-Reklama-

Kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka w brzuchu?

To moment, na który czeka się najbardziej, tuż po ujawnieniu drugiej kreski na teście ciążowym. Usłyszenie bicia serca dziecka jest niezwykłym i wzruszającym doświadczeniem oraz bardzo namacalnym dowodem dla przyszłych rodziców na istnienie ciąży.

-Reklama-

Bicie serca dziecka, które dopiero co zostało poczęte, pojawia się na bardzo wczesnym etapie ciąży, bo już w okolicach 5-6 tygodnia ciąży. To zazwyczaj okres 4 tygodni od poczęcia. Wówczas u zarodka wykształca się serce.

Nie tylko niesamowite jest to, że w zarodku mierzącym zaledwie kilka milimetrów pracuje już serduszko, ale jeszcze bardziej niezwykłe wydaje się to, że to bicie mikroskopijnego serce można usłyszeć.

Jak bije serce zarodka w 6. tygodniu?

Przede wszystkim zaskakująco głośno! Każda mama słysząc po raz pierwszy bicie serca dziecka jest zaskoczona tym dźwiękiem. Niektóre mamy porównują go do odgłosu galopujących koni. To bardzo niepowtarzalne doświadczenie.

Na samym początku serce dziecka w łonie matki bije bardzo szybko, jest to około 160-180 uderzeń na minutę, czyli dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka! Z czasem bicie serca zwalnia, ale i tak przez całe życie płodowe rytm bicia serca dziecka oscyluje między 110 a 160 uderzeń na minutę.

Na tym filmie zarejestrowano bicie serca płodu. Niesamowite, co?

Kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka w brzuchu?

Zwykle jest to możliwe w 6. tygodniu ciąży poprzez dopochwowe badanie USG. Dopiero po 12. tygodniu ciąży jest możliwość usłyszenia bicia serca dziecka przez powłoki brzuszne, za pomocą detektora tętna płodu. Sprawdzanie rytmu bicia serca płodu jest obowiązkowym elementem każdego badania u ginekologa podczas całej ciąży.

Detektor tętna płodu – czy warto go kupić?

Detektor tętna płodu to monitor pracy serca dziecka. Urządzenie wysyła i odbiera fale ultradźwiękowe, które pozwalają usłyszeć bicie serca.

Niecierpliwi rodzice często kupują lub pożyczają domowy detektor tętna płodu, by móc częściej wsłuchiwać się w bicie serca ich dziecka. Zwykle podyktowane jest to ciekawością, ale czasem i obawami o zdrowie maluszka. Domowy detektor tętna płodu pozwala wychwycić różne nieprawidłowości i zaalarmować rodziców, gdy np. serce przestaje być słyszalne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że takie domowe urządzenie może być zawodne – jest mniej czułe niż to posiadane przez ginekologa i może wprowadzać w życie przyszłej mamy niepotrzebny niepokój np. gdy na skutek specyficznej pozycji dziecka w brzuchu, nie da się „wyłapać” bicia jego serduszka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również