-Reklama-
-Reklama-

Ustalenie ojcostwa jeszcze na etapie ciąży – to możliwe!

Ciąża to zwykle okres radości i oczekiwania na przyszłego potomka. Ale czy zawsze tak jest? W rodzinach, w których relacje pomiędzy przyszłymi rodzicami są dobre, wygląda to tak niemalże jak w reklamach. Sytuacja inaczej przedstawia się w związkach, które z różnych przyczyn nie „poukładały” sobie wspólnego życia. Okres ciąży dla takich osób to nierzadko okres niepewności co do samego ojcostwa. Niepewność ta pojawia się nie tylko ze strony ojca, ale też matki.

-Reklama-

Ciąża to zwykle okres radości i oczekiwania na przyszłego potomka. Ale czy zawsze tak jest? W rodzinach, w których relacje pomiędzy przyszłymi rodzicami są dobre, wygląda to tak niemalże jak w reklamach. Sytuacja inaczej przedstawia się w związkach, które z różnych przyczyn nie „poukładały” sobie wspólnego życia. Okres ciąży dla takich osób to nierzadko okres niepewności co do samego ojcostwa. Niepewność ta pojawia się nie tylko ze strony ojca, ale też matki.

Do niedawna testy na ojcostwo wykonywane były po urodzeniu dziecka, kiedy w drugiej dobie życia dziecka pobierało się od niego próbkę wymazu z policzka. A jeszcze kilka lat wcześniej trzeba było odczekać kilka tygodni, ponieważ w badaniu wykorzystywano wyłącznie krew.
Teraz test na ojcostwo można wykonać znacznie wcześniej i widzimy, że wiedza na temat ojcostwa dostępna na wczesnym etapie ciąży zdecydowanie pomaga naszym pacjentom w podjęciu ważnych decyzji życiowych. Pojawienie się możliwości ustalenia ojcostwa na etapie ciąży dla wielu z nich stanowiło rozwiązanie osobistych problemów.

Dwie techniki ustalania ojcostwa w czasie ciąży

1. Test ojcostwa na podstawie płynu owodniowego
Pierwsze testy na ojcostwo w czasie ciąży były wykonywane przy okazji amniopunkcji. Amniopunkcja to zabieg, który polega na pobraniu płynu owodniowego (przez powłoki brzuszne). W płynie owodniowym znajdują się komórki płodowe na podstawie, których wykonuje się specjalistyczne badania mające na celu np.: wykrycie zespołu Downa. Jako, że płyn owodniowy zawiera DNA płodu, może posłużyć jako próbka dziecka do testu ojcostwa. Do badania dodatkowo pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka od matki i potencjalnego ojca.
Amniopunkcja nie jest zalecana każdej pacjentce ciężarnej ponieważ samo pobranie płynu owodniowego wiąże się z pewnym ryzykiem komplikacji m.in. poronienia. Ryzyko to nie przekracza 2 proc. niemniej jednak nie da się go w całości wyeliminować.

2. Bezpieczny test ojcostwa z krwi matki i ojca
Druga metoda dostępna jest na rynku od 2 lat i jest całkowitą nowością w środowisku biotechnologicznym. Została opatentowana przez koncern amerykański, który zastosował tzw. techniki sekwencjonowania nowej generacji. Dzięki temu do badania można pobrać wyłącznie krew od matki i potencjalnego ojca. Czyli samo pobranie materiału jest całkowicie bezpieczne, co jest najważniejszym atutem tej metody i odróżnia ją od pierwszej. Ponadto, badanie ojcostwa można przeprowadzić bardzo wcześnie bo już po skończonym 10 tygodniu ciąży. Jego skuteczność została potwierdzona przez niezależne ośrodki certyfikujące.
Wykorzystywane są tu bardzo specjalistyczne techniki laboratoryjne, a także algorytmy matematyczne. Bada się tysiące markerów genetycznych a cały proces jest zautomatyzowany gdyż tzw. ręczna analiza zajęłaby zbyt wiele czasu. Badanie opiera się na tym, że DNA dziecka już od samego początku ciąży przechodzi częściowo poprzez łożysko do krwioobiegu matki. Po zakończeniu 10 tygodnia ciąży jest go wystarczająco dużo, aby móc przeprowadzić analizę. Na końcu badania zestawia się wynik nienarodzonego dziecka z wynikiem badaniem potencjalnego ojca, a co za tym idzie można wskazać brak zgodności na linii ojciec i dziecko lub potwierdzić ich pokrewieństwo z czułością 99,9 proc.
Dzięki temu, że badanie jest całkowicie bezpieczne dla dziecka i można je wykonać na wczesnym etapie ciąży, metoda ta staje się coraz bardziej popularna wśród osób, które zamierzają wykonać badanie jeszcze w czasie ciąży, nawet pomimo stosunkowo niemałego kosztu jego wykonania.

autor: Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa, testDNA, www.testdna.pl
foto:  © luckybusiness/Depositphotos.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?