-Reklama-

Ból podczas karmienia piersią

Wiele świeżo upieczonych mam zraża się do karmienia piersią głównie przez ból, który odczuwają podczas przystawiania dziecka. Co robić, by ból podczas karmienia piersią nie występował? Jak sobie z nim radzić?

-Reklama-

Ból podczas karmienia piersią – czy to normalne?

Brodawki sutkowe to bardzo wrażliwe miejsce na ciele. W kontakcie z silnym odruchem ssania noworodka mogą reagować podrażnieniem. Pierwsze karmienie może być nieco dyskomfortowe, ale jeśli dziecko jest dobrze przystawiane, o bólu nie powinno być mowy. A już na pewno tak silny ból, który wywołuje u młodych mam prawdziwe łzy przy karmieniu, jest czymś, co nie powinno mieć miejsca. Wszak karmienie piersią to błogość i największa przyjemność, a nie cierpienie.

Ból podczas karmienia piersią – skąd się bierze?

Dlaczego zatem niektóre kobiety skarżą się na ból podczas karmienia piersią? Odpowiedzi może być kilka. Oto najczęstsze powody:

  • Źle uchwycona brodawka przez dziecko

Zły sposób przystawiania dziecka do piersi to najczęstszy powód niepowodzenia w karmieniu piersią. W pierwszych dniach macierzyństwa dobrze jest liczyć na pomoc doradcy laktacyjnego, bo dobry początek to gwarancja późniejszego długotrwałego sukcesu. Powodem bolesności najczęściej jest zbyt płytkie uchwycenie brodawki przez dziecko. Zamiast chwycić ustami brodawkę wraz z dużą częścią otoczki, dziecko ssie wyłącznie sutek. Takie ssanie jest nie tylko bolesne dla mamy, ale również nieefektywne dla dziecka.

Rada: Sprawdź, jak powinno wyglądać właściwe przystawianie dziecka do piersi lub poproś o pomoc doradcę laktacyjnego. 

Jak wygląda prawidłowe ssanie piersi – film

  • Zła pozycja karmienia

Karmić piersią można w różnych pozycjach. Najważniejsze to wybrać dla siebie i dziecka tę najbardziej wygodną. Czasem nieodpowiednia pozycja może powodować ból piersi, dlatego warto wypróbować kilka sposobów na przystawianie. W niektórych pozycjach do karmienia ssanie może być nieco utrudnione, a zaniepokojone tym dziecko może być przy piersi zbyt nerwowe. Zła pozycja karmienia może być też przyczyną bolesności wywołanej zastojami.

Rada: zmień pozycję karmienia i sprawdź, w której jest ci najwygodniej. 

5 sposobów jak przystawiać dziecko do piersi. Film

  • Zastój pokarmu, zapalenie piersi

Stany zapalne zwykle wywoływane są przez zastoje pokarmu. Zastój mleczny to zablokowanie pokarmu w kanalikach mlecznych, czyli pokarm mimo jego obecności w piersiach nie chce płynąć. W takich sytuacjach pierś robi się twarda, gorąca, obrzmiała i bardzo bolesna. Zwykle zastoje robią miejscowo, tworząc bolesne guzy na w piersiach. Czym są spowodowane? Najczęściej bywają efektem niewystarczającego opróżnienia piersi przez dziecko, a tego przyczyną bywa zaś zła pozycja przystawiania malucha czy też nawał mleczny, który pojawia się w pierwszych dniach po porodzie. Powodem zastoju może być także zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi lub noszenie źle dobranego biustonosza.

Rada: jeśli pojawił się zastój pokarmu, przed karmieniem ogrzej bolesną pierś np. ciepłym okładem. Zanim przystawisz dziecko, odciągnij trochę mleka, by maluch nie miał problemu ze złapaniem brodawki. Pozwól dziecku opróżnić pierś do momentu aż poczujesz ulgę (nawet dwa karmienia pod rząd z tej samej piersi). Często przystawiaj dziecko. Zmień pozycję karmienia (najlepsze na zastoje są karmienia spod pachy).

  • Dziecko gryzie sutek

Pierwsze ząbki u niemowlęcia bywają horrorem dla mamy karmiącej. Dzieci w trakcie jedzenia mogą niespodziewanie ugryźć pierś, co jest ogromnie bolesne. Jeśli ból podczas karmienia spowodowany jest wyżynaniem się ząbków u dziecka, nie odstawiaj dziecka od piersi, tylko naucz go właściwego ssania.

Rada: Jeśli dziecko cię ugryzło, przerwij na chwilę karmienie, wyjmując pierś z ust dziecka. Po chwili przystaw znowu malucha i wróć do karmienia. Rób tak za każdym razem, gdy niemowlę będzie przygryzało sutek. Szybko nauczy się, że nie wolno mu tego robić, bo każda taka próba będzie kończyła się dla niego niepożądaną przerwą w jedzeniu.

Poranione sutki – co robić?

Jeśli twoje brodawki są popękane, podrażnione i bardzo wrażliwe na dotyk, zastosuj tłustą maść regenerującą, która nie zaszkodzi dziecku (o naturalnym składzie). Najlepsze są maści na bazie czystej lanoliny. Na obolałe piersi możesz również nakładać zimne okłady (ale zawsze po karmieniu, a nie przed). Jeśli poranione sutki uniemożliwiają ci karmienie piersią, wyposaż się w specjalne silikonowe nakładki, dzięki którym nadal będziesz mogła karmić w naturalny sposób. Staraj się ponadto zaczynać karmić od piersi mniej bolesnej, bo ssanie  najsilniejsze u dziecka jest w pierwszych minutach karmienia, potem gdy maluch się naje i zmęczy, ssie delikatniej. Dodatkowo między karmieniami chroń piersi przed podrażnieniem, stosując np. specjalne wkładki laktacyjne i zakładając bawełnianą, wygodną bieliznę.

Zobacz jeszcze:

Poród a problemy z karmieniem – istotny związek

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również