-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

„Wyrodna matka”- też się tak czułyście?

Okres połogu to jeden z najgorszych momentów w życiu kobiety. Burza hormonów, wielkie zmiany... baby blues... też macie z tym problem?

-Reklama-

Witajcie!
Też się tak czułyście po porodzie? Czas chodzenia w ciąży to pikuś w porównaniu z tym, co się dzieje po porodzie…. Ten dzidziuś, ktorego nosiłyśmy w brzuchu, tylko czasami nam dokuczał: zgagą czy kopniakami… Teraz jest obok i już nie tak łatwo go zrozumieć. Dla mnie przyjście ze szpitala i zostanie z dzieckiem w domu równało sie z 3 dniami płaczu i bezradności. Co prawda, mam ogromne wsparcie w mężu, mamie, siostrze, ale to samo się dzieje… Depresja na maxa… ciągnie rana po cesarskim cięciu, pupa jest odparzona od leżenia w szpitalu, a ty siedź na niej, karm piersią dziecko, które nie potrafi złapać brodawki i płacze, po dłuższym czasie dochodzi ból kregosłupa, nieustanne zmęczenie i senność… Ludzie decydują się na dziecko często, by uratować związek/małżeństwo, a ja uważam, że ta nowa, mega trudna sytuacja więcej może zniszczyć niż pomóc… i do tego ten „areszt” domowy… Zimno na dworze, więc nie mogę sobie pozwolić na wyjście na dwór z dzieckiem, a sama mogę wyjść maksymalnie na godzinę między karmieniami… To wszystko boli i frustruje, ponieważ wcześniej byłam niezależną kobietą, kochającą swoją pracę i towarzystwo ludzi… Czy może jestem wyrodną matką? Mam tę małą istotkę przy sobie i powinnam się cieszyć, a ja czuję to, co napisałam…. pozdrawiam Was!

Świeżo upieczona „mama nieidealna” …

A co na ten temat sądzi ekspert – Paulina Beluch, terapeuta

Wszystko co Pani opisała jest absolutnie normalne i odczuwane przez wiele (jeśli nie większość) mam. Nie wiem jak długo jest Pani po porodzie, ale proszę pamiętać, że pierwsze 4-6 tygodni, czyli okres połogu tu trudny czas. Poznajemy nasze dziecko, przyzwyczajamy się do nowej sytuacji, do zmian, które są naturalnym etapem macierzyństwa, uczymy się radzić sobie z niegodnościami np. z małą ilością snu, zmęczeniem, bólem kręgosłupa, piersi, okolic intymnych po porodzie naturalnym czy brzucha po cięciu cesarskim. Nie można też zapominać o hormonach, które dopiero wracają do równowagi po urodzeniu, a nie dzieje się to z dnia na dzień, to niestety trwa. Ale prędzej czy później i nasz organizm i nasze emocje wracają do normy. Najlepszą, a zarazem najprostszą receptą będzie danie sobie czasu na zaakceptowanie tych wszystkich zmian. Bez pośpiechu.

Co do aktywności przed i po urodzeniu dziecka, proszę pamiętać, że najczęściej to stan przejściowy. Jeśli w ciąży była Pani aktywna zawodowo, to z pewnością szybko wróci Pani do aktywności również po porodzie. Pora roku może nie jest sprzyjająca do spacerów, ale w każdym mieście są kawiarnie i miejsca przyjazne mamom z dziećmi. W takich miejscach spotka Pani inne mamy, które być może są w podobnym punkcie życia, są zmęczone codziennością i chętnie nawiążą kontakt z innymi mamami z ich miasta. Warto poszukać warsztatów dla mam, na które można przyjść z dziećmi, jeśli natomiast smutek i przygnębienie będą trwały na tyle długo, że stanie się to bardzo dokuczliwe, to zalecałabym kontakt z psychologiem. Czasami jedna konsultacja może nam pomóc.

Polecam też artykuł o smutku po porodzie >>

paulina-beluchmgr Paulina Beluch – psycholog, psychoterapeuta, prowadząca portal www.czasmamy.com. Specjalizuje się w psychologii okołoporodowej. Pracuje z kobietami oraz parami w trudnych chwilach związanych z ciążą, niepłodnością, macierzyństwem, okresem poporodowym, baby bluesem oraz depresją poporodową. Prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe przygotowujące kobiety do porodu oraz macierzyństwa.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...