-Reklama-

PRAWNIK RADZI MAMOM – ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA CZ. 2

W tej części prezentujemy odpowiedzi na pytania o: poród w trakcie zwolnienia lekarskiego, odmowę z ZUS prawa do zasiłku, alimenty oraz spłatę zaległych składek ZUS na działalności gospodarczej.

-Reklama-
1. Co trzeba zrobić, jeśli urodze w czasie zwolnienia chorobowego? Trzeba wysłać do ZUS-u jakieś zawiadomienie czy automatycznie przechodzi się na macierzyński? Jakie dokumenty należy wypelnić czy zlożyć?

Troszkę mało informacji aby precyzyjnie odpowiedzieć. Nie wiem z jakiego tytułu Pani jest na zasiłku chorobowym. Czy pracuje Pani na umowę o pracę, czy prowadzi działalność gospodarczą? Czy zasiłek chorobowy wypłaca pracodawca czy ZUS?

Jednakże na pewno musi Pani dostarczyć:

– Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka

– Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego wraz z podaniem jego wymiaru

-jeśli pracuje Pani na podstawie umowy o pracę to odpowiedni wniosek znajdzie Pani na moim blogu http://e-prawopracy.pl/wnioski-urlop-macierzynski/

-jeśli prowadzi Pani działalność gospodarzą – odpowiednie druki znajdzie Pani w oddziale ZUS lub na stronie internetowej ZUSu (ZAS-54 i ZAS-31).

2. Moja sutuacja wygląda tak, że zdążyłam przepracować tylko 2 miesiace w nowej pracy i dowiedziałam się o ciąży, poszłam na zwolnienie. Oczywiście ZUS odmóowił mi prawa do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Obecnie sprawa trafia do sądu. Jak w związki z tym wygląda moje ubezpieczenie zdrowotne? Co teraz zrobić? Zarejestrować się do UP, żeby mieć ubezpieczenie? Czy, mimo że trwa proces jestem ubezpieczona?

Jeśli Pani Pracodawca odwołał się od decyzji ZUS to owa decyzja się nie uprawomocniła, więc nie wywołuje nadal skutków prawnych – nie została Pani więc wyłączona z ubezpieczeń.

Jeśli Państwo wygracie w Sądzie to oczywiście nic nie zmieni się w kwestii podlegania pod ubezpieczenia społeczne.

W pesymistycznym wariancie (w przypadku przegrania sprawy), Pani Pracodawca zostanie zobowiązany do złożenia korekt deklaracji i Pani wyrejestrowania z ubezpieczeń.

Wyłączenie ubezpieczonego z ubezpieczeń powoduje, iż nie podlega on również ubezpieczeniu zdrowotnemu. W sytuacji gdy w tym okresie korzystał ze świadczeń zdrowotnych finansowanych z NFZ, fundusz teoretycznie może go uznać za osobę nieuprawnioną do korzystania z publicznej służby zdrowia i zażądać zwrotu kosztu udzielonych świadczeń. Na dzień dzisiejszy takie weryfikacje nie są jednak prowadzone.

Zarejestrować się w urzędzie pracy też Pani nie może z uwagi, iż formalnie pozostaje Pani w stosunku pracy.

3. Dzisiaj miałam iść złożyć pozew o ustalenie i alimenty, ale mój były napisał mi że wniósł sprawę już o widzenia z dzieckiem i ustalenie ojcostwa. Mama kazała mi natychmiast iść do sądu zanieść papiery, bo u nas jest małe miasto i szybciej to rozpatrzą. Tak zrobiłam i urzędniczka pytała mnie o pesel dziecka, akt urodzenia, jego pesel i tak się zastanawiam, czy on mógł wnieść pozew gdy nie zna mojego i dziecka peselu? W papierach jest jego imię, ale moje nazwisko, czyli teoretycznie ojciec nieznany, więc aktu urodzenia dziecka też nie wyciągnie. Czy mnie po prostu tylko straszy?

Nie jest wykluczone, że Pani „były” wniósł sprawę do sądu.

Na osobie, która wnosi pozew ciąży obowiązek podania własnego nr PESEL lub numeru NIP.

Wynika to z art. 126 § 2 k.p.c Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:

1) oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,

2) numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, (…)

Sąd z urzędu powinien ustalić numer PESEL pozwanego, zgodnie z:

Art. 2081 k.p.c. Sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

4. Jakiś czas temu miałam działalność gospodarczą jednoosobową i niestety nie opłacilam kilku składek ZUS za 6 miesięcy. Teraz jestem zatrudniona w innej firmie, składki są regularnie płacone. Swoją działalność zamknęłam, a dług spłacam u komornika. Czy będę otrzymywała za zwolnienie jakieś pieniądze, czy pójdzie to na dług? Jestem w ciąży i boję się, że zostanę bez środków.

Wszystko zależy czy Pani sama spłaca dług u komornika czy ma Pani zajęte wynagrodzenie przez komornika.

Jednakże nawet w tym drugim przypadku, zajęciu będzie podlegało tylko 25% świadczenia należnego Pani.

Reszta w przypadku świadczeń niealimentacyjnych jest zwolniona spod egzekucji, musi być Pani wypłacone.

Zasiłek chorobowy podlega on egzekucji na zasadach określonych w art. 139-144 ustawy emerytalnej. W myśl tych przepisów, zasiłek chorobowy (a także zasiłek opiekuńczy, macierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne) podlega egzekucji na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne do wysokości 25% świadczenia. Wysokość potrącenia ustala się od kwoty zasiłku przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Potrącenia egzekucyjne należności niealimentacyjnych nie mogą naruszyć kwoty wolnej, która jest równa części zasiłku po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy odpowiadającej 50% najniższej emerytury

Kolejne odpowiedzi już wkrótce. Pytania możecie zadawać co czwartek na https://www.facebook.com/CiazaDrogaMailowa – wiadomość koniecznie zacznijcie od słowa: PRAWNIK.
NA WASZE PYTANIA ODPOWIADAŁA:

katarzyna-klembaPani Katarzyna Klemba,
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych www.e-prawopracy.pl.

Na blogu Pani Katarzyny znajdziecie wiele cennych informacji z zakresu prawa pracy, ochrony ciężarnych i ZUS.

FOTO: PIXABAY.COM; ARCHIWUM KATARZYNY KLEMBA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również