-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Badania prenatalne: rodzaje. Badania diagnostyczne i przesiewowe

Badania prenatalne mają na celu poznanie stanu zdrowia płodu rozwijającego się łonie matki. Ich pierwszy etap ma charakter przesiewowy, czyli wskazuje na ewentualne ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Jeśli jest podwyższone, ciężarna kierowana jest na badania rozstrzygające. Obecnie badania prenatalne charakteryzują się dużą czułością i bezpieczeństwem. Wprowadzane są też innowacyjne metody, z którymi warto się zapoznać.

-Reklama-

Badania prenatalne mają na celu poznanie stanu zdrowia płodu rozwijającego się łonie matki. Ich pierwszy etap ma charakter przesiewowy, czyli wskazuje na ewentualne ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Jeśli jest podwyższone, ciężarna kierowana jest na badania rozstrzygające. Obecnie badania prenatalne charakteryzują się dużą czułością i bezpieczeństwem. Wprowadzane są też innowacyjne metody, z którymi warto się zapoznać.

Badania przesiewowe (nieinwazyjne)

Oparte są na ultrasonografii płodu oraz analizie biochemicznej krwi matki. Najważniejsze są te wykonywane około 12. i 20. tygodnia ciąży. Lekarz sprawdza wtedy, czy nie występują cechy związane z zespołami genetycznymi takimi jak zespół Downa, zespół Edwarda i zespół Patau. Dodatkowo, w I trymestrze badanie USG ma na celu wykluczenie bezczaszkowca oraz poważnych defektów mózgu, kręgosłupa, brzucha, klatki piersiowej i kończyn. W II trymestrze z kolei szczegółowej ocenie podlegają narządy płodu. Między 10.-14. tygodniem wykonuje się test PAPP-A, głównie w kierunku wykrycia predyspozycji do popularnych trisomii. Obejmuje on zarówno USG jak i badanie krwi. Test PAPP-A w połączeniu z testem potrójnym (polegającym na ocenie parametrów krwi matki), to tzw. test zintegrowany. Łączna analiza obu badań pozwala na uzyskanie wykrywalności wad płodu na poziomie ponad 90 proc. Z jeszcze większą czułością wynoszącą 99 proc. można wykryć m.in. zespół Downa dzięki nowoczesnym badaniom NIPT (Harmony i NIFTY), dostępnym po 10. tygodniu ciąży. Wykorzystuje się w nich analizę DNA płodowego, które krąży w krwiobiegu matki i jest charakterystyczne tylko dla danej ciąży.

Badania diagnostyczne (rozstrzygające)

W sytuacji, gdy ryzyko wystąpienia wady jest podwyższone, aby ją potwierdzić konieczna jest analiza próbek z bezpośredniego otoczenia płodu, pobranych pod kontrolą USG. Zaletą badań rozstrzygających jest możliwość precyzyjnego zdiagnozowania nieprawidłowości z najwyższą dostępną czułością. Z drugiej strony ingerencja w organizm wiąże się z pewnym ryzykiem komplikacji ciąży – około 0,5-1 proc. Dlatego też przeprowadza się je tylko w uzasadnionych przypadkach i ważne jest, aby robił to doświadczony specjalista. W czasie amniopunkcji lekarz nakłuwa igłą pęcherz płodowy i pobiera płyn owodniowy, w którym znajdują się komórki płodu. Biopsja trofoblastu polega z kolei na pobraniu fragmentu kosmówki przez nakłucie igłą powłok brzusznych. Igłę można wprowadzić też cewnikiem przez pochwę do macicy. Biopsję wykonuje się w 11.-14. tygodniu ciąży, amniopunkcję między 13. a 19.

Kto powinien wykonać badania prenatalne?

W Polsce na refundowane badania prenatalne kierowane są ciężarne w wieku ponad 35 lat oraz kobiety, w których rodzinie występowały choroby genetyczne i te, które już wcześniej urodziły dziecko z wadą genetyczną. Pozostałe mogą zrobić je jednak we własnym zakresie. Decyzja o ich wykonaniu zawsze należy wyłącznie do ciężarnej. Warto przy tym zauważyć, że około 70 proc. dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety przed 35. rokiem życia więc badania prenatalne są odpowiednie dla wszystkich przyszłych mam.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.badaniaprenatalne.pl

autor: Tina Pysiewicz, testDNA
foto: © Alexandr Vasilyev/Fotolia.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?