-Reklama-
-Reklama-

Kiedy wykonać test ciążowy?

Podejrzewasz u siebie ciążę i chcesz zrobić test ciążowy? Nie spiesz się zbytnio, bo test wykonany za wcześnie może dać zafałszowany wynik. Kiedy wykonać test ciążowy, by był wiarygodny? Jak wykonać domowy test ciążowy? Co może wpłynąć na zafałszowanie wyniku?

-Reklama-

Na czym polega domowy test ciążowy?

Test ciążowy dostępny bez recepty, który możesz kupić w aptece lub drogerii, to test do wykonania w warunkach domowych. Jego działanie opiera się na wykryciu w moczu kobiety hormonu ciążowego hCG (gonadotropina kosmówkowa). Hormon ten jest uwalniany zaraz po wszczepieniu na wyściółce macicy zapłodnionej komórki jajowej. Ilość hormonu od tej pory podwaja się co dwa, trzy dni.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Domowy test ciążowy jest mniej wrażliwy od testu z krwi, dlatego wiarygodny wynik daje dopiero w dniu oczekiwanej miesiączki. W niektórych przypadkach testy są w stanie wykryć ciążę kilka dni wcześniej, bo u niektórych kobiet hormon ciążowy pojawia przed terminem oczekiwanej miesiączki. Dla pewności jednak, test warto wykonać najwcześniej w pierwszym dniu cyklu albo w momencie wystąpienia wczesnych objawów ciąży. Jest jeszcze ku temu inny powód – za wcześnie wykonany test ciążowy może dać zafałszowany wynik ujemny lub dodatni. Wykryta ciąża może się bowiem nie rozwinąć z powodu samoistnego poronienia. Dlatego warto poczekać na wykonanie testu te kilka dni i nie fundować sobie niepotrzebnych rozczarowań. Pamiętaj! Domowe testy ciążowe mają 99% skuteczności, jeśli są wykonywanie w dniu planowej miesiączki.

Jak wykonać test ciążowy, by dał wiarygodny wynik?

Wykonanie testu ciążowego warto zaplanować na poranek. Mocz po nocy jest bardzo skoncentrowany, dlatego łatwiej w nim wykryć choćby najmniejsze stężenie hormonu ciążowego. Na fałszywy wynik testu wpłynąć może – poza za wczesnym terminem, użycie go w zły sposób lub po terminie ważności. Test ciążowy należy wykonać zgodnie z załączoną instrukcją. Na test płytkowy nie należy nakrapiać zbyt dużej ilości moczu ani zbyt małej. A co najważniejsze – wynik odczytujemy po kilku minutach (zgodnie z instrukcją – od 5 do 10 minut), a nie po kilku godzinach. Często jest tak, że test tuż po zrobieniu daje wynik negatywny (brak ciąży), ale po kilku godzinach na teście uwidacznia się inny wynik. To wynik fałszywy, bo na teście po jakimś czasie mogą zachodzić rozmaite reakcje chemiczne, które mogą wpłynąć na pojawienie się fałszywej drugiej kreski.

Test ciążowy fałszywie dodatni – kiedy to się zdarza?

Fałszywie dodatni test ciążowy może być skutkiem:

 • zbyt późno odczytanego wyniku np. po kilku godzinach
 • posiadania hormonozależnych guzów jajnika
 • wykrytych w moczu leków np. przeciwdrgawkowych, uspokajających czy nasennych
 • zbyt wczesnego wykonania testu (tuż przed samoistnym poronieniem)
 • okresu przed menopauzą (u kobiet dojrzałych)

Test ciążowy fałszywie ujemny – kiedy to się zdarza?

Fałszywie ujemny test ciążowy może być skutkiem:

 • przeterminowanego testu ciążowego
 • niepostępowania zgodnie z instrukcją
 • zbyt długiego trzymania próbki moczu przed dopuszczeniem jej do testu
 • zbyt wczesnego wykonania testu (przed dniem planowanej miesiączki)
 • zbyt rozcieńczonego moczu poddanego badaniu (pobranie próbki w ciągu dnia, po wypiciu dużej ilości płynów)
 • zażycia przed wykonaniem testu leków np. przeciwhistaminowych lub moczopędnych

Bardzo jasna kreska na teście ciążowym – co oznacza?

Czasem wynik testu ciążowego jest trudny do zinterpretowania ze względu na bardzo jasną drugą kreskę. Czy taka blada kreska jest oznaką ciąży? Zwykle tak. Jasny kolor drugiej kreski najczęściej jest oznaką jeszcze małego stężenia hormonu ciążowego, a więc bardzo wczesnej ciąży. Bardzo ciemna druga kreska to zatem wyraziste stężenie hCG. W przypadku jasnej kreski na teście ciążowym, dla pewności warto powtórzyć test za 2-3 dni lub udać się na badanie z krwi, które jest najbardziej wiarygodnym testem ciążowym. Test ciążowy z krwi jest w stanie wykryć bardzo wczesną ciążę – już 6-8 dni od owulacji.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!