-Reklama-

Kiedy wykonać test ciążowy?

Podejrzewasz u siebie ciążę i chcesz zrobić test ciążowy? Nie spiesz się zbytnio, bo test wykonany za wcześnie może dać zafałszowany wynik. Kiedy wykonać test ciążowy, by był wiarygodny? Jak wykonać domowy test ciążowy? Co może wpłynąć na zafałszowanie wyniku?

-Reklama-

Na czym polega domowy test ciążowy?

Test ciążowy dostępny bez recepty, który możesz kupić w aptece lub drogerii, to test do wykonania w warunkach domowych. Jego działanie opiera się na wykryciu w moczu kobiety hormonu ciążowego hCG (gonadotropina kosmówkowa). Hormon ten jest uwalniany zaraz po wszczepieniu na wyściółce macicy zapłodnionej komórki jajowej. Ilość hormonu od tej pory podwaja się co dwa, trzy dni.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Domowy test ciążowy jest mniej wrażliwy od testu z krwi, dlatego wiarygodny wynik daje dopiero w dniu oczekiwanej miesiączki. W niektórych przypadkach testy są w stanie wykryć ciążę kilka dni wcześniej, bo u niektórych kobiet hormon ciążowy pojawia przed terminem oczekiwanej miesiączki. Dla pewności jednak, test warto wykonać najwcześniej w pierwszym dniu cyklu albo w momencie wystąpienia wczesnych objawów ciąży. Jest jeszcze ku temu inny powód – za wcześnie wykonany test ciążowy może dać zafałszowany wynik ujemny lub dodatni. Wykryta ciąża może się bowiem nie rozwinąć z powodu samoistnego poronienia. Dlatego warto poczekać na wykonanie testu te kilka dni i nie fundować sobie niepotrzebnych rozczarowań. Pamiętaj! Domowe testy ciążowe mają 99% skuteczności, jeśli są wykonywanie w dniu planowej miesiączki.

Jak wykonać test ciążowy, by dał wiarygodny wynik?

Wykonanie testu ciążowego warto zaplanować na poranek. Mocz po nocy jest bardzo skoncentrowany, dlatego łatwiej w nim wykryć choćby najmniejsze stężenie hormonu ciążowego. Na fałszywy wynik testu wpłynąć może – poza za wczesnym terminem, użycie go w zły sposób lub po terminie ważności. Test ciążowy należy wykonać zgodnie z załączoną instrukcją. Na test płytkowy nie należy nakrapiać zbyt dużej ilości moczu ani zbyt małej. A co najważniejsze – wynik odczytujemy po kilku minutach (zgodnie z instrukcją – od 5 do 10 minut), a nie po kilku godzinach. Często jest tak, że test tuż po zrobieniu daje wynik negatywny (brak ciąży), ale po kilku godzinach na teście uwidacznia się inny wynik. To wynik fałszywy, bo na teście po jakimś czasie mogą zachodzić rozmaite reakcje chemiczne, które mogą wpłynąć na pojawienie się fałszywej drugiej kreski.

Test ciążowy fałszywie dodatni – kiedy to się zdarza?

Fałszywie dodatni test ciążowy może być skutkiem:

 • zbyt późno odczytanego wyniku np. po kilku godzinach
 • posiadania hormonozależnych guzów jajnika
 • wykrytych w moczu leków np. przeciwdrgawkowych, uspokajających czy nasennych
 • zbyt wczesnego wykonania testu (tuż przed samoistnym poronieniem)
 • okresu przed menopauzą (u kobiet dojrzałych)

Test ciążowy fałszywie ujemny – kiedy to się zdarza?

Fałszywie ujemny test ciążowy może być skutkiem:

 • przeterminowanego testu ciążowego
 • niepostępowania zgodnie z instrukcją
 • zbyt długiego trzymania próbki moczu przed dopuszczeniem jej do testu
 • zbyt wczesnego wykonania testu (przed dniem planowanej miesiączki)
 • zbyt rozcieńczonego moczu poddanego badaniu (pobranie próbki w ciągu dnia, po wypiciu dużej ilości płynów)
 • zażycia przed wykonaniem testu leków np. przeciwhistaminowych lub moczopędnych

Bardzo jasna kreska na teście ciążowym – co oznacza?

Czasem wynik testu ciążowego jest trudny do zinterpretowania ze względu na bardzo jasną drugą kreskę. Czy taka blada kreska jest oznaką ciąży? Zwykle tak. Jasny kolor drugiej kreski najczęściej jest oznaką jeszcze małego stężenia hormonu ciążowego, a więc bardzo wczesnej ciąży. Bardzo ciemna druga kreska to zatem wyraziste stężenie hCG. W przypadku jasnej kreski na teście ciążowym, dla pewności warto powtórzyć test za 2-3 dni lub udać się na badanie z krwi, które jest najbardziej wiarygodnym testem ciążowym. Test ciążowy z krwi jest w stanie wykryć bardzo wczesną ciążę – już 6-8 dni od owulacji.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również