-Reklama-

Jak się wyspać w ciąży? KONKURS

Sen w ciąży bywa wyzwaniem mimo tego, że czasu na niego ciężarne mają zwykle dużo. Trudno się jednak wyspać, gdy maluch buszuje w brzuchu, każda przyjmowana pozycja jest niewygodna, a dodatkowo pojawiają się dolegliwości zmuszające do częstego opuszczania łóżka. Czy w takich warunkach można się wyspać?

-Reklama-

Każda ciężarna przynajmniej raz słyszała radę: wyśpij się na zapas. Niestety się tak nie da. Sen jest jednak bardzo potrzebny przyszłej mamie, dlatego mimo wszystko warto wykorzystywać każdą wolną chwilę na odpoczynek.

Dlaczego nie mogę spać w ciąży?

O ile w pierwszych tygodniach ciąży sen to ulubiona czynność przyszłej mamy, tak w kolejnych zostaje już znacznie utrudniona. Wpływ na to mają m. in.:

  • rozmiar brzucha (im większy, tym trudniej znaleźć komfortową pozycję snu),
  • problemy z kręgosłupem (zmiana środka ciężkości w ciąży sprawia, że ciężarne cierpią na bóle pleców i trudno im się wygodnie ułożyć do snu),
  • częste oddawanie moczu (wytężona praca nerek i ucisk rosnącej macicy na pęcherz zmuszają do częstych, nocnych wizyt w toalecie),
  • zwiększone tętno (serce musi pompować więcej krwi, więc pracuje ciężej),
  • duszności (rosnąca macica coraz bardziej uciska na przeponę, utrudniając oddychanie – szczególnie w pozycji leżącej),
  • skurcze kończyn (zaburzenia gospodarki elektrolitowej oraz ucisk macicy na nerwy biegnące wzdłuż macicy do nóg skutkują bolesnymi skurczami w nocy),
  • zgaga i zaparcia (spowolnienie układu trawiennego poprzez ucisk macicy na żołądek lub jelita jest powodem nieprzyjemnych dolegliwości),
  • stres (jest wrogiem każdego odpoczynku, pojawia się zwykle w zaawansowanej ciąży).

Jak się wyspać w ciąży?

Mimo wymienionych utrudnień, jakie czekają ciężarną, można sprawić, że sen w ciąży będzie efektywniejszy.

Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej pozycji do spania. W ciąży jak wiadomo, najbezpieczniej jest spać na lewym boku, bo w takim ułożeniu macica nie uciska dolnej żyły głównej, więc dziecko jest dobrze dotlenione. Można jednak próbować spać w innych pozycjach (poza pozycją na brzuchu), jeśli te wydają się wygodniejsze. Dla zwiększenia komfortu zaleca się umieszczenie poduszki pod brzuchem i między kolanami.

Nie bez znaczenia dla dobrego snu jest dieta przyszłej mamy. W przypadku problemów z wysypianiem się, najlepiej ograniczyć spożywanie napojów z kofeiną (można je pić tylko do południa), a przed snem postawić na lekkostrawny posiłek i nie przyjmować zbyt dużo płynów.

Dobrze jest również wdrożyć do swojego trybu życia stały rytm dnia. Chodząc spać i budząc się zawsze o tej samej porze, przyzwyczajamy organizm do takiej reguły. Przed snem ponadto nie należy zbytnio się pobudzać. Ćwiczenie przed spaniem lepiej zastąpić czytaniem książki.

Jeśli w zaśnięciu przeszkadza stres, dobrze jest sięgnąć po techniki relaksacyjne. W ciąży można medytować, ćwiczyć jogę, uczyć się właściwego oddychania. Nie wolno zaś sięgać po środki nasenne. Swoje obawy dotyczące porodu czy zajmowania się noworodkiem najlepiej poruszyć z położną lub znajomą świeżo upieczoną mamą.

Warto sięgać po udogodnienia dla przyszłych mam

Gdy zawodzą klasyczne metody, z pomocą przychodzą innowacyjne wynalazki.

Czasem jedynym ratunkiem dla przyszłej mamy, która ma problemy ze snem, może być specjalny pas dla kobiet w ciąży. Dream Belt marki Babymoov to produkt innowacyjny, powstały we współpracy z francuskimi ekspertami z zakresu ochrony zdrowia ciężarnych (w tym z położnymi). Ten ergonomiczny pas, który zakłada się przed snem, pozwala na utrzymanie idealnej i komfortowej pozycji podczas spania. Specjalny, elastyczny materiał, z którego wykonano pas a także regulowane zapięcie sprawia, że pas idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i wielkości ciążowego brzuszka. Jest więc bardzo uniwersalny i może posłużyć na cały okres ciąży.

Dream Belt chroni ciążowy brzuch przed urazami i naciskiem, ale też pozwala znaleźć najwygodniejszą pozycję do spania i tym samym ułatwić przyszłej mamie samo zasypianie. Nie zsuwa się podczas snu, otacza ciążowy brzuszek bez względu na pozycję, jaką do spania przyjmie ciężarna. Mocowanie nie powoduje dyskomfortu, a sam pas można zakładać zarówno bezpośrednio na skórę, jak i na ubranie.

Uf, jak dobrze, że istnieją takie wynalazki!

Miłych snów, przyszła mamo!

art. sponsorowany

UWAGA KONKURS!

Kompletujesz wyprawkę? Weź udział w konkursie i wygraj fantastyczne nagrody dla swojego malucha ufundowane przez ABC Kid:

I miejsce – przytulanka Nattou + Nattou Spiralna zabawka + naklejki ścienne dekoracyjne Fun To See

II miejsce – przytulanka Nattou + naklejki ścienne dekoracyjne Fun To See

III miejsce – przytulanka Nattou

Wystarczy, że napiszesz nam, jaki masz sposób na przespaną noc w ciąży. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy!

Na Wasze odpowiedzi czekamy pod adresem [email protected]. Nie zapomnijcie podać swoich danych (imię, nazwisko, adres, telefon). Swoje zgłoszenia możecie wysyłać do dn. 3.12.br.

Regulamin konkursu: tutaj

Powodzenia!


edit: 6.12.2017

ROZWIĄZANIE KONKURSU!

Dziękujemy serdecznie za liczny udział w naszym konkursie. Wybór zwycięskich odpowiedzi był bardzo trudny, bo przysłaliście wiele ciekawych porad. Po długich naradach ustaliliśmy zwycięzców, którzy wykazali się największą kreatywnością.

Nagrody otrzymują:

I miejsce – Sylwia Skotnicka, Wronki

II miejsce – Paulina Ostrowska, Rzeszów

III miejsce – Katarzyna Kolasińska-Kunda, Trzebiatów

SERDECZNIE GRATULUJEMY! Nagrody wyślemy na podane przez Was w mailach adresy.
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również