-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Dopajanie niemowląt. Czy potrzebne?

Czy rzeczywiście latem niemowlę trzeba systematycznie przepajać? Czy nie wystarczy mu mleko, które je nawet kilkanaście razy dziennie? Kiedy powinnaś podać dziecku coś do picia?

-Reklama-

Konieczność przepajania niemowlęcia zwykle widzą nasze mamy i babcie, które uczono, że nie ma nic lepszego do picia dla dziecka jak glukoza lub słodka herbatka. Miały być one złotym środkiem na kolki i czkawkę. Prawda jest taka, że czasy się zmieniły a lekarze wiedzą coraz więcej o potrzebach niemowląt i leczeniu niemowlęcych dolegliwości. Glukoza okazała się m.in. mieć zły wpływ na nawyki żywieniowe dziecka.

Dziś przepajanie dziecka to złożony temat i uleganie namowom babć nie zawsze jest konieczne – bez względu na rodzaj mleka, jaki podajemy dziecku. Dzisiejsza formuła mleka modyfikowanego jest tak zaawansowana, że pokarm ten nie tylko całkowicie zaspokaja głód, ale i nawadnia mały organizm dziecka.

Dziecko karmione piersią

Mleko matki ma rzadką konsystencję, jest mniej gęste niż mleko modyfikowane i z powodzeniem gasi pragnienie dziecka. Przystawiając dziecko do piersi, w pierwszej kolejności poleci z niej rozwodnione mleko, z dużą zawartością wody – to stanowi dla malucha najlepszy napój. Dopiero po jakiejś minucie z piersi zaczyna lecieć coraz bardziej tłuste i pożywne mleko, które jest posiłkiem. Zaspokojone są wobec tego wszystkie potrzeby dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje karmienie wszystkich dzieci jedynie mlekiem matki do 6. miesiąca życia. Przez ten czas, dziecku nie trzeba dodatkowo podawać nic do jedzenia i picia. Nawet podczas upałów. Ważne jest tylko, by podawać pierś na żądanie dziecka. Gdy będzie spragnione, z pewnością possie jedynie chwilę, nie czekając na treściwszy pokarm.
Napoje do menu dziecka wprowadzamy dopiero przy rozszerzaniu diety o pokarmy stałe.

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym

Choć mleko modyfikowane wydaje się być bardziej gęste i kaloryczne, zawiera wystarczającą ilość wody, która pokrywa zapotrzebowanie małego dziecka. Podawanie dodatkowo napoju niemowlęciu jest zwykle niepotrzebne. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko ma biegunkę, gorączkę lub źle reaguje na mleko modyfikowane np. ma zaparcia. W ostatnim przypadku rekomenduje się podawanie dodatkowych płynów, by wpłynąć na rozluźnienie stolca. Woda powinna być przegotowana i letnia, podana w niewielkiej ilości. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze miesiąca, warto decyzję o przepajaniu skonsultować z pediatrą. Woda bowiem dla małego dziecka może być wręcz niebezpieczna.

Woda zawsze bezpieczna?

Niestety, nie zawsze. Nerki małego dziecka są jeszcze niedojrzałe. Mogą mieć problem z przefiltrowaniem wody a wówczas może dojść do zatrucia wodnego tzw. przewodnienia. Zdarza się to wtedy, gdy dziecko otrzyma zbyt dużą ilość wody, z którą nerki mogą sobie nie poradzić. Z tego powodu, jeśli jesteśmy zmuszeni podawać małemu dziecku (w pierwszych trzech miesiącach życia) wodę, najlepiej robić to małymi porcjami, by nerki malucha nadążały z filtrowaniem.

Odwodnienie dziecka

Jeśli mimo regularnego karmienia dziecko zdradza objawy odwodnienia, dopajanie jest konieczne. Na odwodnienie u niemowlęcia wskazuje m. in. suchy języczek i wysuszone błony śluzowe w buzi (brak śliny), zapadnięte ciemiączko, nagłe zmniejszenie ilości zmoczonych pieluch lub mało elastyczna skóra. Jeśli podejrzewamy u dziecka odwodnienie, warto wykonać prosty test. Palcami chwytami fałd skóry na brzuszku i ściskamy. Jeśli skóra szybko wrócić do swojej poprzedniej formy – oznacza to, że jest odpowiednio nawodniona. Jeżeli zaś po ściśnięciu fałd przez jakiś czas się nie rozprostowuje, jest to niepokojący znak, że dziecko się odwadnia. Na odwodnienie szczególnie narażone są dzieci, które mało jedzą lub mają biegunkę albo zwracają pokarm.

autor: Ania
foto: pixabay.com

Przeczytaj jeszcze: Co podawać dziecku do picia – specjalista radzi

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?