-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Picie alkoholu we wczesnej ciąży. Czym to grozi?

Zwykle o ciąży kobiety dowiadują się w okolicy 5. lub 6. tygodnia, a przy nieregularnych cyklach nawet kilka tygodni później. Co się stanie, jeśli we wczesnej ciąży, zanim ta zostanie wykryta, przyszła mama sięgnie po alkohol? Czy picie alkoholu na początku ciąży jest równie niebezpieczne jak w jej późniejszym stadium?

-Reklama-

Picie alkoholu towarzyszy nam w dorosłym życiu i rzadko kiedy decydujemy się na całkowitą rezygnację z niego. Dlatego istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zanim dowiemy się, że jesteśmy w ciąży, sięgniemy po kieliszek z trunkiem. Do dziś pamiętam słowa położnej ze szkoły rodzenia, która powiedziała humorystycznie, że gdyby na tak wczesnym etapie dochodziło do przerwania ciąży na skutek wypicia alkoholu, nie narodziłaby się większość dzieci. Wszak i przy poczęciu nierzadko towarzyszy nam lampka bądź dwie…

Jak to jednak wygląda naprawdę?

Picie alkoholu we wczesnej ciąży – natura mądrzejsza

Tak naprawdę trudno jest sięgnąć po alkohol już na wczesnym etapie ciąży. U większości ciężarnych występuje bowiem uczucie odrazy, gdy tylko spojrzą na kieliszek. Można to odczytać jako pierwszy objaw ciąży. Nawet jeśli przyszła mama  go przeoczy, nie będzie potrafiła sięgnąć po jakikolwiek trunek ze względu na obrzydzenie, jakie będzie wzbudzał. Jeśli już sięgnie, to nie będzie w stanie wypić dużej ilości alkoholu. Lekarze uznają to za mądrość natury. Organizm, który zaczyna zmieniać się na potrzeby ciąży, domaga się jak najlepszego traktowania, więc wysyła między innymi takie sygnały jak zmiana upodobań smakowych. Byle do jego wnętrza nie trafiło coś, co na obecnym etapie mogłoby mu zaszkodzić i mieć przykre konsekwencje również dla płodu.

Czym może grozić picie alkoholu we wczesnej ciąży?

Ponieważ nie zawsze wśród objawów ciążowych występuje uczucie odrzucenia od alkoholu, istnieje ryzyko, że przyszła mama po niego mimo wszystko sięgnie. Zwykle po kilku tygodniach, gdy dowiaduje się o ciąży, automatycznie przestaje pić. No, ale co się stanie, jeśli w drugim czy szóstym tygodniu ciąży pozwoliła sobie na więcej?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie brak. Alkohol to trucizna, więc nie możemy powiedzieć, że wypicie małej jego ilości pozostanie obojętne dla ciąży. Jak to zagrożenie wygląda jednak w poszczególnych tygodniach ciąży?

Na początku należy wyjaśnić, że wyliczony czas ciąży przez lekarza to nie jest prawdziwy czas jaki upłynął od zapłodnienia. Ciąża jest zwykle młodsza o ok. 2 tygodnie, czyli jeśli wg kalendarzyka jesteśmy w 6. tygodniu ciąży, tak naprawdę zapłodnienie miało miejsce jakieś 4 tygodnie temu.

Wpływ alkoholu na ciążę według jej wieku:

  • Okres jaja płodowego (wg kalendarzyka to 3-4 tydzień)

Jajo płodowe jest bardzo odporne na czynniki szkodliwe przenoszone przez krew matki, czyli m.in. papierosy czy alkohol. Większą wrażliwość ma na czynniki, które bezpośrednio działają na zarodek np. szkodliwe promieniowanie. W tym czasie przypadkowe wypicie alkoholu nie stanowi dużego zagrożenia dla ciąży.

  • Okres rozwoju listków zarodkowych (wg kalendarzyka to 4-5 tydzień)

W tym czasie wrażliwość zarodka na szkodliwe czynniki gwałtownie wzrasta. Alkohol wypity w tym czasie może spowodować największe uszkodzenia mózgu i układu nerwowego u dziecka i zwykle kończy się to obumarciem zarodka. Jeśli piłaś alkohol w tym czasie, ale według kalendarza dziś wiesz, że ciąża przetrwała ten okres – oznacza to, że alkohol prawdopodobnie nie spowodował żadnych wad albo uszkodzone komórki zostały zastąpione nowymi.

  • Okres rozwoju zarodka (wg kalendarza 6-10 tydzień)

Ten okres jest czasem, gdy dochodzi do wykształcenia niemal wszystkich narządów dziecka, dlatego szkodliwe czynniki takie jak alkohol mogą skutecznie zaburzyć ten proces i doprowadzić do poważnych wad lub poronienia. To, czy alkohol wypity w tym czasie spowodował jakieś konsekwencje dla ciąży, będziesz mogła wykryć jedynie szczegółowymi badaniami podczas trwania ciąży. Niektóre wady mogą ujawnić się na późniejszym etapie.

Picie alkoholu we wczesnej ciąży – czy można zminimalizować skutki?

Tak naprawdę jest już po fakcie i trudno cofnąć czas. Podstawą jest natychmiastowe porzucenie tego szkodliwego przyzwyczajenia i zmiana trybu życia. Można zacząć przyjmować witaminy, które wesprą rozwój dziecka i tym samym dostarczą mu niezbędnych wartości. Istnieją badania (przeprowadzone na zwierzętach), które mówią, że przyjmowanie cynku przez ciężarną może zmniejszyć ryzyko powikłań wywołanych piciem alkoholu. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma tutaj na to żadnej gwarancji.

Najlepiej więc być mądrzejszym przed szkodą a nie po niej. Jeśli planujesz ciążę lub ją podejrzewasz mimo negatywnych testów ciążowych, powstrzymaj się od picia alkoholu. Pamiętaj, że ewentualnych wad na które narazisz dziecko pijąc, nie da się tak łatwo naprawić. Ciąża to inwestycja w całe życie dziecka, dlatego na starcie zapewnij mu najlepszy potencjał do zdrowego rozwoju.

Zobacz jeszcze:

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży?

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.