-Reklama- teddyeddie

Krótkie imiona dla dzieci

Posiadanie krótkiego imienia ma wiele zalet. Jeśli szukasz inspiracji na proste imię dla dziecka, przeczytaj nasze propozycje. Krótkie imiona dla dzieci potrafią im znacząco ułatwić życie.

-Reklama-

Dziś większość młodych rodziców szuka oryginalnych inspiracji na imię dla dziecka. Chcą, by ich pociecha nazywała się niebanalnie, ale czasem w tych poszukiwaniach tak się zatracają, że potem Rada Języka Polskiego musi negatywnie opiniować ich pomysły.

A przecież często jest tak, że najlepsze pomysły to te, które mamy pod nosem. Tak jest właśnie z imionami krótkimi, 3-literowymi, które dziś zostały nieco zapomniane i gubią się w gąszczu tych długich i skomplikowanych w pisowni.

Krótkie imiona dla dzieci – dlaczego to dobry pomysł?

Krótkie imię dla dziecka to świetny pomysł z wielu powodów. To idealne imię dla kogoś, kto nosi długie nazwisko. Krótkie imiona bardzo dobrze z takimi współgrają. Po drugie – są proste w wymowie, co znacznie ułatwia uczenie się ich wypowiadania przez malucha. Są też łatwe do zapamiętania, co ma ogromne znaczenie w całym życiu – na różnych jego etapach. Krótkie imiona świetnie brzmią, nie sprawiają trudności w pisowni i są po prostu bardzo ładne. Specjalnie dla Was wyszukaliśmy najpiękniejsze krótkie imiona dla dzieci, o których dziś trochę zapomniano. Przedstawiamy również ich znaczenie.

Krótkie imiona dla dziewczynek

Ada

Imię to pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza: stroić się, upiększać się. Cechy przypisywane do tego imienia: odwaga, obiektywizm, władczość, pewność siebie, pracowitość, dążenie do celu, oddanie przyjaźni, zmysłowość, optymizm.

Ata

To imię noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. W wydaniu żeńskim ma pochodzenie nordyckie. W Polsce żyją tylko 2 kobiety o tym imieniu i aż 17 mężczyzn. Być może dlatego, że w męskim wydaniu, imię jest dość popularne w krajach afrykańskich i pochodzi od boga słońca.

Awa (Ava)

Czy wiesz, że to imię dało początek imieniu Ewa? Pochodzi sprzed 2000 lat p.n.e. i wtedy oznaczało „życie”. Cechy przypisywane temu imieniu: introwertyczność, wrażliwość, duchowość, skłonność do medytacji, indywidualizm, pragmatyzm.

Ema

Imię pochodzenia germańskiego. Bywa również pisane jako „Emma” – obydwa te imiona są ze sobą utożsamiane. Cechy, jakie przypisuje się osobom noszącym to imię: duma, tajemniczość, indywidualizm, pomysłowość, ciekawość świata, analityczny umysłu, rozwaga, pomocność, nadaktywność, słomiany zapał, skłonność do bycia samotnikiem.

Ewa

Pochodzi od imienia Awa, przekształcono je na język hebrajski i stąd nieco inne brzmienie. Oznacza „dająca życie”. Cechy osób noszących to imię: odpowiedzialność, rozwaga, czułość, sumienność, pracowitość, ceni sobie samotność, ale też prawdziwą przyjaźń opartą na zaufaniu.

Iga

Pochodzi od zdrobnienia imienia Jadwiga, ale dziś jest samodzielnym imieniem. Osoby noszące to imię twardo stąpają po ziemi, są pracowite, niezależne i wytrwałe. Cechuje je kreatywność, inteligencja, dobra organizacja. W domu są wzorami żon i matek.

Ija

Imię pochodzenia rosyjskiego. Kobiety noszące to imię cechuje: uczuciowość, ciekawość, ciepło, dobroć, subtelność, empatia, wrażliwość, emocjonalność, skłonność do ulegania nerwom, niezdecydowanie, powolność.

Ina

Pierwotnie było to zdrobnienie od długich imion np. Michalina, ale ostatnimi czasy stało się imieniem autonomicznym, coraz chętniej nadawanym dziewczynkom. Cechy charakteryzujące osoby o imieniu Ina: skrytość, ekscentryzm, niezależność, pewność siebie, spryt, determinacja.

Ira

To kolejne imię nordyckie. Ira uważana jest za indywidualistkę, ma cechy przywódcze, jest bardzo pomysłowa, ciekawa świata, wrażliwa i spokojna. Może mieć przerośnięte ego i słomiany zapał. Bywa niezdecydowana i powolna.

