-Reklama-

Ustalenie ojcostwa i macierzyństwa po in vitro – dlaczego może okazać się pomocne?

Jak pokazały doniesienia mediów, nie wszystkie dzieci poczęte metodą in vitro są spokrewnione ze swoimi rodzicami. Jeśli chcesz wykluczyć zamianę nasienia i wszczepienie niewłaściwego zarodka, możesz wykonać badania DNA w ciąży lub po narodzinach dziecka. Ich wynik jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy biologiczne ojcostwo i pokrewieństwo.

-Reklama-

In vitro – plemnik męża, zamiast z komórką jajową żony, połączono z komórką innej kobiety

Ta fatalna pomyłka miała miejsce przed czterema laty (pod koniec 2013 roku) w laboratorium w Policach. Do kliniki leczenia niepłodności zgłosiło się małżeństwo, które po wielu nieudanych próbach poczęcia dziecka, zdecydowało się skorzystać z metody in vitro.

Dzięki niej kobieta zaszła w ciążę i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że w trakcie zabiegu, nasienie męża kobiety połączono nie z jej komórką jajową, a z komórką zupełnie innej pacjentki. W efekcie kobieta urodziła córkę, niestety nie swoją, w dodatku z licznymi wadami. Dziewczynka potrzebowała diagnostyki, dlatego wykonano u niej badania genetyczne. I to właśnie w ich trakcie wyszło na jaw, że matka i córka nie są ze sobą biologicznie spokrewnione. Sprawa trafiła do sądu, a we wrześniu 2016 roku śledztwo zostało umorzone.

Macierzyństwo zawsze pewne? Niekoniecznie…

Przypadek z San Francisco – milion dolarów odszkodowania za błąd w trakcie in vitro

I zakaz wykonywania zawodu dla lekarza, który był za ten błąd odpowiedzialny. Na czym polegała jego wina? Podczas zabiegu in vitro wszczepił pacjentce niewłaściwy zarodek, do czego przyznał się dopiero rok po narodzinach dziecka. Kobieta nie mogła tak tego zostawić, zgłosiła więc sprawę do sądu, a toczące się postępowanie zakończyło się na jej korzyść.

Podmiana nasienia do in vitro przez pracownika kliniki – to nie był przypadek!

Ofiarą błędu podczas zabiegu in vitro stała się pewna rodzina z Utah, w tym 21-letnia kobieta i jej ojciec. Podczas badań genetycznych, którym rodzina poddała się, aby poznać swoich przodków, wyszło na jaw, że mężczyznę i jego córkę nie łączy biologiczne pokrewieństwo. Dziewczyna została poczęta przy pomocy metody in vitro. W czasie kiedy wykonywano zabieg w klinice leczenia niepłodności recepcjonistą był pewien mężczyzna. W toku przeprowadzonego śledztwa okazało się, że to właśnie on jest biologicznym ojcem dziewczyny. Jak się nim stał? Podmieniając próbki nasienia jednego z pacjentów kliniki na własne. Najbardziej bulwersujące w tym wszystkim jest jednak to, że nie był to wypadek. Mężczyzna świadomie podrzucił swoje nasienie.

W podobny sposób postąpił również pewien lekarz z kliniki niepłodności w Wirginii. Ten jednak wielokrotnie podmieniał próbki z nasieniem. W efekcie, pacjentki kliniki były zapładniane jego plemnikami, zamiast plemnikami swoich partnerów. Badania genetyczne potwierdziły, że lekarz jest biologicznym ojcem co najmniej piętnaściorga dzieci.

Ustalenie ojcostwa jeszcze na etapie ciąży – to możliwe!

Ustalenie ojcostwa po in vitro jest możliwe w ciąży i po porodzie

Tylko badania DNA potrafią jednoznacznie potwierdzić pokrewieństwo między rodzicami a dzieckiem lub wykazać brak tego pokrewieństwa. Za ich pomocą można więc w bardzo szybki i łatwy sposób zweryfikować, czy podczas zabiegu in vitro nie doszło do pomyłki. Dzięki temu rodzice, którzy poczęli dziecko tą metodą zyskują przede wszystkim pewność. Co więcej, takie badania można wykonać zarówno w ciąży, jak i po porodzie.

Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl
foto: foter.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...