-Reklama-

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

-Reklama-

Beta hCG – co to za badanie?

Beta hCG to badanie mierzące stężenie hormonu ciążowego hCG w surowicy. Ten hormon to gonadotropina kosmówkowa i jest on odpowiedzialny za utrzymanie ciałka żółtego oraz regulację wytwarzania hormonów steroidowych u płodu. Ponieważ Beta hCG występuje we krwi zawsze w ciąży (jest wytwarzana przez łożysko) uznawana jest za najlepszy dowód na zagnieżdżenie się zarodka. W bardzo skrajnych przypadkach Beta hCG może być produkowana przez niektóre nowotwory (zarówno męskie, jak i żeńskie), dlatego jego wykrycie mimo braku ciąży powinno zaniepokoić.

Na badaniu stężenia hormonu Beta hCG opierają się domowe testy ciążowe i to one pod jego wpływem zabarwiają testową kreskę. Jednak zwykły domowy test ciążowy nie jest tak czuły w pomiarze, bo sprawdzamy nim zawartość hormonu w moczu, gdzie stężenie Bety jest mniejsze. O wiele dokładniejszy i czulszy jest test z krwi i to właśnie to badanie z krwi jest w stanie wykryć bardzo wczesną ciążę – już nawet 6-dniową, podczas gdy test domowy z moczu daje wiarygodny wynik dopiero po 14 dniach od owulacji.

Beta hCG – jak i kiedy je zrobić?

-Reklama-

Najpopularniejszym sposobem na wykrycie ciąży jest zrobienie domowego testu ciążowego. Test ciążowy jest powszechnie dostępny dla każdego – bez recepty i kosztuje tylko kilkanaście złotych. Bardzo łatwo go wykonać – wystarczy nanieść próbkę moczu na obszar testowy, by po kilku minutach odczytać wynik. Minusem domowego testu ciążowego jest jednak niska wrażliwość tzn. test nie wykrywa wczesnej ciąży. Najbardziej wiarygodny wynik daje dopiero w 4 tygodniu cyklu, czyli wtedy, gdy powinna pojawić się miesiączka. Najlepiej jest ten test wykonać właśnie w dniu oczekiwanego krwawienia miesiączkowego. Domowy test ciążowy powinno się robić z pierwszego porannego moczu, gdy stężenie beta hCG jest największe. Oczywiście, w kolejnych tygodniach stężenie hormonu bardzo intensywnie rośnie, więc późniejsze wykrycie ciąży jest już możliwe o każdej porze.

Badanie Beta hCG z krwi najlepiej wykonać, będąc na czczo, rano.

Beta hCG – interpretacja wyników

Domowe testy ciążowe dają wynik pozytywny lub negatywny, nie wskazując dokładnego poziomu hormonu Beta hCG. Są więc szybkie i bezproblemowe, ale niedokładne. Nie dowiesz się z nich, w którym tygodniu ciąży jesteś. Domowe testy ciążowe mają 95% skuteczność, więc nie są nieomylne i zawsze warto je potem potwierdzić badaniem laboratoryjnym.

Zwykle po wykonaniu domowego testu ciążowego kobiety zwykle badają również hormon ciążowy metodą laboratoryjną. Ryzyko błędu jest tu minimalne. Badanie Beta hCG z krwi określa poziom stężenia hormonu ciążowego, a nie jedynie jego obecność. W zależności od laboratorium, możemy mieć do czynienia z różną interpretacją wyniku. Najczęściej wynik jest przedstawiany w jednostkach mlU/ml, a potwierdzeniem ciąży jest już wartość powyżej 5 mlU/ml. Przyrost stężenia hormonu ciążowego jest intensywny i potrafi wynosić nawet 100% w ciągu 48h, więc w zależności od wyniku badania możemy określić wiek ciąży. Apogeum stężenia we krwi hormon osiąga pomiędzy 9. a 12. tygodniem ciąży. Potem ilość hormonu powoli maleje.

Normy stężenia Beta hCG:

Tydzień ciążyNormy beta hCG (mIU/ml)
3–49–130
4–575–2600
5–685–20800
6–74000–100200
7–1211500–289000
12–1618300–137000
16–291400–53000
29–41940–60000
źródło: DOZ.PL

Na podstawie wyniku badania lekarz może również określić różne nieprawidłowości dot. przebiegu ciąży np. poronienie lub ciążę pozamaciczną. Tak się dzieje przy niskich lub malejących wartościach bety. Przy wysokich wartościach możemy mieć do czynienia z ciążą mnogą, a przy przewyższających normy także z podejrzeniem choroby nowotworowej.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

10 rzeczy, których nie może zabraknąć w szafie Twojego dziecka jesienią

Lato wyraźnie się od nas oddala, a to wiąże się ze zmianą pogody i wymianą garderoby. W przypadku dzieci jest jeszcze trudniej. Nasze pociechy ciągle rosną, więc ubrania zeszłoroczne na pewno już się nie przydadzą. Czas zatem udać się do sklepu po nowe rzeczy.

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

Sprzęty, w które warto wyposażyć się na jesień i zimę, jeśli masz dziecko

Jesień i zima przynoszą ze sobą dużą zmianę pogody, która nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli masz dziecko, warto wyposażyć się w sprzęty, które podniosą komfort życia w domu podczas zbliżających się miesięcy

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej online poświęconej szczepieniom ochronnym

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej organizowanej w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Metoda Ferbera, czyli zasypianie przez wypłakanie

Metoda Ferbera to jeden ze sposobów nauki samodzielnego zasypiania. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników, bo opiera się na kontrowersyjnym dla wielu pozostawianiu płaczącego dziecka w łóżeczku. Jak dokładnie wygląda nauka zasypiania przez wypłakanie?