-Reklama-

Kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka w brzuchu?

To moment, na który czeka się najbardziej, tuż po ujawnieniu drugiej kreski na teście ciążowym. Usłyszenie bicia serca dziecka jest niezwykłym i wzruszającym doświadczeniem oraz bardzo namacalnym dowodem dla przyszłych rodziców na istnienie ciąży.

-Reklama-

Bicie serca dziecka, które dopiero co zostało poczęte, pojawia się na bardzo wczesnym etapie ciąży, bo już w okolicach 5-6 tygodnia ciąży. To zazwyczaj okres 4 tygodni od poczęcia. Wówczas u zarodka wykształca się serce.

Nie tylko niesamowite jest to, że w zarodku mierzącym zaledwie kilka milimetrów pracuje już serduszko, ale jeszcze bardziej niezwykłe wydaje się to, że to bicie mikroskopijnego serce można usłyszeć.

Jak bije serce zarodka w 6. tygodniu?

Przede wszystkim zaskakująco głośno! Każda mama słysząc po raz pierwszy bicie serca dziecka jest zaskoczona tym dźwiękiem. Niektóre mamy porównują go do odgłosu galopujących koni. To bardzo niepowtarzalne doświadczenie.

Na samym początku serce dziecka w łonie matki bije bardzo szybko, jest to około 160-180 uderzeń na minutę, czyli dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka! Z czasem bicie serca zwalnia, ale i tak przez całe życie płodowe rytm bicia serca dziecka oscyluje między 110 a 160 uderzeń na minutę.

Na tym filmie zarejestrowano bicie serca płodu. Niesamowite, co?

Kiedy można usłyszeć bicie serca dziecka w brzuchu?

Zwykle jest to możliwe w 6. tygodniu ciąży poprzez dopochwowe badanie USG. Dopiero po 12. tygodniu ciąży jest możliwość usłyszenia bicia serca dziecka przez powłoki brzuszne, za pomocą detektora tętna płodu. Sprawdzanie rytmu bicia serca płodu jest obowiązkowym elementem każdego badania u ginekologa podczas całej ciąży.

Detektor tętna płodu – czy warto go kupić?

Detektor tętna płodu to monitor pracy serca dziecka. Urządzenie wysyła i odbiera fale ultradźwiękowe, które pozwalają usłyszeć bicie serca.

Niecierpliwi rodzice często kupują lub pożyczają domowy detektor tętna płodu, by móc częściej wsłuchiwać się w bicie serca ich dziecka. Zwykle podyktowane jest to ciekawością, ale czasem i obawami o zdrowie maluszka. Domowy detektor tętna płodu pozwala wychwycić różne nieprawidłowości i zaalarmować rodziców, gdy np. serce przestaje być słyszalne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że takie domowe urządzenie może być zawodne – jest mniej czułe niż to posiadane przez ginekologa i może wprowadzać w życie przyszłej mamy niepotrzebny niepokój np. gdy na skutek specyficznej pozycji dziecka w brzuchu, nie da się „wyłapać” bicia jego serduszka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.