Isa

Jest to imię pochodzenia celtyckiego, ale też arabskiego, gdy chodzi o imię męskie. Isa to osoba wesoła, pełna życia, aktywna, twórcza, temperamentna, nie lubiąca się nudzić. Jest uprzejma i hojna, bardzo pomocna innym.

Ita

Ita jest imieniem celtyckim, pochodzenia irlandzkiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „czujna”. Cechuje ją duża aktywność w życiu, podejmuje spontaniczne decyzje pod wpływem głosu serca, jest niezależna, a bywa wręcz nieobliczalna. Lubi się uczyć i osiąga sukces zawodowy.

Iwa

Pierwotnie imię to było zdrobnieniem od imienia Iwona, z czasem stało się odrębne – tym bardziej, że to imię popularne w Rosji. W Polsce to imię nosi tylko kilka kobiet. Symbolika imienia mówi o tym, że cechuje je pewnego rodzaju podwójna osobowość i trudny charakter. Iwa bywa pomocna, chętnie dzieli się z innymi, jest ekstrawertyczką.

Lea

To imię pochodzenia hebrajskiego, imię pierwszej żony Jakuba. Po łacinie Lea oznacza lwicę, co ma odwzorowanie w cechach przypisanych osobom noszącym to imię. Lea jest zmysłowa, wrażliwa, kobieca, mądra, ma świetną intuicję. Nie narzeka na brak adoratorów, kocha zwierzęta i lubi oddawać się swoim pasjom.

Mia

Choć niektórzy doszukują się w tym imieniu korzeni hebrajskich, tak naprawdę źródłem pochodzenia jest Skandynawia. Osoby noszące to imię są zwykle bardzo pewne siebie, przebojowe, pełne życia, samodzielne, zaangażowane w różne projekty, bardzo zaradne i ciekawe.

Nel

Większości z nas kojarzy się z książką „W pustyni i w puszczy” i zapewne stąd wynika popularność tego imienia. Co ciekawe, przed napisaniem książki funkcjonowało tylko imię Nela, zatem duże prawdopodobieństwo, że to Sienkiewicz stał się inspiratorem do nazywania w ten sposób dziewczynek. Wcześniej imię Nel było przypisywane chłopcom.

Pia

Imię pochodzi od łaciny. Oznacza: pobożna, uczciwa, oddana. Osoby noszące to imię cechuje mądrość, odpowiedzialność, uczciwość, upór, determinacja, indywidualizm, inicjatywa, niezależność i niesłabnąca motywacja.

Rut

Imię pochodzenia hebrajskiego oznacza wierną towarzyszkę. Rut znana bywa z talentu kulinarnego, jest bardzo oddana rodzinie. Potrafi wykazać się dużą asertywnością, często się sprzecza. Łatwo motywuje się do działania i jest bardzo odpowiedzialna.

Una

Mówi się, że imię ma pochodzenie indiańskie. Dziś jest dość popularne w krajach latynoskich. Una to osoba wrażliwa na piękno, nie działająca pochopnie, pewna siebie, zdecydowana w działaniu, bardzo profesjonalna i kompetentna.

Uta

Imię germańskie. Osoby o tym imieniu są niemal skazane na sukces zawodowy, dobrze sobie radzą na stanowiskach kierowniczych, ale nie mają łatwego charakteru. Bywają wybuchowe, nie lubią być w domu, wolą zwiedzać i podróżować.

Krótkie imiona dla chłopców

Ali

Imię pochodzi z języka arabskiego, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wysoki”. Cechy przypisane osobom o tym imieniu to m.in. rodzinność, upór, służenie radą, chronienie swojej prywatności.

Dag

Imię germańsko-skandynawskie, oznacza boga dnia. Osoby o tym imieniu mają w sobie duże pokłady dobra i miłości. Dag lubi poukładany świat, choć trudno mu się oddać w całości życiu rodzinnemu. Na pierwszym miejscu stawia realizację swoich idei, ma predyspozycje do zarządzania w domu i w pracy.

Dan

Imię to ma hebrajskie pochodzenie, oznacza „sędziego”. Odmianą tego imienia jest bardziej popularne „Daniel”. Ciekawostką jest fakt, że w Polsce to imię nosi blisko pół tysiąca mężczyzn i tylko trzydzieści kobiet, co jest dowodem na to, że Dan nie jest tylko imieniem dla chłopców.

