-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży (KOC) – co zyskają ciężarne?

Dostępność lekarza 24h na dobę czy brak kolejek w przychodni to wszystko gwarnatuje ciężarnym i ich dzieciom Program opieki koordynowanej nad kobietą (KOC). Co jeszcze da nam ten program i od kiedy ciężarne będą mogły korzystać z takich przywilejów?

-Reklama-

Dostępność lekarza 24h na dobę czy brak kolejek w przychodni to wszystko gwarantuje ciężarnym i ich dzieciom Program opieki koordynowanej nad kobietą (KOC). Co jeszcze da nam ten program i od kiedy ciężarne będą mogły korzystać z takich przywilejów?

Teoretycznie opieka zdrowotna, także ta w ciąży, jest w naszym kraju darmowa i powszechna. Tyle teorii. Wiele z nas i tak korzysta jednak z wizyt prywatnie, a niektórych badań wręcz nie można wykonać „na fundusz” albo ich termin jest tak odległy, że ciężarna już dawno będzie po rozwiązaniu. Czy Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży zmieni coś w tym zakresie?

Przeczytaj także: Badania w ciąży – jakie i kiedy. Kalendarz badań w ciąży

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży – ogólne założenia programu

Kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży – to elementy programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży, który uruchamia Narodowym Funduszu Zdrowia. – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Pierwsze placówki będa mogły realizować założenie programu już od lipca 2016 (program obejmie te szpitale, które deklarują minimum 600 porodów rocznie i w których funkcjonuje poradnia ginekologiczno-położnicza). – W myśl zarządzenia, kobiety w ciąży, które zgłoszą się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ, pełnoprofilową opiekę w okresie ciąży, porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka.

Przeczytaj także: Co oznaczają skróty na USG?  

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży – co dzięki programowi zyska ciężarna i jej dziecko?

  • program gwarantuje całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia
  • wizyty położnej w domu
  • edukacja w zakresie pielęgnacji i opieki nad noworodkiem
  • konsultację w zakresie karmienia piersią
  • dostępność do świadczeń medycznych 24h na dobę
  • brak kolejek do lekarzy

Zobacz szczegóły programu >>> Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej

źródło: nfz.gov.pl
foto: pexels.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?