-Reklama-

Brzuch po ciąży – jak się zmienia? Zobacz zdjęcia

Jeśli myślisz, że z chwilą porodu utracisz wszystkie nabyte w ciąży kilogramy a twój brzuch po ciąży się cudownie wchłonie, to znaczy, że naoglądałaś się za dużo filmów. Prawda bowiem bywa brutalna. Ciążowy brzuch potrzebuje wiele czasu, by wrócić do formy sprzed ciąży. Przygotuj się zatem na długą drogę!

-Reklama-

Ten okropny brzuch po ciąży! Wszystko to wina rodzących celebrytek, które już kilka dni po porodzie chwalą się swoimi płaskimi brzuchami i tym samym wpędzają w kompleksy miliony mam, którym ten brzuch jakoś w momencie porodu nie znika samoistnie. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć ten prawdziwy brzuch sławnych mam nie tknięty Photoshopem lub nieściśnięty niewidzialną bielizną wyszczuplającą.

Każdy, kto choć trochę poczyta o fizjologii po porodzie zrozumie, że po prostu nie da się tak w jednej chwili przywrócić swojemu ciału wyglądu sprzed 9 miesięcy. Skoro tyle czasu nasz brzuch rósł, a w jego środku rozwijało się całe środowisko, które utrzymywało przy życiu nasze dziecko, musi minąć kilka miesięcy, by te wszystkie procesy zaczęły się cofać. Widziałaś kiedyś, jak wygląda napompowany balon po przekłuciu? No właśnie, on też nie od razu odzyskuje pierwotną formę.

Jak zmienia się brzuch po ciąży?

  • Brzuch 24 godziny po porodzie

Choć zwykle tyjemy w ciąży po kilkanaście kilogramów, w momencie porodu tracimy jedynie około 5,5 kilograma – tyle stanowi ciężar dziecka wraz z łożyskiem plus wszystkie płyny, które traci ciężarna w porodzie (krew, płyn owodniowy). Po porodzie brzuch nie prezentuje się zbyt fajnie. Jest sflaczały, nieco obwisły, nadal czymś wypełniony. Raczej nie ma szans, by dało się wbić w inne niż ciążowe spodnie.To obrazek, który raczej nie wzbudza zachwytu u świeżo upieczonej mamy, choć zdarzają się i takie odważne kobiety, które dzielą się tym widokiem z całym światem.

  • Brzuch tydzień po porodzie

Nadal w organizmie mamy zatrzymane jest wiele płynów, choć następuje codzienna utrata wagi. Rzadko kiedy na tym etapie możemy powrócić do ubrań sprzed ciąży. Brzuch nie jest już tak wydęty, ale skóra nadal jest rozciągnięta. Kobiety karmiące piersią szybciej chudną, bo karmiąc, spalają kalorie. Na tym etapie nie wolno kobiecie jeszcze ćwiczyć, ale już może panować nad swoją dietą i wykluczyć z niej rzeczy tłuste i słodkie. Dla dobra nie tylko swojego, ale i malucha, którego karmi.

  • Brzuch 2 tygodnie po porodzie

Wydaje się mniejszy, choć waga może w ogóle nie drgnąć. Ma na to wpływ laktacja (mleko też waży) oraz inne płyny zatrzymane w organizmie. Zamiast ważenia, warto po prostu mierzyć np. obwód w pasie, by dostrzec pozytywną zmianę. To pierwszy moment, gdy zaczynamy się mieścić w niektóre przedciążowe ubrania.

  • Brzuch miesiąc po porodzie

Typowym jest utrata wagi na tym etapie o 9 kilogramów w porównaniu z ostatnim dniem ciąży. Szczęściary, które zatem przytyły tylko 9-10 kilogramów, po miesiącu mogą cieszyć się z odzyskania starej wagi. Choć do idealnego brzucha na pewno daleko…

  • Brzuch sześć tygodni po porodzie

W tym czasie kończy się połóg, macica się obkurcza i wraca na swoje stare miejsce, co sprawia, że brzuch staje się płaski. Jeśli taki nie jest, być może zalega tam jeszcze tkanka tłuszczowa. To nic, wystarczy zacząć ćwiczyć. Na tym etapie można już wrócić do aktywności fizycznej.

  • Brzuch po kilku miesiącach od porodu

To czas odzyskiwania dawnego ciała u większości kobiet. Zwykle następuje utrata wagi i poprawia się elastyczność skóry. Brzuch swoim wyglądem może już nie przypominać o przebytej ciąży, a mama może znowu wskoczyć w ulubione bikini. Na dodatek znika w tym czasie z brzucha charakterystyczna Linea Negra, czyli czarna kresa, która towarzyszyła nam przez całą ciążę.

  • Brzuch po 9 miesiącach od porodu

Wróciliśmy do punktu wyjścia. Właśnie minął ten sam czas, przez który nasz brzuch rósł. Teraz dostał tyle samo czasu na powrót do formy. Mamy, które nie odzyskały do tego momentu dawnego ciała, prawdopodobnie przytyły w ciąży więcej niż kilkanaście kilogramów. Tu potrzeba zatem jeszcze kilku miesięcy pracy.

Brzuch po ciąży nie wraca błyskawicznie do formy. W wielu przypadkach możliwy jest tylko przy wsparciu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Nie wszystkie mamy można wpisać w tabelkę norm i oczekiwać od nich chudnięcia w tym samym tempie. Pamiętajcie, że poza dobrymi chęciami, występują inne czyniki, które za to odpowiadają. Szybciej schudnie kobieta, która np. rodzi pierwsze dziecko, mało przytyła w ciąży, jest aktywna, stosuje zdrową dietę, karmi piersią i ma „dobre geny”. Ale nie ma się co martwić! Pozytywne jest to, że odzyskanie ładnego brzucha jest w każdym przypadku realne. Trzeba tylko zrozumieć, że to nie kwestia dni, ale zwykle miesięcy. Jak długa i niełatwa to droga, obrazuje to zdjęcie:

http://juliebhosale.co.nz/my-real-postpartum-body/

A to jest dowodem na to, że jest to możliwe 🙂

Powodzenia!

Zobacz jeszcze:

Jak schudnąć po ciąży? Dlaczego nie mogę wrócić do wagi sprzed ciąży?
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również