-Reklama-
-Reklama-

Dlaczego nie warto przyspieszać porodu?

-Reklama-

Otrzymujemy wiele pytań o to, jak przyspieszyć poród. Wiele mam uważa, że ostatnie tygodnie ciąży to tylko męczarnia i urodzenie 2-3 tygodnie przed wyznaczonym terminem to wybawienie. Ale czy na pewno też dla dziecka?

Jak przyspieszyć poród?

Zwykle liczycie na domowe sposoby. Na naszym forum radzicie m.in. by dużo wchodzić po schodach, intensywnie uprawiać seks, pić olej rycynowy lub poprosić lekarza o wykonanie masażu szyjki macicy. Rzadko kiedy jednak pytacie o to, czy warto w ogóle ten poród przyspieszać. A przecież nam wszystkim powinno chodzić o dobro dziecka a nie własną wygodę.

Oto 20 powodów, dla których nie warto się spieszyć z porodem.

Dlaczego warto doczekać do 40. tygodnia ciąży?

1. Dzieci urodzone w 40. tygodniu ciąży potrafią lepiej ssać i efektywnie połykać, dzięki dobrze rozwiniętym mięśniom żuchwy. To z pewnością duże ułatwienie dla karmienia piersią.

-Reklama-

2. Dzieci urodzone w 40. tygodniu ciąży są w stanie lepiej kontrolować swoją temperaturę ciała – głównie dzięki większej tkance tłuszczowej.

3. Im więcej czasu spędzonego w łonie matki, tym mniej w szpitalu.

4. Najbardziej intensywny rozwój mózgu dziecka następuje w ostatnich 5. tygodniach ciąży.

5. Im dziecko dłużej dojrzewa w łonie matki, tym jego organizm silniejszy, by przetrwać samodzielnie.

6. U dziecka donoszonego, wątroba jest w pełni rozwinięta i łatwiej radzi sobie z usuwaniem bilirubiny z krwi. Jak wiadomo, nadmiar bilirubiny powoduje żółtaczkę.

7. Dziecko donoszone ma w pełni rozwinięte płuca i łatwiej radzi sobie z samodzielnym oddychaniem po porodzie. Tym bardziej, że to właśnie pod koniec ciąży płuca dziecka przystosowują się do oddychania.

8. Wskaźniki umieralności noworodków są 4-krotnie wyższe dla dzieci urodzonych miedzy 34. a 36. tygodniem ciąży niż w przypadku dzieci z ciąż donoszonych.

9. Dzieci przedwcześnie urodzone są bardziej narażone na ataki drgawek np. epilepsję. Nie tylko po porodzie, ale i w późniejszym życiu.

10. Wcześniaki są obarczone większym ryzykiem wystąpienia problemów ze słuchem, bo zmysł ten może się niedostatecznie rozwinąć.

11. Dzieci przedwcześnie urodzone mogą mieć problem z niskim poziomem cukru we krwi, gdyż będąc w łonie mogły nie zdążyć zgromadzić odpowiednich zapasów glikogenu, niezbędnego do regulowania poziomu cukru we krwi.

12. Dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży są bardziej narażone na wystąpienie porażenia mózgowego.

13. Dzieci urodzone przed 38. tygodniem ciąży mogą mieć w przyszłości problemy behawioralne.

14. Dzieci urodzone przed 39. tygodniem ciąży częśćiej trafiają po porodzie na oddział intensywnej opieki noworodkowej niż dzieci urodzone po 39. tc.

15. Nie przyspieszając porodu, zwiększasz szansę na urodzenie drogą naturalną. Dziecko, które nie jest gotowe na wyjście – może skomplikować poród, a ten może zakończyć się indukcją. Poród o czasie zmniejsza ryzyko interwencji i komplikacji.

16. Poród wywoływany lub wymuszony zwykle bywa dłuższy niż ten, do którego doprowadza sama natura.

17. Pamiętaj, że wyliczony termin porodu może być błędny (granica błędu to 2 tygodnie) – wyliczenia daty porodu są robione na podstawie standardowych 28-dniowych cykli, gdzie miesiączka występuje 14. dnia cyklu. Jednym słowem – ciąża według kalendarza może mieć 38 tygodni a w rzeczywistości tylko 36.

18. Dziecko wie najlepiej, kiedy jest gotowe, by przywitać ten świat. Nie podejmuj tej decyzji za niego.

19. Im później urodzisz, tym więcej czasu będziesz mieć dla siebie. Korzystaj, póki możesz. W tych ostatnich tygodniach warto zadbać o relacje z partnerem (wkrótce trochę o nim zapomnisz) i….sen.

20. Ciesz się ciążą jak najdłużej. Mimo, że być może teraz narzekasz, nawet nie wiesz, jak bardzo będziesz tęsknić za tym stanem.

Zobacz jeszcze:

Jak przyspieszyć poród?

Jak wyliczyć termin porodu?

Poród indukowany a naturalny

Co czuje dziecko podczas porodu?

autor: iguana
foto: dhgoodman via Foter.com / CC BY
-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Czy wózek i fotelik dla dziecka może być używany?

Zarówno wózek, jak i fotelik samochodowy dla dziecka to dwa największe wydatki w całej wyprawce. Nic dziwnego, że wielu rodziców szuka alternatywy...

Stylowa mama – trendy na nadchodzącą jesień!

Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią zmienia się nasza garderoba. Na mamy czeka nie lada wyzwanie, dlatego podpowiadamy jak połączyć...

Jedyny taki katalog pokoi dziecięcych — interaktywny świat inspiracji

Szukasz narzędzia, które wspomoże Cię w projektowaniu sypialni dziecka? Polska marka Yellow Tipi stworzyła coś specjalnie dla Ciebie! Interaktywny katalog aranżacji pokoi...

Ciąża w późnym wieku – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu ciąża po 40. roku życia należała do rzadkości. Obecnie nie jest to już ewenement, a...

Pływanie w ciąży – czy to bezpieczne? Trenerka pływania: „to konieczne!”

Męczą Cię ciążowe dolegliwości takie jak ból kręgosłupa, obrzęknięte nogi i napięte mięśnie? Nie wiesz jakie ćwiczenia są bezpieczne dla ciąży? Pływanie...