-Reklama-
-Reklama-

Ustalenie ojcostwa i alimentów – czy ojciec musi być na rozprawie? PORADY PRAWNIKA

-Reklama-

Po porodzie złożyłam jeszcze raz pozew (tamten umorzyłam) o ustalenie ojcostwa, alimenty oraz zwrot kosztów wyprawki itd. (roszczenia całe). Chciałam się dowiedzieć, czy jeśli znowu się nie zjawi i rzekomo nie odbierze wezwania, to czy mogę do sądu wystąpić z wnioskiem/prośbą o doprowadzenie go siłą np. przez policję? Jestem po CC i byłam zmuszona iść 1,5 miesiąca po cięciu do pracy. Nie mam żadnego zasiłku, ani macierzyńskiego. Chcę żeby tak samo jak ja poniósł odpowiedzialność.

Zgodnie z art. 455 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc): Rozprawa o ustalenie ojcostwa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron.
Oznacza to, że nawet jeżeli ojciec dziecka nie stawi się, to Sąd i tak przeprowadzi postępowanie.
Jeżeli Sąd uzna, że niezbędne jest, by strona (ojciec dziecka) stawiła się na rozprawę, może ją wezwać do osobistego stawiennictwa.
Zgodnie z art. 458 § 1 kpc: W sprawach objętych przepisami działu niniejszego (czyli w postępowaniu w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi, a konkretnie w niniejszej sprawie o ustalenie ojcostwa) stosuje się odpowiednio przepisy art. 426, 429, 431, 434 i 435.
Art. 429 § 1 kpc stanowi, iż: Jeżeli strona wezwana do osobistego stawiennictwa nie stawi się bez usprawiedliwionych powodów na posiedzenie, sąd może skazać ją na grzywnę według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka, nie może jednak nakazać przymusowego sprowadzenia jej do sądu.

Jak wynika z powyższego Sąd ma możliwość nakłonienia strony do przybycia na rozprawę, karząc ją grzywną w razie braku osobistego stawiennictwa. Nie ma jednak możliwości nakazać przymusowego jej sprowadzenia na rozprawę.
Tym bardziej nie ma takiej możliwości Pani jako druga strona postępowania.

-Reklama-

Niestety od tej zasady został, przewidziany wyjątek w § 2 art. 458: Jeżeli jednocześnie z ustaleniem ojcostwa dochodzi się związanych z tym roszczeń majątkowych, do części postępowania dotyczących tych roszczeń nie stosuje się przepisów art. 429 i 456.

Napisała Pani, że oprócz ustalenia ojcostwa dochodzi również alimentów. Oznacza to, że stosowanie art. 429 kpc w Pani sprawie zostaje wyłączone, ale tylko co do tej części postępowania, która będzie dotyczyła roszczeń majątkowych.

W pozostałej zatem części postępowania, która nie będzie dotyczyła roszczeń alimentacyjnych Sąd mógłby wezwać ojca dziecka do osobistego stawiennictwa pod rygorem grzywny.

Decyzja jednak w tym zakresie zależy tylko i wyłącznie od uznania Sądu.

KOLEJNE ODPOWIEDZI JUŻ WKRÓTCE.
PYTANIE ŚLIJCIE NA JUSTKA@MAMY-MAMOM.PL – W TEMACIE KONIECZNIE WPISZCIE PRAWNIK!
NA WASZE PYTANIA ODPOWIADAŁA:

katarzyna-klembaPani Katarzyna Klemba,
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych www.e-prawopracy.pl.

Na blogu Pani Katarzyny znajdziecie wiele cennych informacji z zakresu prawa pracy, ochrony ciężarnych i ZUS.

FOTO: PIXABAY.COM; ARCHIWUM KATARZYNY KLEMBA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Rodzinny podwieczorek? Poznaj kilka trików!

Słodkie przekąski to coś, za czym przepadają nie tylko maluchy, ale także i dorośli – doskonałym przykładem mogą być np. biszkopty Andante. Do przygotowania pysznego rodzinnego podwieczorku, wystarczą proste składniki oraz odrobina fantazji, a już w kilka chwil wyczarujesz danie, które pokochają wszyscy domownicy. Jak zaserwować posiłek, by nie tylko świetnie smakował, ale także atrakcyjnie się prezentował?

ZGAGA w ciąży – głowa do góry!

Pali niemiłosiernie... Kiedy się schylasz czujesz, że cała zawartość żołądka wraca ci do gardła... piecze jeszcze bardziej... Każda nadchodzącą fala żółci wywołuje u ciebie przerażenie. Czy można sobie z tym poradzić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
404ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Echochalia rozwojowa – co to takiego?

Echolalia rozwojowa u dzieci należy do trudnych przypadłości terapeutycznych. Polega na powtarzaniu słów, zdań lub dłuższych wypowiedzi, natychmiast po ich usłyszeniu bądź po jakimś...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” zna każda przyszła mama. Jest uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje...

Skóra w ciąży – najczęstsze problemy

Wydawać by się mogło, że czasy wyprysków na twarzy masz już dawno za sobą, a tu proszę! Zaszłaś w ciążę, a na...

Robaki u dziecka – objawy, rodzaje, leczenie

Choroby pasożytnicze w obecnych czasach stają coraz częstszą przypadłością. Robaki u dziecka to zmora wielu rodziców. W głównej mierze, za ich obecność...

Grzybica miejsc intymnych – jak z nią walczyć?

Dane z ostatnich lat pokazują, że ponad 70% kobiet chociaż raz w życiu, przeszło grzybicę miejsc intymnych. Wiele z nich skarży się na nawracające infekcje....