-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

500+ na pierwsze dziecko – dla kogo?

Najnowsza informacja w sprawie 500+ na pierwsze dziecko zelektryzowała rodziców. Od teraz dzieci mają być traktowane równo i co miesiąc otrzymywać finansowe wsparcie. Czy program 500+ na pierwsze dziecko na pewno zostanie wdrożony? Od kiedy ruszą pierwsze wypłaty? Jakie formalności się z tym wiążą? Odpowiadamy na Wasze najczęstsze pytania!

-Reklama-

500+ na pierwsze dziecko – czy to pewne?

Rząd mówi, że tak. Ruszyły już rządowe machiny, by program został szybko wdrożony. Informację o zbliżających się wypłatach 500+ na pierwsze dziecko potwierdza nie tylko premier, który twierdzi, że państwo ma zgromadzone środki na ten cel, ale i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które będzie odpowiedzialne za uruchomienie programu. Na ten moment podstawą jest uchwalenie ustawy, która zatwierdzi program. Zapewne to tylko formalność.

500+ na pierwsze dziecko – od kiedy?

Program 500+ na pierwsze dziecko ma zacznie działać 1 lipca b.r. To właśnie wtedy ma ruszyć rejestracja wniosków rodziców, którzy będą ubiegać się o przyznanie tego świadczenia. Nie oznacza to, że pierwsze pieniądze z programu rodzice dostaną jeszcze w lipcu. Jak mówi ministerstwo: „Pracujemy teraz nad tym, aby wnioski na pierwsze i kolejne dziecko mogły być składane w tym samym terminie: od 1 lipca w wersji elektronicznej, od 1 sierpnia w papierowej. Wypłata nastąpi w ciągu trzech miesięcy, z wyrównaniem na pierwsze dziecko od lipca.” Co to oznacza? Że choć formalnie program ruszy 1. lipca br., pieniądze wypłacane w ramach tego programu, rodzice otrzymają dopiero w okolicach września. Pierwsza wpłata będzie wyrównywała czas od 1. lipca, dlatego będzie wynosić wielokrotność świadczenia (we wrześniu będzie to 1500 zł). Potem świadczenie ma być już regularnie wypłacane co miesiąc, razem z dotychczasowym świadczeniem 500+ na drugie i każde kolejne dziecko.

500+ na pierwsze dziecko – jakie warunki?

Rząd mówi ogólnie – 500+ dostaną rodzice na każde dziecko. Oznacza to, że nie będzie już kryterium dochodowego, jak to miało miejsce w dotychczasowym programie 500+. Do tej pory świadczenie na pierwsze dziecko mógł uzyskać jedynie ten rodzic, który spełniał kryterium dochodowe (maksymalnie 800 zł netto na członka rodziny). W przypadku obecnego programu 500+ na pierwsze dziecko, dochód rodziny nie będzie się liczył. Do wypłaty środków nie będzie też potrzeby przedstawiania orzeczenia o alimentach.

500+ na pierwsze dziecko – formalności

Na ten moment nie wiemy, jak będzie wyglądał formularz wniosku o wypłatę 500+ na pierwsze dziecko. Na to musimy trochę poczekać, choć można się domyślać, że będzie on znacznie prostszy do wypełnienia niż ten dotychczasowy. Brak kryteriów dochodowych sprawi, że nie będziemy musieli wykazywać dochodu w takim wniosku i załączać wielu dokumentów. Tak jak do tej pory, nie zmienia się droga składania wniosków. Będzie można zrobić to osobiście w urzędzie gminy miejsca zamieszania, listownie lub przez internet np. bankowość internetową.

Zobacz jeszcze:

Na jakie świadczenia możesz liczyć po porodzie?

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...