-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Dlaczego nie warto przyspieszać porodu?

Otrzymujemy wiele pytań o to, jak przyspieszyć poród. Wiele mam uważa, że ostatnie tygodnie ciąży to tylko męczarnia i urodzenie 2-3 tygodnie przed wyznaczonym terminem to wybawienie. Ale czy na pewno też dla dziecka?

-Reklama-

Jak przyspieszyć poród?

Zwykle liczycie na domowe sposoby. Na naszym forum radzicie m.in. by dużo wchodzić po schodach, intensywnie uprawiać seks, pić olej rycynowy lub poprosić lekarza o wykonanie masażu szyjki macicy. Rzadko kiedy jednak pytacie o to, czy warto w ogóle ten poród przyspieszać. A przecież nam wszystkim powinno chodzić o dobro dziecka a nie własną wygodę.

Oto 20 powodów, dla których nie warto się spieszyć z porodem.

Dlaczego warto doczekać do 40. tygodnia ciąży?

1. Dzieci urodzone w 40. tygodniu ciąży potrafią lepiej ssać i efektywnie połykać, dzięki dobrze rozwiniętym mięśniom żuchwy. To z pewnością duże ułatwienie dla karmienia piersią.

2. Dzieci urodzone w 40. tygodniu ciąży są w stanie lepiej kontrolować swoją temperaturę ciała – głównie dzięki większej tkance tłuszczowej.

3. Im więcej czasu spędzonego w łonie matki, tym mniej w szpitalu.

4. Najbardziej intensywny rozwój mózgu dziecka następuje w ostatnich 5. tygodniach ciąży.

5. Im dziecko dłużej dojrzewa w łonie matki, tym jego organizm silniejszy, by przetrwać samodzielnie.

6. U dziecka donoszonego, wątroba jest w pełni rozwinięta i łatwiej radzi sobie z usuwaniem bilirubiny z krwi. Jak wiadomo, nadmiar bilirubiny powoduje żółtaczkę.

7. Dziecko donoszone ma w pełni rozwinięte płuca i łatwiej radzi sobie z samodzielnym oddychaniem po porodzie. Tym bardziej, że to właśnie pod koniec ciąży płuca dziecka przystosowują się do oddychania.

8. Wskaźniki umieralności noworodków są 4-krotnie wyższe dla dzieci urodzonych miedzy 34. a 36. tygodniem ciąży niż w przypadku dzieci z ciąż donoszonych.

9. Dzieci przedwcześnie urodzone są bardziej narażone na ataki drgawek np. epilepsję. Nie tylko po porodzie, ale i w późniejszym życiu.

10. Wcześniaki są obarczone większym ryzykiem wystąpienia problemów ze słuchem, bo zmysł ten może się niedostatecznie rozwinąć.

11. Dzieci przedwcześnie urodzone mogą mieć problem z niskim poziomem cukru we krwi, gdyż będąc w łonie mogły nie zdążyć zgromadzić odpowiednich zapasów glikogenu, niezbędnego do regulowania poziomu cukru we krwi.

12. Dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży są bardziej narażone na wystąpienie porażenia mózgowego.

13. Dzieci urodzone przed 38. tygodniem ciąży mogą mieć w przyszłości problemy behawioralne.

14. Dzieci urodzone przed 39. tygodniem ciąży częśćiej trafiają po porodzie na oddział intensywnej opieki noworodkowej niż dzieci urodzone po 39. tc.

15. Nie przyspieszając porodu, zwiększasz szansę na urodzenie drogą naturalną. Dziecko, które nie jest gotowe na wyjście – może skomplikować poród, a ten może zakończyć się indukcją. Poród o czasie zmniejsza ryzyko interwencji i komplikacji.

16. Poród wywoływany lub wymuszony zwykle bywa dłuższy niż ten, do którego doprowadza sama natura.

17. Pamiętaj, że wyliczony termin porodu może być błędny (granica błędu to 2 tygodnie) – wyliczenia daty porodu są robione na podstawie standardowych 28-dniowych cykli, gdzie miesiączka występuje 14. dnia cyklu. Jednym słowem – ciąża według kalendarza może mieć 38 tygodni a w rzeczywistości tylko 36.

18. Dziecko wie najlepiej, kiedy jest gotowe, by przywitać ten świat. Nie podejmuj tej decyzji za niego.

19. Im później urodzisz, tym więcej czasu będziesz mieć dla siebie. Korzystaj, póki możesz. W tych ostatnich tygodniach warto zadbać o relacje z partnerem (wkrótce trochę o nim zapomnisz) i….sen.

20. Ciesz się ciążą jak najdłużej. Mimo, że być może teraz narzekasz, nawet nie wiesz, jak bardzo będziesz tęsknić za tym stanem.

Zobacz jeszcze:

Jak przyspieszyć poród?

Jak wyliczyć termin porodu?

Poród indukowany a naturalny

Co czuje dziecko podczas porodu?

autor: iguana
foto: dhgoodman via Foter.com / CC BY

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?