-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Co musisz wiedzieć na temat kolki u dzieci?

Trzecia w nocy. Od dwóch godzin płacz. Nie pomaga noszenie, tulenie i śpiewanie. Ten rytuał powtarza się co noc a ty zaczynasz wątpić w macierzyństwo. Przez kogo? Przez kolkę!

-Reklama-

 

Poznajmy prawdziwe oblicze kolki. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat kolki.

Fakt 1

W przypadku kolki obowiązuje powtarzalność. Zwykle nazywamy ją regułą trzech (lub czterech). Oznacza to, że ataki kolki trwają około 3 (4) godzin, mają miejsce co najmniej 3 (4) razy w tygodniu i tak przez 3 (4) miesiące.

 

Fakt 2

To płacz, którego raczej nie da się utulić. Dziecko płacze wniebogłosy mimo tego, że jest najedzone, nakarmione i przewinięte. Ta sytuacja bardzo stresuje młodych rodziców, którzy obawiają się, że te ataki mogą mieć związek z poważną chorobą lub trudnym charakterem dziecka.

Fakt 3

Podstawowym objawem kolki jest głośny, przeraźliwy płacz dziecka. Do tego może dojść twardnienie brzuszka, podkurczanie nóżek, napinanie mięśni tułowia. Dziecko się poci od płaczu i często dostaje wypieków.

 

Fakt 4

Trudno jednoznacznie wskazać winowajcę. Przyczyną kolki z pewnością jest niedojrzałość układu trawiennego, ale tak naprawdę ciężko jest wskazać konkretną przyczynę bólu – nie wiemy, czy to skurcz jelit czy podrażnienie błony śluzowej żołądka. Dzieciom nie wykonuje się badań endoskopowych, więc na to pytanie wciąż nie ma odpowiedzi.

 

Fakt 5

Istnieją grupy dzieci bardziej podatne na kolki. Z pewnością są to dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Głównie za sprawą laktozy, która może nie być tolerowana przez dziecko. Karmienie butelką zwiększa również ryzyko połykania przez dziecko powietrza przy karmieniu, co też może mieć wpływ na kolki.

 

Fakt 6

Lekarze zwykle zalecają podawanie specjalnych kropelek na brzuszek, które przeciwdziałają wzdęciom. Pomocne bywają również probiotyki, herbatki koperkowe, herbatki imbirowe, które ułatwiają trawienie. Żadne jednak lekarstwo nie jest w stu procentach rozwiązać ten problem całkowicie.

Fakt 7

Jedną ze skutecznych metod na kolki są szumiące dźwięki np. suszarki, odkurzacza czy silnika samochodu. Oczywiście te szumy nie leczą dolegliwości, ale potrafią uspokoić malucha i zdjąć z niego niepotrzebne napięcie.

 

Fakt 8

Z kolką należy walczyć metodą prób i błędów, sprawdzając co działa na nasze dziecko kojąco. Ponieważ istnieją przesłanki, by wierzyć, że kolka wzmaga się pod wpływem zdenerwowania rodzica, warto zrozumieć, że te bólowe ataki nie są naszą winą. Bardziej swobodne i spokojne podejście do dziecka, które ma kolkę, może pomóc mu ją lepiej przetrwać.

 

Fakt 9

W momentach zwątpienia, gdy irytacja sięga zenitu, najlepiej jest odłożyć dziecko do łóżeczka lub przekazać pod chwilową opiekę komuś innemu. To pozwoli nam nabrać dystansu i nie podgrzewać atmosfery. Warto zrozumieć, że ataki kolki nie trwają wiecznie i na pewno ten etap szybko się skończy. Grunt to pozytywne nastawienie, które pomaga przetrwać niejedne i nie ostatnie trudy macierzyństwa.

 

przeczytaj jeszcze:

Dlaczego dziecko płacze?

Co wkurza świeżo upieczoną mamę?

Nieprzespane noce, jak przetrwać?

 

Autor: iguana
foto: Kit4na / Foter.com / CC BY

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w ciąży?

Czas ciąży nie powinien być wolny od aktywności, szczególnie jeśli wcześniej nie byłaś typem "kanapowca". Nie wszystkie jednak ćwiczenia są wskazane w tym odmiennym stanie.