-Reklama-
teddyeddie

Mamo pić! Co podawać dziecku do picia? RADY DIETETYKA

Nadeszła kolejna fala upałów. Wiadomo, że w tym gorącym okresie trzeba dzieciom częściej niż zwykle podawać picie. Ale co? Wodę, wodę smakową, a może soki?

-Reklama-

Nadeszła kolejna fala upałów. Wiadomo, że w tym gorącym okresie trzeba dzieciom częściej niż zwykle podawać picie. Ale co? Wodę, wodę smakową, a może soki?

WODA

U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia karmienie wyłącznie piersią powinno zaspokajać wszystkie potrzeby. Mleko matki dostarcza wystarczającą ilość energii, aby dziecko się najadło oraz gasi pragnienie. Kiedy zaczynamy rozszerzać dietę niemowlęcia o inne produkty, dziecko zaczyna potrzebować więcej płynów. Najwłaściwszym wyborem dla dziecka jest woda butelkowana nisko zmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa (zawartość soli mineralnych poniżej 500mg/litr). Najlepiej, jeśli woda posiada atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Nie należy podawać wody z kranu, nawet filtrowanej, jeśli nie jest ona przegotowana, ponieważ może być zanieczyszczona bakteriami i szkodliwymi związkami. Wodę średnio zmineralizowaną można podawać dziecku od 3 roku życia.
Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia dzieci karmione mlekiem modyfikowanym poniżej 6. miesiąca życia również nie muszą być dodatkowo dopajane.
W upalne dni kiedy jest gorąco, a niemowlę mimo karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym jest niespokojne, można podać mu butelkowaną wodę lub przegotowaną z kranu w ilości do 110ml/porcję.
Dzieciom powyżej 6. miesiąca życia można podawać wodę bez ograniczeń, według potrzeb dziecka. Należy pamiętać, aby nie poić malucha przed jedzeniem, bo może to spowodować, że nie zje całego posiłku. Średnie zapotrzebowanie na wodę w drugim półroczu życia dziecka to 800ml/dobę (w tym też pokarmy płynne). Zapotrzebowanie u dzieci w wieku 1-3 lat wynosi około 1250ml/dobę, a dla dziecka w wieku 4-6 lat 1600ml/dobę.
Kiedy dziecko poniżej 12 miesiąca życia nie chce pić wody, najczęściej oznacza to, że nie odczuwa pragnienia. U dzieci starszych na niechęć do picia wody może wpływać przyzwyczajenie do słodkich napojów. Dlatego, tak ważne jest aby przyzwyczajać dziecko do gaszenia pragnienia za pomocą wody od maleńkości.
Kiedy u dziecka pojawiają się wymioty lub biegunka (niezależnie od wieku), obowiązkowo należy mu podać dodatkowe płyny. Odwodnienie organizmu może pogorszyć stan dziecka i doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych, a w wyjątkowych sytuacjach nawet do śmierci.

SOKI

Soki można podawać dziecku już w 5.-6. miesiącu życia, w zależności od czasu rozszerzania diety. Soki najlepiej przygotowywać w domu (bez dodatku cukru!), z owoców z upraw ekologicznych. Z początku lepiej nie łączyć w sokach kilku rodzajów owoców. Porcja dzienna soku dla dziecka do 12 miesiąca życia to 150ml. Soki nie służą do zaspokajania pragnienia i nie powinny zastępować wody. Dzieciom starszym można podawać 100 proc. soki, bez dodatku cukru w umiarkowanych ilościach, do 1 szklanki na dzień. Nadmiar słodzonych napoi może prowadzić do nadwagi i otyłości oraz ich powikłań takich jak cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie, choroby układu krążenia.

WODY SMAKOWE

Wody smakowe nie są wskazane do podawania dzieciom, a w szczególności poniżej 2. roku życia. Ich skład nie różni się znacząco od składu napojów typu cola. Wody smakowe zawierają konserwanty, sztuczne aromaty, duże ilości cukru lub substancje słodzące. Najczęściej ich skład nie ma nic wspólnego z owocami, a smak tworzą aromaty i cukier. Podając dziecku tego typu napoje przyzwyczajamy je do słodkiego smaku, dostarczamy dużych ilości cukru nie mającego wartości odżywczych. Dziecko przyzwyczajone do picia wody smakowej może odmawiać picia zwykłej wody i mieć zaburzenia apetytu.

autor: mgr Iga Wójtowska
foto: Chill Mimi / Foter / CC BY
iga-1

mgr Iga Wójtowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku dietetyka, członkini Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej. W trakcie studiów praktykę zawodową zdobywała na oddziałach wielu warszawskich szpitali oraz w Instytucie Żywności i Żywienia. Swoją wiedzę stale poszerza i uaktualnia uczestnicząc w konferencjach związanych z odżywianiem, dietoprofilaktyką i dietoterapią. Obecnie poradnia dietetyczna JeszFresh

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!

Gałganek Aliny – naturalny sposób na katar i zatoki

Katar i zatoki to częste dolegliwości, które mogą utrudniać oddychanie, powodować ból głowy, gorączkę i złe samopoczucie. Zanim sięgniemy po leki czy krople do nosa, warto spróbować naturalnego sposobu na udrożnienie dróg oddechowych - gałganka Aliny. Co to jest, jak działa i jak go zrobić? Oto kilka informacji na ten temat.

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję! Kup tę książkę!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, nie musisz wiedzieć o walce, jaka toczy się w jego wnętrzu. Przeczytaj tę książkę, by wiedzieć i widzieć więcej. Depresja nie powinna być tematem tabu, szczególnie w czasach, gdy stała się tak powszechna.

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...