-Reklama-

Dlaczego nie warto przyspieszać porodu?

-Reklama-

Otrzymujemy wiele pytań o to, jak przyspieszyć poród. Wiele mam uważa, że ostatnie tygodnie ciąży to tylko męczarnia i urodzenie 2-3 tygodnie przed wyznaczonym terminem to wybawienie. Ale czy na pewno też dla dziecka?

Jak przyspieszyć poród?

Zwykle liczycie na domowe sposoby. Na naszym forum radzicie m.in. by dużo wchodzić po schodach, intensywnie uprawiać seks, pić olej rycynowy lub poprosić lekarza o wykonanie masażu szyjki macicy. Rzadko kiedy jednak pytacie o to, czy warto w ogóle ten poród przyspieszać. A przecież nam wszystkim powinno chodzić o dobro dziecka a nie własną wygodę.

Oto 20 powodów, dla których nie warto się spieszyć z porodem.

Dlaczego warto doczekać do 40. tygodnia ciąży?

1. Dzieci urodzone w 40. tygodniu ciąży potrafią lepiej ssać i efektywnie połykać, dzięki dobrze rozwiniętym mięśniom żuchwy. To z pewnością duże ułatwienie dla karmienia piersią.

-Reklama-

2. Dzieci urodzone w 40. tygodniu ciąży są w stanie lepiej kontrolować swoją temperaturę ciała – głównie dzięki większej tkance tłuszczowej.

3. Im więcej czasu spędzonego w łonie matki, tym mniej w szpitalu.

4. Najbardziej intensywny rozwój mózgu dziecka następuje w ostatnich 5. tygodniach ciąży.

5. Im dziecko dłużej dojrzewa w łonie matki, tym jego organizm silniejszy, by przetrwać samodzielnie.

6. U dziecka donoszonego, wątroba jest w pełni rozwinięta i łatwiej radzi sobie z usuwaniem bilirubiny z krwi. Jak wiadomo, nadmiar bilirubiny powoduje żółtaczkę.

7. Dziecko donoszone ma w pełni rozwinięte płuca i łatwiej radzi sobie z samodzielnym oddychaniem po porodzie. Tym bardziej, że to właśnie pod koniec ciąży płuca dziecka przystosowują się do oddychania.

8. Wskaźniki umieralności noworodków są 4-krotnie wyższe dla dzieci urodzonych miedzy 34. a 36. tygodniem ciąży niż w przypadku dzieci z ciąż donoszonych.

9. Dzieci przedwcześnie urodzone są bardziej narażone na ataki drgawek np. epilepsję. Nie tylko po porodzie, ale i w późniejszym życiu.

10. Wcześniaki są obarczone większym ryzykiem wystąpienia problemów ze słuchem, bo zmysł ten może się niedostatecznie rozwinąć.

11. Dzieci przedwcześnie urodzone mogą mieć problem z niskim poziomem cukru we krwi, gdyż będąc w łonie mogły nie zdążyć zgromadzić odpowiednich zapasów glikogenu, niezbędnego do regulowania poziomu cukru we krwi.

12. Dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży są bardziej narażone na wystąpienie porażenia mózgowego.

13. Dzieci urodzone przed 38. tygodniem ciąży mogą mieć w przyszłości problemy behawioralne.

14. Dzieci urodzone przed 39. tygodniem ciąży częśćiej trafiają po porodzie na oddział intensywnej opieki noworodkowej niż dzieci urodzone po 39. tc.

15. Nie przyspieszając porodu, zwiększasz szansę na urodzenie drogą naturalną. Dziecko, które nie jest gotowe na wyjście – może skomplikować poród, a ten może zakończyć się indukcją. Poród o czasie zmniejsza ryzyko interwencji i komplikacji.

16. Poród wywoływany lub wymuszony zwykle bywa dłuższy niż ten, do którego doprowadza sama natura.

17. Pamiętaj, że wyliczony termin porodu może być błędny (granica błędu to 2 tygodnie) – wyliczenia daty porodu są robione na podstawie standardowych 28-dniowych cykli, gdzie miesiączka występuje 14. dnia cyklu. Jednym słowem – ciąża według kalendarza może mieć 38 tygodni a w rzeczywistości tylko 36.

18. Dziecko wie najlepiej, kiedy jest gotowe, by przywitać ten świat. Nie podejmuj tej decyzji za niego.

19. Im później urodzisz, tym więcej czasu będziesz mieć dla siebie. Korzystaj, póki możesz. W tych ostatnich tygodniach warto zadbać o relacje z partnerem (wkrótce trochę o nim zapomnisz) i….sen.

20. Ciesz się ciążą jak najdłużej. Mimo, że być może teraz narzekasz, nawet nie wiesz, jak bardzo będziesz tęsknić za tym stanem.

Zobacz jeszcze:

Jak przyspieszyć poród?

Jak wyliczyć termin porodu?

Poród indukowany a naturalny

Co czuje dziecko podczas porodu?

autor: iguana
foto: dhgoodman via Foter.com / CC BY
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...

Prawdopodobnie nie wiesz o ich istnieniu, a mogą bardzo ułatwić ci życie. Oto 12 niezwykłych gadżetów dla mam

Gdy zostajesz mamą, zwykle dowiadujesz się o istnieniu rzeczy, o których nie miałaś pojęcia. Te gadżety nie są zbyt popularne, ale bywają...

Najlepsze przekąski na wycieczkę – co zabrać?

Wakacje w pełni! Pogoda zachęca do krótszych i dłuższych wycieczek. Podróżując z dziećmi warto odpowiednio się przygotować i zaplanować prowiant na drogę....