-Reklama-

Ustalenie ojcostwa i alimentów – czy ojciec musi być na rozprawie? PORADY PRAWNIKA

Ojciec dziecka nie uznał go w urzędzie i w ogóle się nim nie interesuje. Już kiedy byłam w ciąży, odbyły się dwie sprawy o zabezpieczenie roszczeń. Nie stawił się na nie - nie odebrał nawet wezwania.

-Reklama-

Po porodzie złożyłam jeszcze raz pozew (tamten umorzyłam) o ustalenie ojcostwa, alimenty oraz zwrot kosztów wyprawki itd. (roszczenia całe). Chciałam się dowiedzieć, czy jeśli znowu się nie zjawi i rzekomo nie odbierze wezwania, to czy mogę do sądu wystąpić z wnioskiem/prośbą o doprowadzenie go siłą np. przez policję? Jestem po CC i byłam zmuszona iść 1,5 miesiąca po cięciu do pracy. Nie mam żadnego zasiłku, ani macierzyńskiego. Chcę żeby tak samo jak ja poniósł odpowiedzialność.

Zgodnie z art. 455 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc): Rozprawa o ustalenie ojcostwa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron.
Oznacza to, że nawet jeżeli ojciec dziecka nie stawi się, to Sąd i tak przeprowadzi postępowanie.
Jeżeli Sąd uzna, że niezbędne jest, by strona (ojciec dziecka) stawiła się na rozprawę, może ją wezwać do osobistego stawiennictwa.
Zgodnie z art. 458 § 1 kpc: W sprawach objętych przepisami działu niniejszego (czyli w postępowaniu w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi, a konkretnie w niniejszej sprawie o ustalenie ojcostwa) stosuje się odpowiednio przepisy art. 426, 429, 431, 434 i 435.
Art. 429 § 1 kpc stanowi, iż: Jeżeli strona wezwana do osobistego stawiennictwa nie stawi się bez usprawiedliwionych powodów na posiedzenie, sąd może skazać ją na grzywnę według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka, nie może jednak nakazać przymusowego sprowadzenia jej do sądu.

Jak wynika z powyższego Sąd ma możliwość nakłonienia strony do przybycia na rozprawę, karząc ją grzywną w razie braku osobistego stawiennictwa. Nie ma jednak możliwości nakazać przymusowego jej sprowadzenia na rozprawę.
Tym bardziej nie ma takiej możliwości Pani jako druga strona postępowania.

-Reklama-

Niestety od tej zasady został, przewidziany wyjątek w § 2 art. 458: Jeżeli jednocześnie z ustaleniem ojcostwa dochodzi się związanych z tym roszczeń majątkowych, do części postępowania dotyczących tych roszczeń nie stosuje się przepisów art. 429 i 456.

Napisała Pani, że oprócz ustalenia ojcostwa dochodzi również alimentów. Oznacza to, że stosowanie art. 429 kpc w Pani sprawie zostaje wyłączone, ale tylko co do tej części postępowania, która będzie dotyczyła roszczeń majątkowych.

W pozostałej zatem części postępowania, która nie będzie dotyczyła roszczeń alimentacyjnych Sąd mógłby wezwać ojca dziecka do osobistego stawiennictwa pod rygorem grzywny.

Decyzja jednak w tym zakresie zależy tylko i wyłącznie od uznania Sądu.

KOLEJNE ODPOWIEDZI JUŻ WKRÓTCE.
PYTANIE ŚLIJCIE NA [email protected] – W TEMACIE KONIECZNIE WPISZCIE PRAWNIK!
NA WASZE PYTANIA ODPOWIADAŁA:

katarzyna-klembaPani Katarzyna Klemba,
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych www.e-prawopracy.pl.

Na blogu Pani Katarzyny znajdziecie wiele cennych informacji z zakresu prawa pracy, ochrony ciężarnych i ZUS.

FOTO: PIXABAY.COM; ARCHIWUM KATARZYNY KLEMBA
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

10 rzeczy, których nie może zabraknąć w szafie Twojego dziecka jesienią

Lato wyraźnie się od nas oddala, a to wiąże się ze zmianą pogody i wymianą garderoby. W przypadku dzieci jest jeszcze trudniej. Nasze pociechy ciągle rosną, więc ubrania zeszłoroczne na pewno już się nie przydadzą. Czas zatem udać się do sklepu po nowe rzeczy.

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

Sprzęty, w które warto wyposażyć się na jesień i zimę, jeśli masz dziecko

Jesień i zima przynoszą ze sobą dużą zmianę pogody, która nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli masz dziecko, warto wyposażyć się w sprzęty, które podniosą komfort życia w domu podczas zbliżających się miesięcy

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej online poświęconej szczepieniom ochronnym

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej organizowanej w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Metoda Ferbera, czyli zasypianie przez wypłakanie

Metoda Ferbera to jeden ze sposobów nauki samodzielnego zasypiania. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników, bo opiera się na kontrowersyjnym dla wielu pozostawianiu płaczącego dziecka w łóżeczku. Jak dokładnie wygląda nauka zasypiania przez wypłakanie?