-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Ustalenie ojcostwa i macierzyństwa po in vitro – dlaczego może okazać się pomocne?

Jak pokazały doniesienia mediów, nie wszystkie dzieci poczęte metodą in vitro są spokrewnione ze swoimi rodzicami. Jeśli chcesz wykluczyć zamianę nasienia i wszczepienie niewłaściwego zarodka, możesz wykonać badania DNA w ciąży lub po narodzinach dziecka. Ich wynik jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy biologiczne ojcostwo i pokrewieństwo.

-Reklama-

In vitro – plemnik męża, zamiast z komórką jajową żony, połączono z komórką innej kobiety

Ta fatalna pomyłka miała miejsce przed czterema laty (pod koniec 2013 roku) w laboratorium w Policach. Do kliniki leczenia niepłodności zgłosiło się małżeństwo, które po wielu nieudanych próbach poczęcia dziecka, zdecydowało się skorzystać z metody in vitro.

Dzięki niej kobieta zaszła w ciążę i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że w trakcie zabiegu, nasienie męża kobiety połączono nie z jej komórką jajową, a z komórką zupełnie innej pacjentki. W efekcie kobieta urodziła córkę, niestety nie swoją, w dodatku z licznymi wadami. Dziewczynka potrzebowała diagnostyki, dlatego wykonano u niej badania genetyczne. I to właśnie w ich trakcie wyszło na jaw, że matka i córka nie są ze sobą biologicznie spokrewnione. Sprawa trafiła do sądu, a we wrześniu 2016 roku śledztwo zostało umorzone.

Macierzyństwo zawsze pewne? Niekoniecznie…

Przypadek z San Francisco – milion dolarów odszkodowania za błąd w trakcie in vitro

-Reklama-

I zakaz wykonywania zawodu dla lekarza, który był za ten błąd odpowiedzialny. Na czym polegała jego wina? Podczas zabiegu in vitro wszczepił pacjentce niewłaściwy zarodek, do czego przyznał się dopiero rok po narodzinach dziecka. Kobieta nie mogła tak tego zostawić, zgłosiła więc sprawę do sądu, a toczące się postępowanie zakończyło się na jej korzyść.

Podmiana nasienia do in vitro przez pracownika kliniki – to nie był przypadek!

Ofiarą błędu podczas zabiegu in vitro stała się pewna rodzina z Utah, w tym 21-letnia kobieta i jej ojciec. Podczas badań genetycznych, którym rodzina poddała się, aby poznać swoich przodków, wyszło na jaw, że mężczyznę i jego córkę nie łączy biologiczne pokrewieństwo. Dziewczyna została poczęta przy pomocy metody in vitro. W czasie kiedy wykonywano zabieg w klinice leczenia niepłodności recepcjonistą był pewien mężczyzna. W toku przeprowadzonego śledztwa okazało się, że to właśnie on jest biologicznym ojcem dziewczyny. Jak się nim stał? Podmieniając próbki nasienia jednego z pacjentów kliniki na własne. Najbardziej bulwersujące w tym wszystkim jest jednak to, że nie był to wypadek. Mężczyzna świadomie podrzucił swoje nasienie.

W podobny sposób postąpił również pewien lekarz z kliniki niepłodności w Wirginii. Ten jednak wielokrotnie podmieniał próbki z nasieniem. W efekcie, pacjentki kliniki były zapładniane jego plemnikami, zamiast plemnikami swoich partnerów. Badania genetyczne potwierdziły, że lekarz jest biologicznym ojcem co najmniej piętnaściorga dzieci.

Ustalenie ojcostwa jeszcze na etapie ciąży – to możliwe!

Ustalenie ojcostwa po in vitro jest możliwe w ciąży i po porodzie

Tylko badania DNA potrafią jednoznacznie potwierdzić pokrewieństwo między rodzicami a dzieckiem lub wykazać brak tego pokrewieństwa. Za ich pomocą można więc w bardzo szybki i łatwy sposób zweryfikować, czy podczas zabiegu in vitro nie doszło do pomyłki. Dzięki temu rodzice, którzy poczęli dziecko tą metodą zyskują przede wszystkim pewność. Co więcej, takie badania można wykonać zarówno w ciąży, jak i po porodzie.

Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl
foto: foter.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.