-Reklama-
-Reklama-

500+ na pierwsze dziecko – dla kogo?

Najnowsza informacja w sprawie 500+ na pierwsze dziecko zelektryzowała rodziców. Od teraz dzieci mają być traktowane równo i co miesiąc otrzymywać finansowe wsparcie. Czy program 500+ na pierwsze dziecko na pewno zostanie wdrożony? Od kiedy ruszą pierwsze wypłaty? Jakie formalności się z tym wiążą? Odpowiadamy na Wasze najczęstsze pytania!

-Reklama-

500+ na pierwsze dziecko – czy to pewne?

Rząd mówi, że tak. Ruszyły już rządowe machiny, by program został szybko wdrożony. Informację o zbliżających się wypłatach 500+ na pierwsze dziecko potwierdza nie tylko premier, który twierdzi, że państwo ma zgromadzone środki na ten cel, ale i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które będzie odpowiedzialne za uruchomienie programu. Na ten moment podstawą jest uchwalenie ustawy, która zatwierdzi program. Zapewne to tylko formalność.

500+ na pierwsze dziecko – od kiedy?

Program 500+ na pierwsze dziecko ma zacznie działać 1 lipca b.r. To właśnie wtedy ma ruszyć rejestracja wniosków rodziców, którzy będą ubiegać się o przyznanie tego świadczenia. Nie oznacza to, że pierwsze pieniądze z programu rodzice dostaną jeszcze w lipcu. Jak mówi ministerstwo: „Pracujemy teraz nad tym, aby wnioski na pierwsze i kolejne dziecko mogły być składane w tym samym terminie: od 1 lipca w wersji elektronicznej, od 1 sierpnia w papierowej. Wypłata nastąpi w ciągu trzech miesięcy, z wyrównaniem na pierwsze dziecko od lipca.” Co to oznacza? Że choć formalnie program ruszy 1. lipca br., pieniądze wypłacane w ramach tego programu, rodzice otrzymają dopiero w okolicach września. Pierwsza wpłata będzie wyrównywała czas od 1. lipca, dlatego będzie wynosić wielokrotność świadczenia (we wrześniu będzie to 1500 zł). Potem świadczenie ma być już regularnie wypłacane co miesiąc, razem z dotychczasowym świadczeniem 500+ na drugie i każde kolejne dziecko.

500+ na pierwsze dziecko – jakie warunki?

Rząd mówi ogólnie – 500+ dostaną rodzice na każde dziecko. Oznacza to, że nie będzie już kryterium dochodowego, jak to miało miejsce w dotychczasowym programie 500+. Do tej pory świadczenie na pierwsze dziecko mógł uzyskać jedynie ten rodzic, który spełniał kryterium dochodowe (maksymalnie 800 zł netto na członka rodziny). W przypadku obecnego programu 500+ na pierwsze dziecko, dochód rodziny nie będzie się liczył. Do wypłaty środków nie będzie też potrzeby przedstawiania orzeczenia o alimentach.

500+ na pierwsze dziecko – formalności

Na ten moment nie wiemy, jak będzie wyglądał formularz wniosku o wypłatę 500+ na pierwsze dziecko. Na to musimy trochę poczekać, choć można się domyślać, że będzie on znacznie prostszy do wypełnienia niż ten dotychczasowy. Brak kryteriów dochodowych sprawi, że nie będziemy musieli wykazywać dochodu w takim wniosku i załączać wielu dokumentów. Tak jak do tej pory, nie zmienia się droga składania wniosków. Będzie można zrobić to osobiście w urzędzie gminy miejsca zamieszania, listownie lub przez internet np. bankowość internetową.

Zobacz jeszcze:

Na jakie świadczenia możesz liczyć po porodzie?

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?