-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Czkawka u niemowlaka

Czkawka u niemowlaka to częsta dolegliwość, a mimo to potrafi zestresować rodzica. Dlaczego małe dzieci często mają czkawkę i co zrobić, by im ulżyć?

-Reklama-

Gdy niemowlę ma czkawkę, zwykle zastanawiamy się, czy to nie oznaka czegoś niepokojącego np. refluksu. Uważamy też, że czkawka to dla maluszka duża uciążliwość, skoro nawet dorosły człowiek miewa z nią problem i odczuwa dyskomfort. Jednak patrząc na niemowlę, które wydaje się być bardzo spokojne podczas czkawki, możemy domyślić się, że maluchowi raczej ona nie przeszkadza.

Co to jest czkawka?

Czkawka to nic innego jak skurcze przepony, które powodują szybkie zamykanie się głośni – stąd ten towarzyszący czkawce charakterystyczny dźwięk. Czkawka występuje zarówno u dorosłych osób, jak i dzieci. Dzieci są na nią narażone częściej, co wynika z nieopanowanej jeszcze przez nich umiejętności przełykania i oddychania jednocześnie.

Czkawka u niemowlaka – co ją powoduje?

Bardzo trudno jest podać konkretną przyczynę czkawki u dzieci. Zresztą, u dorosłych też nie jest ona tak oczywista. Wiemy za to, że czkawka towarzyszy dzieciom już od życia płodowego. Rytmiczne pulsowanie ciążowego brzucha to właśnie oznaka, że maluch wewnątrz właśnie czka. Najczęściej czkanie powoduje nagła przerwa w oddychaniu np. gdy dzieci łapczywie połykają pokarm, zapominając o oddychaniu nosem. Czasem przyczyną czkawki jest przekarmienie malucha lub nałykanie się powietrza podczas płaczu lub jedzenia. Niektórzy lekarze uważają, że czkawka u niemowląt bardzo im służy, bo wypiera z żołądka nadmiar powietrza.

Czkawka u niemowlaka – jak sobie z nią radzić?

My, dorośli znamy wiele „magicznych” sposobów na czkawkę np. zjedzenie łyżeczki cukru, wstrzymanie powietrza czy przestraszenie. No, ale przecież to sposoby, których na dziecku stosować nie wolno. Co można zatem zrobić, gdy niemowlak ma czkawkę? Trzeba poczekać. Na korzyść dziecka zadziała tylko i wyłącznie czas. Czkawka u malucha nie trwa długo i nie stanowi dla niego dyskomfortu, dlatego to my, rodzice musimy być cierpliwi.

Są jednak sytuacje, gdy czkawka trwa długo i często wraca. Wówczas można maluszkowi podać smoczek do ssania albo – jeśli podejrzewamy przekarmienie dziecka – spróbować odbić malucha. Jeżeli dziecko się denerwuje podczas czkawki, powinniśmy je uspokoić. Pogłaszczmy malucha po plecach i główce, pospacerujmy i pokołyszmy się z nim na rękach. To powinno go wyciszyć i zrelaksować, a przy okazji pomóc na czkawkę. Trzeba pamiętać, że nie ma dowodów na to, że na czkawkę pomaga picie wody, więc pojenie dziecka na siłę na pewno nie zlikwiduje problemu.

Czkawka u niemowlaka – jak można jej zapobiegać?

Ponieważ maluszki mają czkawkę już w brzuchu mamy, trudno temu zjawisku zapobiegać. Tym bardziej, że tak naprawdę nie wiemy co jest przyczyną czkawki u niemowlaka. Przyjmując, że istnieje duża zależność między połykaniem powietrza a czkawką, możemy jedynie spróbować to ograniczyć. Nie dopuszczajmy do histerii dziecka, reagujmy na jego potrzeby bliskości czy jedzenia niemal od razu, jak maluch zacznie płakać. Dzięki temu nie nałyka się powietrza podczas płaczu. Pamiętajmy również o odbijaniu dziecka po karmieniu – szczególnie jak karmisz butelką. Jeśli karmisz piersią, a twój maluch zaczyna się niepokoić podczas ssania, przerwij karmienie i odbij go, a potem kontynuuj podawanie piersi. No i podstawa – nie karm i nie dopajaj niemowlęcia na siłę.

Czkawka u niemowlaka – czy to może być oznaka choroby?

Czkawka nie jest niepokojącym objawem, nawet jeśli występuje często. Zwykle maluchy z niej wyrastają. Jeśli dziecko podczas czkawki jest spokojne i widać, że nie ma z tego powodu dyskomfortu, zapewne czkawka nie jest objawem groźnych dolegliwości. Przy refluksie dziecko poza czkawką odczuwałoby również nieprzyjemną zgagę i na pewno dałoby temu wyraz swoim niespokojnym zachowaniem. W takim przypadku warto udać się z dzieckiem do lekarza. Tak samo jak i wówczas, gdy dziecko ma długotrwałą czkawkę każdego dnia, mimo prób jej zapobiegania.

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...