-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Noworodek potrafi chodzić? Zobacz film!

Ten film pokazuje, jak zadziwiające umiejętności posiada nowo narodzone dziecko. Skąd się bierze w noworodku zdolność do chodzenia?

-Reklama-

Noworodek to zaskakująca istota. Zadziwia nie tylko swoim wyglądem, ale też i zachowaniem. Czy wiecie, że noworodki rodzą się z wieloma dziwnymi umiejętnościami, które zanikają jakiś czas po porodzie? Widzieliście noworodka, który chodzi?

Ten film wywołał burzę w internecie. Przedstawia on noworodka podtrzymywanego przez pielęgniarkę. Dziecko opierając nóżki o podłoże, próbuje chodzić. Kontrowersje może wzbudzać fakt, że ktoś z personelu szpitala chwali się takim rzeczami w sieci i na dodatek w ten sposób traktuje małe dziecko. Zapewne wszyscy zastanawiają się, czy to bezpieczne. Osobiście wolimy wierzyć, że pani położna (?) wie co robi i że dziecku nie dzieje się krzywda.

Nasuwa się jednak pytanie, czy taka umiejętność stawiania nóżek jedna za drugą przez noworodka jest czymś uzasadniona? Czy dziecku potrzebne to jest na tym etapie życia? O ile bowiem umiejętność pełzania u noworodka (zobacz film) można wytłumaczyć silnym instynktem przetrwania zmuszającym go do dotarcia do źródła pokarmu, o tyle chodzenie wydaje się nam niepotrzebne. Według lekarzy odruch chodzenia u dziecka to normalny etap, który pozwala mu osiągnąć sprawność ruchową za kilka miesięcy, gdy samodzielnie stanie na nogach. Ten pierwszy odruch nóżek jest zatem pierwszym etapem nauki chodzenia, takim „bodźcem”. Nie oznacza to oczywiście, ze noworodka można nauczyć chodzić. Nie pozwalają na to zbyt słabo rozwinięty układ mięśniowy, nerwowy i kostny. Tym bardziej, że odruch chodzenia wygasa u dziecka po drugim miesiącu życia.

Jakie jeszcze dziwne umiejętności wrodzone ma dziecko?

  • odruch wstrzymywania powietrza pod wodą – utrzymuje się do 6. miesiąca życia dziecka, dlatego tak łatwo nauczyć niemowlę pływać. Ta umiejętność pozostaje wtedy mu na zawsze.
  • odruch pełzania – znika po 3. miesiącu życia dziecka.
autor: iguana
foto: youtube

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?