-Reklama-

Dopajanie niemowląt. Czy potrzebne?

Czy rzeczywiście latem niemowlę trzeba systematycznie przepajać? Czy nie wystarczy mu mleko, które je nawet kilkanaście razy dziennie? Kiedy powinnaś podać dziecku coś do picia?

-Reklama-

Konieczność przepajania niemowlęcia zwykle widzą nasze mamy i babcie, które uczono, że nie ma nic lepszego do picia dla dziecka jak glukoza lub słodka herbatka. Miały być one złotym środkiem na kolki i czkawkę. Prawda jest taka, że czasy się zmieniły a lekarze wiedzą coraz więcej o potrzebach niemowląt i leczeniu niemowlęcych dolegliwości. Glukoza okazała się m.in. mieć zły wpływ na nawyki żywieniowe dziecka.

Dziś przepajanie dziecka to złożony temat i uleganie namowom babć nie zawsze jest konieczne – bez względu na rodzaj mleka, jaki podajemy dziecku. Dzisiejsza formuła mleka modyfikowanego jest tak zaawansowana, że pokarm ten nie tylko całkowicie zaspokaja głód, ale i nawadnia mały organizm dziecka.

Dziecko karmione piersią

Mleko matki ma rzadką konsystencję, jest mniej gęste niż mleko modyfikowane i z powodzeniem gasi pragnienie dziecka. Przystawiając dziecko do piersi, w pierwszej kolejności poleci z niej rozwodnione mleko, z dużą zawartością wody – to stanowi dla malucha najlepszy napój. Dopiero po jakiejś minucie z piersi zaczyna lecieć coraz bardziej tłuste i pożywne mleko, które jest posiłkiem. Zaspokojone są wobec tego wszystkie potrzeby dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje karmienie wszystkich dzieci jedynie mlekiem matki do 6. miesiąca życia. Przez ten czas, dziecku nie trzeba dodatkowo podawać nic do jedzenia i picia. Nawet podczas upałów. Ważne jest tylko, by podawać pierś na żądanie dziecka. Gdy będzie spragnione, z pewnością possie jedynie chwilę, nie czekając na treściwszy pokarm.
Napoje do menu dziecka wprowadzamy dopiero przy rozszerzaniu diety o pokarmy stałe.

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym

Choć mleko modyfikowane wydaje się być bardziej gęste i kaloryczne, zawiera wystarczającą ilość wody, która pokrywa zapotrzebowanie małego dziecka. Podawanie dodatkowo napoju niemowlęciu jest zwykle niepotrzebne. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko ma biegunkę, gorączkę lub źle reaguje na mleko modyfikowane np. ma zaparcia. W ostatnim przypadku rekomenduje się podawanie dodatkowych płynów, by wpłynąć na rozluźnienie stolca. Woda powinna być przegotowana i letnia, podana w niewielkiej ilości. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze miesiąca, warto decyzję o przepajaniu skonsultować z pediatrą. Woda bowiem dla małego dziecka może być wręcz niebezpieczna.

Woda zawsze bezpieczna?

Niestety, nie zawsze. Nerki małego dziecka są jeszcze niedojrzałe. Mogą mieć problem z przefiltrowaniem wody a wówczas może dojść do zatrucia wodnego tzw. przewodnienia. Zdarza się to wtedy, gdy dziecko otrzyma zbyt dużą ilość wody, z którą nerki mogą sobie nie poradzić. Z tego powodu, jeśli jesteśmy zmuszeni podawać małemu dziecku (w pierwszych trzech miesiącach życia) wodę, najlepiej robić to małymi porcjami, by nerki malucha nadążały z filtrowaniem.

Odwodnienie dziecka

Jeśli mimo regularnego karmienia dziecko zdradza objawy odwodnienia, dopajanie jest konieczne. Na odwodnienie u niemowlęcia wskazuje m. in. suchy języczek i wysuszone błony śluzowe w buzi (brak śliny), zapadnięte ciemiączko, nagłe zmniejszenie ilości zmoczonych pieluch lub mało elastyczna skóra. Jeśli podejrzewamy u dziecka odwodnienie, warto wykonać prosty test. Palcami chwytami fałd skóry na brzuszku i ściskamy. Jeśli skóra szybko wrócić do swojej poprzedniej formy – oznacza to, że jest odpowiednio nawodniona. Jeżeli zaś po ściśnięciu fałd przez jakiś czas się nie rozprostowuje, jest to niepokojący znak, że dziecko się odwadnia. Na odwodnienie szczególnie narażone są dzieci, które mało jedzą lub mają biegunkę albo zwracają pokarm.

autor: Ania
foto: pixabay.com

Przeczytaj jeszcze: Co podawać dziecku do picia – specjalista radzi

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.