-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Macierzyństwo zawsze pewne? Niekoniecznie…

Od dłuższego czasu dręczy cię myśl, że możesz wcale nie być matką dziecka, które wychowujesz. Co gorsze, gdy tylko wspominasz rodzinie i przyjaciołom o swoich dziwnych przeczuciach, oni patrzą na ciebie z niedowierzaniem i nie traktują tego co mówisz zbyt poważnie. Bo przecież jak to niemożliwe! Ty sama wiesz o tym, że istnieją testy na ojcostwo i zastanawiasz się, czy podobne badanie możesz wykonać u siebie. TAK! Okazuje się, że możesz…

-Reklama-

Od dłuższego czasu dręczy cię myśl, że możesz wcale nie być matką dziecka, które wychowujesz. Co gorsze, gdy tylko wspominasz rodzinie i przyjaciołom o swoich dziwnych przeczuciach, oni patrzą na ciebie z niedowierzaniem i nie traktują tego co mówisz zbyt poważnie. Bo przecież jak to niemożliwe! Ty sama wiesz o tym, że istnieją testy na ojcostwo i zastanawiasz się, czy podobne badanie możesz wykonać u siebie. TAK! Okazuje się, że możesz…

Nie tylko tatusiowie mają wątpliwości!

Powszechnie uważa się, że to ojcowie są tą stroną, która może mieć jakiekolwiek wątpliwości co do swego rodzicielstwa. Fakt, teoretycznie mężczyzna nigdy nie jest całkowicie pewny. O matkach mówi się za to, że są pewne zawsze. Nikt też nie ma za bardzo odwagi kwestionować ich macierzyństwa. Jednak czasem słyszymy przecież w mediach dramatyczne historie rodziców, których dzieci zostały podmienione w szpitalu, odnalazły się dopiero po latach, a teraz żądają zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę. Choć do takich pomyłek dochodzi naprawdę sporadycznie, to jak widać zdarzają się. Na szczęście genetyka znalazła na to sposób, a jest nim, analogiczny do testu na ojcostwo, test DNA na macierzyństwo. Kiedy się go wykonuje?

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny?

Jak już wspomniano we wstępie tego artykułu, test na macierzyństwo powinny wykonać te kobiety, które podejrzewają, że ich dziecko mogło zostać pomylone przez personel medyczny w szpitalu, w którym przyszło na świat. To nie jedyny powód. Z takich badań skorzystają również matki, które oddały swoje dzieci do adopcji, a teraz po latach rozłąki odnalazły je i pragną potwierdzić swoje biologiczne pokrewieństwo. Genetyczny test na macierzyństwo powinny wreszcie wykonać kobiety, które poddały się zabiegowi in vitro i chcą wiedzieć, czy wprowadzony do ich macicy zarodek jest na pewno tym właściwym.

Test na ojcostwo a test na macierzyństwo. Czy jest jakaś różnica?

Badanie DNA w kierunku biologicznego macierzyństwa w zasadzie niczym nie różni się od standardowego testu na ojcostwo. No dobrze, może jedynie tym, że w pierwszym przypadku weryfikowane jest biologiczne pokrewieństwo między matką a dzieckiem, a nie jak to przeważnie bywa między ojcem a dzieckiem. Cała procedura pobrania materiału i jego późniejsza analiza wygląda jednak identycznie.

Próbką do badania może być albo tradycyjny wymaz z policzka, pobierany samodzielnie lub w placówce medycznej przy pomocy profesjonalnego zestawu, albo mikroślad, np. kilka sztuk włosów wyrwanych razem z cebulkami, szczoteczka do zębów lub zachowana na tkaninie plama krwi. Test na macierzyństwo, podobnie jak test na ojcostwo można też przeprowadzić zgodnie z formalną procedurą. Wówczas jego wynik stanie się dla sądu wiarygodnym dowodem, np. w prowadzonym postępowaniu sądowym.

Test na macierzyństwo jest identyczny również pod względem swojej skuteczności. Przy potwierdzeniu macierzyństwa wynosi ona ponad 99,99 proc, przy wykluczeniu natomiast ta pewność będzie już 100 proc.

autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
foto: © AnnaOmelchenko/Depositphotos.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...