-Reklama-

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Jedną z uciążliwości, na którą skarżą się ciężarne jest metaliczny posmak w ustach. Choć wielu wydawać się może dziwnym i niepokojącym objawem, zwykle jest to czymś całkowicie naturalnym. Skąd się biorą zaburzenia smaku w ciąży?

-Reklama-

Metaliczny posmak w ustach w ciąży – co to jest?

Metaliczny posmak w ustach w ciąży najczęściej dopada przyszłe mamy z rana, po nocy. Gdy się budzą, mają wrażenie odczuwania smaku metalu w buzi. Można go porównać np. do uczucia ssania monety. Nie jest to przyjemne, a jeśli utrzymuje się dłuższy czas – bywa bardzo męczące. Przez metaliczny posmak w ustach ciężarne mogą odczuwać mdłości i wstręt do jedzenia.

Metaliczny posmak w ustach w ciąży – skąd się bierze?

Najczęstszą myślą kobiet, które w ciąży odczuwają metaliczny posmak, jest niedobór witamin lub minerałów. Nie jest to jednak do końca prawdą. Ta uciążliwość najczęściej wynika z faktu zaburzeń smaku wywołanych przez ciążowe hormony. Znacząca większość przyszłych mam odczuwa w ciąży rozmaite zaburzenia smakowo-węchowe.

Ciężarne miewają wyostrzone zmysły, szczególnie węch, co potrafi bardzo utrudniać im normalne funkcjonowanie. Kobiety nie są w stanie wytrzymać niektórych zapachów, które wydają się im bardziej intensywne niż zwykle. Zaburzenia smaku to druga uciążliwość, przez którą ciężarne nie mogą jeść tego, co np. do tej pory im smakowało. Wiele potraw zaczyna je odrzucać i powodować mdłości. Metaliczny posmak w ustach jest częścią tych zaburzeń. Uważa się, że winnym jest tutaj estrogen, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu zmysłu smaku. Gdy kobieta jest w ciąży, ilość estrogenu w organizmie ulega zmianie, co przekłada się między innymi na zaburzenia w odczuwaniu bodźców smakowych lub zapachowych.

Zaburzenia smaku występują najczęściej w pierwszym trymestrze, ponieważ wtedy gospodarka hormonalna w organizmie ciężarnej pracuje najintensywniej. Zwykle z końcem pierwszego trymestru kończą się wszelkiego rodzaju zaburzenia smaku, węchu i mdłości. Najważniejsze więc, by przetrwać pierwsze tygodnie z myślą, że wkrótce te uciążliwości ustąpią.

Jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach?

Ponieważ to ogromna uciążliwość dla każdej przyszłej mamy, warto spróbować osłabić ten objaw ciążowy. Nie ma oczywiście gwarancji na wyeliminowanie problemu, ale można zrobić wiele, by nieco złagodzić swój dyskomfort. Najprostszym sposobem na pozbycie się metalicznego posmaku w ustach jest zjedzenie czegoś o wyrazistym smaku np. ostrego czy kwaśnego. Ale najważniejsze, by rano od razu po wstaniu z łóżka przede wszystkim umyć zęby i dokładnie wyszczotkować język. Dla lepszego efektu można użyć płynu do płukania jamy ustnej. Wszystko po to, by „przykryć” uciążliwy posmak.

Czy metaliczny posmak w ustach w ciąży może być objawem choroby?

W ogromnej większości przypadków to zaburzenie smaku jest tylko i wyłącznie normalnym objawem ciążowym. Bardzo rzadko metaliczny posmak w ustach może sygnalizować jakieś nieprawidłowości związane ze zdrowiem. Objaw ten może występować przy cukrzycy, niektórych nowotworach czy chorobach wątroby. Dlatego tak ważna jest pełna diagnostyka i regularna kontrola zdrowia w ciąży. Jeśli metaliczny posmak w ustach jest objawem choroby, to prawdopodobnie nie jedynym, więc należy obserwować inne ewentualne symptomy, które mogą wykraczać poza normalne ciążowe dolegliwości.

Metaliczny posmak w ustach w połączeniu z innymi objawami takimi jak zmęczenie, brak energii, apatia – może być również spowodowany niedoborem witaminowym. Najczęściej odpowiedzialnym za takie odczucia bywa niedobór witaminy B12. W przypadku takich dolegliwości warto więc skontrolować jej ilość we krwi.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również