-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Kiedy jedna drzemka w dzień?

Z wiekiem dzieci potrzebują coraz mniej snu. Noworodki przesypiają nawet 20 godzin na dobę, niemowlętom wystarczają dwie drzemki dziennie, aż w końcu przychodzi moment, gdy dziecko może w dzień spać tylko raz. Kiedy jest odpowiedni moment, by przejść na jedną drzemkę?

-Reklama-

Choć młodzi rodzice lubią drzemki swojego dziecka, bo mogą wtedy zrobić sobie przerwę i zająć się czymś innym niż opieka nad maluchem, dziecko z wiekiem tego snu w dzień potrzebuje coraz mniej i trzeba to zaakceptować. Kładzenie na siłę dziecka w ciągu dnia na drzemki, których nie potrzebuje, zwykle kończy się zaburzeniem spania nocnego. Wypoczęty i wyspany maluch ma problem, by zasnąć na noc, albo budzi się zbyt wcześnie. Trzeba więc w pewnym momencie pogodzić się z faktem, że maluchowi wystarczy jedna drzemka w ciągu dnia. Dla zdrowego funkcjonowania całej rodziny.

Jedna drzemka w dzień- kiedy dziecko jest gotowe?

Zmiany harmonogramu spania nie powinno się wprowadzać z własnej wygody, najlepiej poczekać na sygnał od dziecka, które na odpowiednim etapie rozwoju „poinformuje” nas, że jest na to gotowe. Niegotowe na ograniczenie snu dziecko może być przez to rozdrażnione, a zbyt długa przerwa od snu powodować u niego zmęczenie, apatię i płaczliwość.

Oto sygnały, które mogą świadczyć o tym, że maluch jest gotowy na ograniczenie snu w dzień do jednej drzemki:

  • Problem z zasypianiem w dzień. Jeśli dziecko, mimo odpowiedniej pory na drzemkę jest wypoczęte, energiczne i nie chce spać, prawdopodobnie jest za wcześnie, by je kłaść spać i można przesunąć drzemkę, rezygnując później z tej drugiej.
  • Zdrowe drzemki w dzień powinny trwać od jednej do dwóch godzin. Jeśli Twoje dziecko regeneruje się szybciej i budzi się już gotowe do zabawy po 30 minutach, można zrezygnować z jednej drzemki.
  • Jeśli Twoje dziecko budzi się zbyt wcześnie np. koło 5-6 rano, to znaczy, że nie potrzebuje więcej snu i zapewne zbyt długo spało w dzień. Ograniczając czas spania w dzień, wydłużysz maluchowi sen w nocy.
  • Jeśli na skutek drugiej popołudniowej drzemki, dziecko ma problem z zaśnięciem na noc, położenie dziecka na jedną drzemkę w środku dnia zwykle rozwiązuje ten problem.

Jedna drzemka w dzień – jak ją wprowadzić?

Najlepiej zrobić to naturalnie i w miarę delikatnie. Odradzamy nagłe wprowadzanie zmiany. Najkorzystniej jest po prostu zacząć powoli odraczać pierwszą drzemkę, każdego dnia coraz bardziej i gdy dojdziemy do odpowiedniej pory, wyeliminować drugie spanie. Optymalnie powinno minąć około 4-5h od pobudki porannej do dziennej drzemki. Jeśli dziecko nie wytrzymuje tak długo bez spania, możesz zamiast drzemki, zaproponować mu wyciszenie np. przy czytaniu bajek.

Jeśli przerwa między przesuniętą pierwszą drzemką a spaniem na noc jest zbyt krótka, by utrzymać w niej drugą drzemkę, a jednocześnie zbyt długa, by doczekać do spania na noc bez odpoczynku, najlepiej jest przyspieszyć nieco wieczorne rytuały i kładzenie malucha na noc.

Pamiętaj, że dzienna drzemka optymalnie powinna trwać od 1,5h do 2,5h. Nie zapominaj również o rytuałach, dzięki którym twoja pociecha szybko wejdzie w rytm jednej drzemki. Dostosuj harmonogram dnia tak, by zawsze znalazło się miejsce na spanie w tych samych godzinach. Dziecko, które ma jedną drzemkę, najlepiej jak śpi w domu, w swoim łóżeczku, przy lekko zasłoniętych oknach. Cisza, brak bodźców wpływają na lepszą regenerację niż spanie np. w wózku podczas zakupów w centrum handlowym.

Powodzenia!

Zobacz jeszcze:

foto: pexels.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!