-Reklama-

Ustalenie ojcostwa i alimentów – czy ojciec musi być na rozprawie? PORADY PRAWNIKA

Ojciec dziecka nie uznał go w urzędzie i w ogóle się nim nie interesuje. Już kiedy byłam w ciąży, odbyły się dwie sprawy o zabezpieczenie roszczeń. Nie stawił się na nie - nie odebrał nawet wezwania.

-Reklama-

Po porodzie złożyłam jeszcze raz pozew (tamten umorzyłam) o ustalenie ojcostwa, alimenty oraz zwrot kosztów wyprawki itd. (roszczenia całe). Chciałam się dowiedzieć, czy jeśli znowu się nie zjawi i rzekomo nie odbierze wezwania, to czy mogę do sądu wystąpić z wnioskiem/prośbą o doprowadzenie go siłą np. przez policję? Jestem po CC i byłam zmuszona iść 1,5 miesiąca po cięciu do pracy. Nie mam żadnego zasiłku, ani macierzyńskiego. Chcę żeby tak samo jak ja poniósł odpowiedzialność.

Zgodnie z art. 455 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc): Rozprawa o ustalenie ojcostwa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron.
Oznacza to, że nawet jeżeli ojciec dziecka nie stawi się, to Sąd i tak przeprowadzi postępowanie.
Jeżeli Sąd uzna, że niezbędne jest, by strona (ojciec dziecka) stawiła się na rozprawę, może ją wezwać do osobistego stawiennictwa.
Zgodnie z art. 458 § 1 kpc: W sprawach objętych przepisami działu niniejszego (czyli w postępowaniu w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi, a konkretnie w niniejszej sprawie o ustalenie ojcostwa) stosuje się odpowiednio przepisy art. 426, 429, 431, 434 i 435.
Art. 429 § 1 kpc stanowi, iż: Jeżeli strona wezwana do osobistego stawiennictwa nie stawi się bez usprawiedliwionych powodów na posiedzenie, sąd może skazać ją na grzywnę według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka, nie może jednak nakazać przymusowego sprowadzenia jej do sądu.

Jak wynika z powyższego Sąd ma możliwość nakłonienia strony do przybycia na rozprawę, karząc ją grzywną w razie braku osobistego stawiennictwa. Nie ma jednak możliwości nakazać przymusowego jej sprowadzenia na rozprawę.
Tym bardziej nie ma takiej możliwości Pani jako druga strona postępowania.

Niestety od tej zasady został, przewidziany wyjątek w § 2 art. 458: Jeżeli jednocześnie z ustaleniem ojcostwa dochodzi się związanych z tym roszczeń majątkowych, do części postępowania dotyczących tych roszczeń nie stosuje się przepisów art. 429 i 456.

Napisała Pani, że oprócz ustalenia ojcostwa dochodzi również alimentów. Oznacza to, że stosowanie art. 429 kpc w Pani sprawie zostaje wyłączone, ale tylko co do tej części postępowania, która będzie dotyczyła roszczeń majątkowych.

W pozostałej zatem części postępowania, która nie będzie dotyczyła roszczeń alimentacyjnych Sąd mógłby wezwać ojca dziecka do osobistego stawiennictwa pod rygorem grzywny.

Decyzja jednak w tym zakresie zależy tylko i wyłącznie od uznania Sądu.

KOLEJNE ODPOWIEDZI JUŻ WKRÓTCE.
PYTANIE ŚLIJCIE NA [email protected] – W TEMACIE KONIECZNIE WPISZCIE PRAWNIK!
NA WASZE PYTANIA ODPOWIADAŁA:

katarzyna-klembaPani Katarzyna Klemba,
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych www.e-prawopracy.pl.

Na blogu Pani Katarzyny znajdziecie wiele cennych informacji z zakresu prawa pracy, ochrony ciężarnych i ZUS.

FOTO: PIXABAY.COM; ARCHIWUM KATARZYNY KLEMBA

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Testuj zestaw Gillette Venus + Satin Care! Zgłoś się na testerkę!

Tym razem zachęcamy Was do udziału w akcji testowania kobiecego zestawu od Gillette. Zgłoś się po swój zestaw!

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.