-Reklama-
-Reklama-

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

-Reklama-

Badanie potocznie zwane „betą” zna każda przyszła mama. Jest uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Beta hCG – co to za badanie?

Beta hCG to badanie mierzące stężenie hormonu ciążowego hCG w surowicy. Ten hormon to gonadotropina kosmówkowa i jest on odpowiedzialny za utrzymanie ciałka żółtego oraz regulację wytwarzania hormonów steroidowych u płodu. Ponieważ Beta hCG występuje we krwi zawsze w ciąży (jest wytwarzana przez łożysko) uznawana jest za najlepszy dowód na zagnieżdżenie się zarodka. W bardzo skrajnych przypadkach Beta hCG może być produkowana przez niektóre nowotwory (zarówno męskie, jak i żeńskie), dlatego jego wykrycie mimo braku ciąży powinno zaniepokoić.

Na badaniu stężenia hormonu Beta hCG opierają się domowe testy ciążowe i to one pod jego wpływem zabarwiają testową kreskę. Jednak zwykły domowy test ciążowy nie jest tak czuły w pomiarze, bo sprawdzamy nim zawartość hormonu w moczu, gdzie stężenie Bety jest mniejsze. O wiele dokładniejszy i czulszy jest test z krwi i to właśnie to badanie z krwi jest w stanie wykryć bardzo wczesną ciążę – już nawet 6-dniową, podczas gdy test domowy z moczu daje wiarygodny wynik dopiero po 14 dniach od owulacji.

Beta hCG – jak i kiedy je zrobić?

-Reklama-

Najpopularniejszym sposobem na wykrycie ciąży jest zrobienie domowego testu ciążowego. Test ciążowy jest powszechnie dostępny dla każdego – bez recepty i kosztuje tylko kilkanaście złotych. Bardzo łatwo go wykonać – wystarczy nanieść próbkę moczu na obszar testowy, by po kilku minutach odczytać wynik. Minusem domowego testu ciążowego jest jednak niska wrażliwość tzn. test nie wykrywa wczesnej ciąży. Najbardziej wiarygodny wynik daje dopiero w 4 tygodniu cyklu, czyli wtedy, gdy powinna pojawić się miesiączka. Najlepiej jest ten test wykonać właśnie w dniu oczekiwanego krwawienia miesiączkowego. Domowy test ciążowy powinno się robić z pierwszego porannego moczu, gdy stężenie beta hCG jest największe. Oczywiście, w kolejnych tygodniach stężenie hormonu bardzo intensywnie rośnie, więc późniejsze wykrycie ciąży jest już możliwe o każdej porze.

Badanie Beta hCG z krwi najlepiej wykonać, będąc na czczo, rano.

Beta hCG – interpretacja wyników

Domowe testy ciążowe dają wynik pozytywny lub negatywny, nie wskazując dokładnego poziomu hormonu Beta hCG. Są więc szybkie i bezproblemowe, ale niedokładne. Nie dowiesz się z nich, w którym tygodniu ciąży jesteś. Domowe testy ciążowe mają 95% skuteczność, więc nie są nieomylne i zawsze warto je potem potwierdzić badaniem laboratoryjnym.

Zwykle po wykonaniu domowego testu ciążowego kobiety zwykle badają również hormon ciążowy metodą laboratoryjną. Ryzyko błędu jest tu minimalne. Badanie Beta hCG z krwi określa poziom stężenia hormonu ciążowego, a nie jedynie jego obecność. W zależności od laboratorium, możemy mieć do czynienia z różną interpretacją wyniku. Najczęściej wynik jest przedstawiany w jednostkach mlU/ml, a potwierdzeniem ciąży jest już wartość powyżej 5 mlU/ml. Przyrost stężenia hormonu ciążowego jest intensywny i potrafi wynosić nawet 100% w ciągu 48h, więc w zależności od wyniku badania możemy określić wiek ciąży. Apogeum stężenia we krwi hormon osiąga pomiędzy 9. a 12. tygodniem ciąży. Potem ilość hormonu powoli maleje.

Normy stężenia Beta hCG:

Tydzień ciążyNormy beta hCG (mIU/ml)
3–49–130
4–575–2600
5–685–20800
6–74000–100200
7–1211500–289000
12–1618300–137000
16–291400–53000
29–41940–60000
źródło: DOZ.PL

Na podstawie wyniku badania lekarz może również określić różne nieprawidłowości dot. przebiegu ciąży np. poronienie lub ciążę pozamaciczną. Tak się dzieje przy niskich lub malejących wartościach bety. Przy wysokich wartościach możemy mieć do czynienia z ciążą mnogą, a przy przewyższających normy także z podejrzeniem choroby nowotworowej.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Rodzinny podwieczorek? Poznaj kilka trików!

Słodkie przekąski to coś, za czym przepadają nie tylko maluchy, ale także i dorośli – doskonałym przykładem mogą być np. biszkopty Andante. Do przygotowania pysznego rodzinnego podwieczorku, wystarczą proste składniki oraz odrobina fantazji, a już w kilka chwil wyczarujesz danie, które pokochają wszyscy domownicy. Jak zaserwować posiłek, by nie tylko świetnie smakował, ale także atrakcyjnie się prezentował?

ZGAGA w ciąży – głowa do góry!

Pali niemiłosiernie... Kiedy się schylasz czujesz, że cała zawartość żołądka wraca ci do gardła... piecze jeszcze bardziej... Każda nadchodzącą fala żółci wywołuje u ciebie przerażenie. Czy można sobie z tym poradzić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
404ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Echochalia rozwojowa – co to takiego?

Echolalia rozwojowa u dzieci należy do trudnych przypadłości terapeutycznych. Polega na powtarzaniu słów, zdań lub dłuższych wypowiedzi, natychmiast po ich usłyszeniu bądź po jakimś...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” zna każda przyszła mama. Jest uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje...

Skóra w ciąży – najczęstsze problemy

Wydawać by się mogło, że czasy wyprysków na twarzy masz już dawno za sobą, a tu proszę! Zaszłaś w ciążę, a na...

Robaki u dziecka – objawy, rodzaje, leczenie

Choroby pasożytnicze w obecnych czasach stają coraz częstszą przypadłością. Robaki u dziecka to zmora wielu rodziców. W głównej mierze, za ich obecność...

Grzybica miejsc intymnych – jak z nią walczyć?

Dane z ostatnich lat pokazują, że ponad 70% kobiet chociaż raz w życiu, przeszło grzybicę miejsc intymnych. Wiele z nich skarży się na nawracające infekcje....