-Reklama-

Imiona neutralne płciowo

Nadanie imienia dziecku to poważna decyzja, która powinna być przemyślana. Czy imiona neutralne płciowo to trend czy efekt rosnącej świadomości wśród młodych rodziców? Jakie bezpłciowe imię możesz wybrać dla swojego dziecka?

-Reklama-

Czy wiesz, że jeszcze kilka lat temu w Polsce nie można było nadać dziecku imienia, które nie wskazuje jednoznacznie na konkretną płeć? Wszystko zmieniło się w 2015 roku, gdy te zasady stały się nieaktualne. Dziś możesz nazwać swoje dziecko jak chcesz, o ile wybrane imię nie jest obraźliwe lub ośmieszające dla twojej pociechy. Imiona neutralne płciowo coraz częściej pojawiają się w aktach urodzenia. Dlaczego to teraz tak popularne zjawisko?

Imiona neutralne płciowo – skąd ta popularność?

Imiona tzw. unisex funkcjonują od lat (szczególnie w innych krajach), teraz po prostu częściej się je nadaje i o nich mówi. Zazwyczaj powodem, dla którego rodzice decydują się nadać dziecku takie imię jest chęć uniknięcia stereotypu płciowego. Rodzice wychodzą z założenia, że płeć nie jest definiowana przez narządy płciowe i dają w ten sposób możliwość swojemu dziecku określenia płci na dowolnym etapie jego życia. Neutralne imię ma mu pomóc w zbudowaniu swojej tożsamości płciowej, bez stereotypizacji czy seksizmu.

Jakie są imiona neutralne płciowo?

W języku polskim nie ma praktycznie imion bezpłciowych. Wynika to z faktu, że tradycja od wieków nakazywała nadawanie imienia wyraźnie wskazującego na płeć. Mieliśmy więc jasny podział na imiona żeńskie i męskie. I tylko takie. Dlatego rodzice chcący nadać swojemu dziecku imię neutralne płciowo muszą sięgać po zagraniczne inspiracje. To ma również swoje zalety. Imię międzynarodowe może dziecku ułatwić również w przyszłości życie poza granicami Polski.

Przykłady imion neutralnych płciowo:

Addison

Alex

Angel

Ariel

August

Bailey

Billie

Blake

Bobby

Charlie

Cameron

Carol

Carter

Dominique

Dylan

Erin

Finley

Fox

Francis

Frankie

Harley

Hunter

Jackie

Jamie

Jesse

Jo

Joe

Jordan

Justice

Kaj

Kelsey

Kendall

Kim

Lee

Lennox

Logan

Luca

Max

Masha

Mason

Mika

Misha

Monroe

Morgan

Nikita

Noah

Orlando

Paris

Quincy

Rafael

Rene

Robin

Sam

Sasha

Sky

Sydney

Taylor

Teddy

Val

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również