-Reklama-

Dlaczego ciąża ciąży nierówna?

Samopoczucie i wygląd w ciąży to rzecz bardzo indywidualna. Nie każda przyszła mama czuje się tak samo i miewa te same objawy a ciążowy brzuch nigdy nie ma jednego kształtu i standardowej wielkości. Dlaczego ciąża ciąży nierówna?

-Reklama-

Różnic bywa wiele. Najczęściej dotyczących wagi. Jedne kobiety w ciąży chudną, inne tyją na potęgę. Jednych brzuszki wyglądają jak piłeczki, inne już w piątym miesiącu wyglądają jakby miały zaraz urodzić. Niektóre brzuchy są jak z obrazka, inne całe pokryte rozstępami. A samopoczucie przyszłej mamy? Bywa, że ciężarna czuje się fatalnie, nie jest zdolna do pracy a przecież są i takie kobiety, które w ciąży pracują niemal do samego porodu i nie uskarżają się na żadne dolegliwości. Od czego to zależy?

Waga w ciąży zależy od hormonów

Waga w ciąży może zależeć od kondycji organizmu i tendencji do nabierania kilogramów. Jeśli przed ciążą kobieta nie narzekała na metabolizm i mogła jeść dużo bez ryzyka osiągnięcia nadwagi – są większe szanse, że tak będzie w ciąży. Ale bez 100% gwarancji. Hormony ciążowe mogą bowiem mieć silniejszy wpływ na przemianę materii u przyszłej mamy a przy okazji sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie.

Samopoczucie może zależeć od pory roku i miejsca zamieszkania

Kobieta, która zaawansowaną ciążę przechodzi zimą, czuje się zwykle inaczej niż ta, która będzie rodzić w lecie. Ciąża w lecie to zwykle mniejsze tempo tycia, w zimie organizm domaga się większej energii z jedzenia. W lecie ciężarne gorzej sypiają, ze względu na wysokie temperatury (przyszłej mamie zwykle jest w ciąży cieplej niż innym). Wyższe temperatury sprzyjają również zmęczeniu i większym mdłościom. W niskich temperaturach mamy mogą narzekać m.in. na częstsze siusianie. Ciepło ponadto może zwiększać u ciężarnej ciśnienie krwi i prowadzić do wcześniejszego porodu. Ciekawostką jest fakt, że inaczej czuje się ciężarna mieszkająca w górach a inaczej ta, która mieszka nad morzem. W górach przyszła mama może mieć większe problemy z oddychaniem i ciśnieniem. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że poród nastąpi przed terminem.

Kolejna ciąża to inny stan emocjonalny

Także ciąża pierwsza nijak się ma do każdej następnej. Zwykle w pierwszej stres i niepokój związany z nową sytuacją jest największy. Przy kolejnych ciążach przyszła mama odczuwa większy spokój. Nie ma reguły na to, że kobieta przechodzi wszystkie swoje ciąże jednakowo. Zwykle są one bardzo od siebie różne – pod każdym względem. Prawdą jest to, że kolejne ciąże bywają często bardziej uciążliwe dla kobiety. Składa się na to m.in. obciążenie organizmu kolejną ciążą, więc przyszła mama może odczuwać większe bóle w plecach a jej ciało może pokryć się większą ilością rozstępów. Do tego mogą dojść wyczerpujące obowiązki mamy, które mimo ciąży trzeba realizować a które mają duży wpływ na samopoczucie.

Stan zdrowia przed ciążą

Wiele zależy od kondycji organizmu przed ciążą. Jeśli przyszła mama jeszcze zanim zaszła w ciążę, miała jakieś schorzenia lub narzekała na uciążliwe dolegliwości, ciąża może je pogłębić i sprawić, że kobieta będzie znosiła ją gorzej niż inne ciężarne np. nadwaga przed ciążą może skutkować ciążową cukrzycą, hipoglikemią, nadciśnieniem a nawet przedwczesnym porodem. Alergia w ciąży może być bardzo nieobliczalna. Zresztą, jak wiele innych chorób, które pod wpływem ciążowych hormonów mogą się nasilać.

Łatwiej, gdy jest wsparcie

To żadna tajemnica. Umysł znacząco wpływa na ciało, więc im on zdrowszy i mniej obciążony – tym samopoczucie lepsze. Najlepsze dla ciężarnej jest wsparcie rodziny i partnera. To ono sprawia, ze stres i niepokój maleją, wzrasta poczucie samoakceptacji, poprawia się humor. Eliminacja złych emocji pozwala też uniknąć niektórych ciążowych dolegliwości np. mdłości czy bezsenność.

Lekarska opieka

Nie każda kobieta w ciąży dba o swoje zdrowie, nie każda regularnie poddaje się badaniom. Nie dla wszystkich każde leczenie jest tak samo dostępne. Stąd też różnice w odczuwaniu ciąży. Nie każda mama może liczyć na rozwiązanie problemu. Duże znaczenie mają również pieniądze. Nie wszystkie mamy stać na masaże w ciąży, które poprawiają stan skóry i minimalizują dolegliwości bólowe np. pleców, albo na zakup specjalnych poduszek ułatwiających spanie czy drogich kosmetyków zapobiegających rozstępom. Jeśli kobieta czuje się bardziej zadbana i zaopiekowana, z pewnością będzie lepiej znosić swoją ciążę a i jej wygląd będzie na pewno korzystniejszy.

Wiek też ma znaczenie

Wiek ma ogromne znaczenie dla przebiegu ciąży. Im starsza kobieta, tym trudniej jej znosić trudy ciąży. Kobiety po 35. roku życia są obarczone większym ryzykiem problemów w ciąży i powikłań porodowych. Inna jest również kondycja organizmu takiej mamy np. skóra nie jest już tak jędrna jak u 20-latki i nie ma już tendencji do szybkiej regeneracji. Niektóre narządy mogą mieć również dodatkowe problemy z obciążeniem ich ciążą. Bóle kręgosłupa, bóle nóg – to często bardziej powszechne dolegliwości u dojrzałych ciężarnych.

Przeczytaj również:

8 wstydliwych pytań, które nurtują w ciąży

10 najczęstszych obaw przyszłej mamy

Niepokojące objawy w ciąży. Co oznaczają?

autor: iguana
foto:Greencolander / photo on flickr
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również