-Reklama-

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży (KOC) – co zyskają ciężarne?

Dostępność lekarza 24h na dobę czy brak kolejek w przychodni to wszystko gwarnatuje ciężarnym i ich dzieciom Program opieki koordynowanej nad kobietą (KOC). Co jeszcze da nam ten program i od kiedy ciężarne będą mogły korzystać z takich przywilejów?

-Reklama-

Dostępność lekarza 24h na dobę czy brak kolejek w przychodni to wszystko gwarantuje ciężarnym i ich dzieciom Program opieki koordynowanej nad kobietą (KOC). Co jeszcze da nam ten program i od kiedy ciężarne będą mogły korzystać z takich przywilejów?

Teoretycznie opieka zdrowotna, także ta w ciąży, jest w naszym kraju darmowa i powszechna. Tyle teorii. Wiele z nas i tak korzysta jednak z wizyt prywatnie, a niektórych badań wręcz nie można wykonać „na fundusz” albo ich termin jest tak odległy, że ciężarna już dawno będzie po rozwiązaniu. Czy Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży zmieni coś w tym zakresie?

Przeczytaj także: Badania w ciąży – jakie i kiedy. Kalendarz badań w ciąży

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży – ogólne założenia programu

Kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży – to elementy programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży, który uruchamia Narodowym Funduszu Zdrowia. – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Pierwsze placówki będa mogły realizować założenie programu już od lipca 2016 (program obejmie te szpitale, które deklarują minimum 600 porodów rocznie i w których funkcjonuje poradnia ginekologiczno-położnicza). – W myśl zarządzenia, kobiety w ciąży, które zgłoszą się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ, pełnoprofilową opiekę w okresie ciąży, porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka.

Przeczytaj także: Co oznaczają skróty na USG?  

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży – co dzięki programowi zyska ciężarna i jej dziecko?

  • program gwarantuje całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia
  • wizyty położnej w domu
  • edukacja w zakresie pielęgnacji i opieki nad noworodkiem
  • konsultację w zakresie karmienia piersią
  • dostępność do świadczeń medycznych 24h na dobę
  • brak kolejek do lekarzy

Zobacz szczegóły programu >>> Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej

źródło: nfz.gov.pl
foto: pexels.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również