Eli

To imię też ma pochodzenie hebrajskie. Jaki jest Eli? Twórczy, radosny, hojny, przyjacielski, momentami poważny, aktywny.

Igo

Imię pochodzenia słowiańskiego. Igo nie należy do osób dbających o swoje zdrowie, źle się odżywia, lubi używki. Nie jest stabilnym przyjacielem. Ma jednak wiele pozytywnych cech np. jest pracowity, wytrwały, lubi życie towarzyskie, jest dobry, uczciwy i ma predyspozycje do zarządzania w pracy i w domu.

Iwo

Ciekawostką jest fakt, że to imię funkcjonuje w Polsce od XIII wieku. Źródłem pochodzenia są jednak kraje germańskie. Osoby o tym imieniu są dobrymi przyjaciółmi, są towarzyscy, łatwo dostosowują się do różnych sytuacji. Bywają ekstrawertykami mocno stąpającymi po ziemi.

Jan

Jedno z najpopularniejszych polskich imion. Pochodzi od języka hebrajskiego i oznacza „cieszący się boską łaską”. Jan jest pracowity i sprawiedliwy, potrafi robić kilka rzeczy naraz, jest inteligentny i często osiąga sukcesy. Jest świetnym organizatorem, ale lubi być bardzo samodzielny i rzadko dopuszcza kogoś do pomocy.

Jar

Słowiańskie imię Jar oznacza „mocny”. Ma duszę wrażliwą na piękno. Sprawia wrażenie osoby pewnej siebie jednak często są to tylko pozory. Lubi spokój i ciszę, w życiu prowadzi go głos serca.

Jur

Bardzo rzadkie imię pochodzenia greckiego. W Polsce kojarzone bardziej jako zdrobnienie od Jerzy. Charakteryzuje go poczucie humoru i wielka ciekawość świata. Jest odważny, energiczny, zmysłowy i tajemniczy. W relacjach międzyludzkich bardzo pamiętliwy.

Kaj

Imię popularne dzięki baśni o królowej śniegu. Imię charakteryzuje osobę wesołą, towarzyską, otwartą na świat. W życiu bardzo konsekwentnie dąży do celu, jest rozsądny i sumienny. Można na nim polegać.

Leo

Pochodzi z języka łacińskiego i oznacza lwa. Cechy przypisane temu imieniu ściśle wiążą się z tym majestatycznym zwierzęciem. Jest tu bowiem siła charakteru, walka o swoje prawa, energia, odwaga, urok osobisty i wierność w miłości.

Lew

Jest słowiańskim odpowiednikiem Leona (Leo). Cechy charakteryzujące to imię są zatem zbieżne.

Max

X na końcu imienia to nie jest typowe polskie, dlatego częściej uznaje się to za zdrobnienie od polskiego Maksymiliana. Jednak Max mimo wszystko jest imieniem dopuszczonym do nadawania dzieciom w naszym kraju. Oznacza mężczyznę z dużą motywacją do działania.

Noe

To biblijne imię oznaczające pocieszenie i odpoczynek. Cechami przypisanymi do tego imienia są: dobroć, sprawiedliwość, głęboka wiara, upór, zachowawczość, silny kontakt z naturą, umiejętność pomnażania majątku.

Olo

Zwykle uznawane za zdrobnienie od imienia Aleksander. Olo to człowiek nie przywiązujący wagi do swojego zdrowia, lubi ulegać słabościom, ale bardzo kocha swoją rodzinę. Lubi dążyć do celu, jest uparty i szybko podejmuje decyzje. Pomaga mu w tym wiedza i doświadczenie, które posiada.

Tom

Trudno znaleźć jedno pochodzenie, bo imię to jest popularne w wielu krajach na całym świecie. Ma zbieżne cechy z imieniem Tomasz. Tom jest uporządkowany i spokojny, lubi mieć wokół siebie porządek. Jest sumiennym pracownikiem, cenią go przyjaciele.

Uwe

Uwe to imię germańskie. Człowiek o tym imieniu jest bardzo rodzinny i potrzebuje wiele czułości. Otacza się mnóstwem przyjaciół, lubi życie towarzyskie. Jest świetnym kompanem – służy radą i pomocą swoim bliskim.

Wit

To męskie imię rzymskiego pochodzenia. W łacinie oznacza „chętny”. Wit ma zwykle bogate życie wewnętrzne, interesuje się duchowością i magią, a jednocześnie bardzo mocno stąpa po ziemi. Jest bardzo inteligentny i przyciąga do siebie płeć przeciwną.

foto: canva
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!