-Reklama-

Imiona neutralne płciowo

Nadanie imienia dziecku to poważna decyzja, która powinna być przemyślana. Czy imiona neutralne płciowo to trend czy efekt rosnącej świadomości wśród młodych rodziców? Jakie bezpłciowe imię możesz wybrać dla swojego dziecka?

-Reklama-

Czy wiesz, że jeszcze kilka lat temu w Polsce nie można było nadać dziecku imienia, które nie wskazuje jednoznacznie na konkretną płeć? Wszystko zmieniło się w 2015 roku, gdy te zasady stały się nieaktualne. Dziś możesz nazwać swoje dziecko jak chcesz, o ile wybrane imię nie jest obraźliwe lub ośmieszające dla twojej pociechy. Imiona neutralne płciowo coraz częściej pojawiają się w aktach urodzenia. Dlaczego to teraz tak popularne zjawisko?

Imiona neutralne płciowo – skąd ta popularność?

Imiona tzw. unisex funkcjonują od lat (szczególnie w innych krajach), teraz po prostu częściej się je nadaje i o nich mówi. Zazwyczaj powodem, dla którego rodzice decydują się nadać dziecku takie imię jest chęć uniknięcia stereotypu płciowego. Rodzice wychodzą z założenia, że płeć nie jest definiowana przez narządy płciowe i dają w ten sposób możliwość swojemu dziecku określenia płci na dowolnym etapie jego życia. Neutralne imię ma mu pomóc w zbudowaniu swojej tożsamości płciowej, bez stereotypizacji czy seksizmu.

Jakie są imiona neutralne płciowo?

W języku polskim nie ma praktycznie imion bezpłciowych. Wynika to z faktu, że tradycja od wieków nakazywała nadawanie imienia wyraźnie wskazującego na płeć. Mieliśmy więc jasny podział na imiona żeńskie i męskie. I tylko takie. Dlatego rodzice chcący nadać swojemu dziecku imię neutralne płciowo muszą sięgać po zagraniczne inspiracje. To ma również swoje zalety. Imię międzynarodowe może dziecku ułatwić również w przyszłości życie poza granicami Polski.

Przykłady imion neutralnych płciowo:

Addison

Alex

Angel

Ariel

August

Bailey

Billie

Blake

Bobby

Charlie

Cameron

Carol

Carter

Dominique

Dylan

Erin

Finley

Fox

Francis

Frankie

Harley

Hunter

Jackie

Jamie

Jesse

Jo

Joe

Jordan

Justice

Kaj

Kelsey

Kendall

Kim

Lee

Lennox

Logan

Luca

Max

Masha

Mason

Mika

Misha

Monroe

Morgan

Nikita

Noah

Orlando

Paris

Quincy

Rafael

Rene

Robin

Sam

Sasha

Sky

Sydney

Taylor

Teddy

Val

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.