-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Jaka waga w ciąży jest optymalna?

Ciąża to zwykle jedyny taki czas, gdy bez wyrzutów sumienia nabieramy dodatkowych kilogramów. Czasem jednak ta beztroska jedzenia wymyka się spod kontroli, co skutkuje tyciem ponad normę a to sprawia, że po porodzie trudno wrócić do pierwotnej wagi. Jaka waga w ciąży jest zatem optymalna?

-Reklama-

Ile powinnam w sumie przytyć będąc w ciąży?

Jeśli przed ciążą miałaś niedowagę >>>>> 13 – 18 kg (BMI < 19,8)

Jeśli przed ciążą miałaś prawidłową wagę >>>>> 11 – 16 kg (BMI 19,8-26)

Jeśli przed ciążą miałaś nadwagę >>>>> 7 -11 kg (BMI 26,1-29)

Jeśli przed ciążą byłaś otyła >>>> ok. 7 kg (BMI > 29)

Jeśli spodziewasz się bliźniąt >>>> 15-20 kg

Ile powinnam przytyć w pierwszym trymestrze?

W pierwszym trymestrze waga nie rośnie dynamicznie i przyrost wagi jest prawie niezauważalny. Kobieta w ciąży, w pierwszym trymestrze powinna tyć od 0,4 kg do 0,7 kg na miesiąc, co w sumie daje przyrost wagi – od 1,2 kg do ponad dwóch kilogramów na tym etapie ciąży.
By zachować ten równomierny przyrost wagi, zaleca się by przyszła mama przyswajała jedynie 200 kalorii dziennie więcej niż przed ciążą.

Ile powinnam przytyć w drugim trymestrze?

Przyrost wagi w drugim trymestrze jest bardziej widoczny, bo i dziecko znacząco przez ten czas urośnie. Według norm kobieta powinna tyć mniej więcej ok. 0,5 kg tygodniowo, co przez cały drugi trymestr ciąży daje przyrost wagi na poziomie 5-6,5 kg. W drugim trymestrze ciężarna powinna spożywać dziennie dodatkowe 300 kalorii.

Ile powinnam przytyć w trzecim trymestrze?

W trzecim trymestrze dziecko nie rośnie już tak gwałtownie i szybko jak w drugim, więc i waga nie zmienia się spektakularnie. Średnio ciężarna tyje około 0,3-0,45 kg tygodniowo. Przez cały trzeci trymestr powinna więc przytyć kolejne 4,5 kg do 6 kg. Dziecko, które jest już znaczących rozmiarów, przyswaja coraz więcej wartości odżywczych, więc przyszła mama powinna dorzucić do swojego jadłospisu kolejne 350-500 kalorii dziennie.

Co składa się na wagę w ciąży?

Wbrew pozorom, waga w ciąży nie wynika jedynie z wagi brzucha. Na dodatkowe kilogramy składają się również inne elementy. Oto uśrednione wagi wszystkiego, co składa się na całkowity przyrost masy pod koniec ciąży:

Dziecko – 2,7-3,6 kg
Łożysko – 0,45-1 kg
Zwiększona ilość wody w organizmie – 0,9-1,3 kg
Zwiększona objętość krwi w organizmie – 1,3-1,8 kg
Płyn owodniowy – ok. 1 kg
Macica – ok. 1 kg
Powiększone piersi – 0,5 – 1 kg
Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej + białko – 2,7-3,6 kg

Czy w ciąży można chudnąć?

W przypadku osób otyłych przyrost wagi nie musi być spektakularny i bywa, że jest niemal nie zauważalny, bo waga przez kilka tygodni nie zmienia się. Wynika to z faktu, że organizm ma wystarczającą ilość tkanki tłuszczowej oraz wszystkich składników odżywczych i nie potrzebuje ich więcej.

Są też inne sytuacje. Zdarza się, że w pierwszym trymestrze ciężarne zamiast nabierać wagi, tracą ją. Zwykle wiąże się to z przykrymi dolegliwościami ciążowymi, jakimi są mdłości i wymioty. To całkiem normalne, jeśli w drugim trymestrze – po ustąpieniu mdłości, waga zaczyna już normalnie rosnąć. Chudnięcie na dalszym etapie ciąży, jeśli utrata wagi jest większa niż 10% całkowitej wagi, jest powodem do niepokoju i powinno być zdiagnozowane.

Zobacz jeszcze:

Dlaczego ciąża ciąży nierówna?

Dlaczego nie mogę schudnąć po ciąży?

Jak wyliczyć termin porodu?

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?