawienie implantacyjne wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy. Trzeba więc dokładnie obserwować przebieg takiego krwawienia, by nie przeoczyć początków ciąży.

Zobacz jeszcze:

Niepokojące objawy w ciąży. Co mogą oznaczać?

To ciąża czy nie ciąża?

autor: iguana

foto: saralunaa via Foter.com / CC BY

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również