-Reklama-

Nocne karmienie. Nie odzwyczajaj za szybko!

Najtrudniejsze dla każdej świeżo upieczonej mamy jest wstawanie w nocy na karmienie. Nie dziwne, że już po kilku tygodniach od porodu pytacie o to, jak odzwyczaić dziecko od nocnego karmienia. Czy da się to w ogóle zrobić a przede wszystkim – czy niemowlę może obyć się bez nocnego jedzenia?

-Reklama-

 

Nocne karmienie jest ważne!

Nie da się małego dziecka odzwyczaić od jedzenia w nocy. Każda mama musi zrozumieć, że to nie jest kaprys niemowlęcia lub złe przyzwyczajenie, ale normalna potrzeba. Domaganie się w nocy jedzenia wynika z zapotrzebowania na pokarm i jest instynktowne, bo pozwala dziecku przetrwać. Próba „oszukania” malucha wodą czy ignorowanie jego płaczu mogą mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia.

Zamiast więc szukać pomysłu i rad, jak sprawić by maluch przesypiał noc, warto po prostu uzbroić się w cierpliwość, wyspać w ciągu dnia, poprosić o pomoc partnera i zaakceptować fakt, że opieka nad niemowlęciem wymaga poświęceń.

Dlaczego nocne karmienie jest ważne?

  • Brzuszek niemowlęcia jest mały

Ze względu na bardzo niewielki rozmiar dziecięcego żołądka, niemowlę nie jest w stanie zjeść jednorazowo dużej ilości pokarmu. Po urodzeniu maluch najada się kilkoma mililitrami mleka. Nie da się więc go nakarmić na zapas. Mały brzuszek to nieduża ilość pokarmu do strawienia, dlatego zapasy szybko się wyczerpują i już po krótkim czasie od ostatniego posiłku, maluch odczuwa głód. W przypadku noworodków domaganie się jedzenia może mieć miejsce nawet co godzinę. Wraz z wiekiem dziecka zasoby pokarmu w żołądku będą starczać na dłużej.

 

  • Nocne karmienie podstawą dobowego żywienia

Ilość spożywanego mleka w nocy stanowi ważną część dobowego jadłospisu. Badania wykazały, że większość maluchów karmionych piersią w pierwszych 6 miesiącach swojego życia je od jednego do trzech razy w ciągu nocy, co stanowi 20% ich całodziennego spożycia.

 

  • Nocne karmienie reguluje wewnętrzny zegar matki i dziecka

Karmienie piersią w nocy pozwala wyregulować nasz wewnętrzny zegar poprzez wyregulowanie hormonów. Mleko zawiera m. in. tryptofan, który wspiera produkcję melatoniny w organizmie matki, a ta reguluje sen. Karmiąc regularnie w nocy, przyzwyczajamy organizm do stałych pobudek, dzięki czemu łatwiej jest nam się obudzić na karmienie i tuż po nim zasnąć. Wyregulowana gospodarka hormonalna zapewnia nam też energię w ciągu dnia, stad matki łatwiej przyzwyczajają się do krótkiej ilości snu w nocy. Nocne karmienie piersią reguluje również dobowy rytm życia dziecka i „uczy” go szybkiego zasypiania.

 

  • Nocne karmienie podnosi skuteczność naturalnej antykoncepcji

Jak wiadomo, karmiące piersią matki mają mniejsze szanse na zajście w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że karmienie nie stanowi stuprocentowej metody antykoncepcji. Niemniej istnieje metoda zwana LAM (metoda laktacyjnego braku miesiączki), oparta na naturalnej poporodowej bezpłodności. Karmiąc piersią, kobieta nie miesiączkuje i nie jest zdolna do poczęcia dziecka. Skuteczność tej metody jest największa w pierwszych 6 miesiącach po porodzie i tylko wtedy, gdy kobieta karmi regularnie (także w nocy). Zwolennicy tej metody uważają, że przy przestrzeganiu jej zasad sprawdza się ona w 98%.

  • Nocne karmienie chroni przed śmiercią łóżeczkową

Karmienie w nocy zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej u dziecka (tzw. SIDS). Wybudzenia dziecka na jedzenie jest mechanizmem, który chroni malucha przed nagłą śmiercią spowodowaną bezdechem. Najczęściej w nocy budzą się maluchy karmione piersią, więc u nich tych pobudek jest więcej. Według badań National Health and Medical Research Council dziecko nie karmione w nocy piersią jest o 56% bardziej narażone na SIDS niż maluch ssący w nocy pierś mamy.

  • Matki karmiące w nocy piersią śpią dłużej

Badania wykazują, że matka, która w nocy karmi butelką, wolniej i trudniej zasypia po nocnej pobudce i w efekcie śpi krócej. Mamy karmiące piersią w nocy śpią statystycznie o 45 minut dłużej w ciągu nocy, bo hormony odpowiedzialne za laktację sprzyjają ich natychmiastowemu zasypianiu po karmieniu.

Zobacz jeszcze:

Dlaczego dziecko tak często domaga się piersi?

Nieprzespane noce. Jak przetrwać?

 

foto: pixabay.com
autor: Sylwia

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!