-Reklama-

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Jedną z uciążliwości, na którą skarżą się ciężarne jest metaliczny posmak w ustach. Choć wielu wydawać się może dziwnym i niepokojącym objawem, zwykle jest to czymś całkowicie naturalnym. Skąd się biorą zaburzenia smaku w ciąży?

-Reklama-

Metaliczny posmak w ustach w ciąży – co to jest?

Metaliczny posmak w ustach w ciąży najczęściej dopada przyszłe mamy z rana, po nocy. Gdy się budzą, mają wrażenie odczuwania smaku metalu w buzi. Można go porównać np. do uczucia ssania monety. Nie jest to przyjemne, a jeśli utrzymuje się dłuższy czas – bywa bardzo męczące. Przez metaliczny posmak w ustach ciężarne mogą odczuwać mdłości i wstręt do jedzenia.

Metaliczny posmak w ustach w ciąży – skąd się bierze?

Najczęstszą myślą kobiet, które w ciąży odczuwają metaliczny posmak, jest niedobór witamin lub minerałów. Nie jest to jednak do końca prawdą. Ta uciążliwość najczęściej wynika z faktu zaburzeń smaku wywołanych przez ciążowe hormony. Znacząca większość przyszłych mam odczuwa w ciąży rozmaite zaburzenia smakowo-węchowe.

Ciężarne miewają wyostrzone zmysły, szczególnie węch, co potrafi bardzo utrudniać im normalne funkcjonowanie. Kobiety nie są w stanie wytrzymać niektórych zapachów, które wydają się im bardziej intensywne niż zwykle. Zaburzenia smaku to druga uciążliwość, przez którą ciężarne nie mogą jeść tego, co np. do tej pory im smakowało. Wiele potraw zaczyna je odrzucać i powodować mdłości. Metaliczny posmak w ustach jest częścią tych zaburzeń. Uważa się, że winnym jest tutaj estrogen, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu zmysłu smaku. Gdy kobieta jest w ciąży, ilość estrogenu w organizmie ulega zmianie, co przekłada się między innymi na zaburzenia w odczuwaniu bodźców smakowych lub zapachowych.

Zaburzenia smaku występują najczęściej w pierwszym trymestrze, ponieważ wtedy gospodarka hormonalna w organizmie ciężarnej pracuje najintensywniej. Zwykle z końcem pierwszego trymestru kończą się wszelkiego rodzaju zaburzenia smaku, węchu i mdłości. Najważniejsze więc, by przetrwać pierwsze tygodnie z myślą, że wkrótce te uciążliwości ustąpią.

Jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach?

Ponieważ to ogromna uciążliwość dla każdej przyszłej mamy, warto spróbować osłabić ten objaw ciążowy. Nie ma oczywiście gwarancji na wyeliminowanie problemu, ale można zrobić wiele, by nieco złagodzić swój dyskomfort. Najprostszym sposobem na pozbycie się metalicznego posmaku w ustach jest zjedzenie czegoś o wyrazistym smaku np. ostrego czy kwaśnego. Ale najważniejsze, by rano od razu po wstaniu z łóżka przede wszystkim umyć zęby i dokładnie wyszczotkować język. Dla lepszego efektu można użyć płynu do płukania jamy ustnej. Wszystko po to, by „przykryć” uciążliwy posmak.

Czy metaliczny posmak w ustach w ciąży może być objawem choroby?

W ogromnej większości przypadków to zaburzenie smaku jest tylko i wyłącznie normalnym objawem ciążowym. Bardzo rzadko metaliczny posmak w ustach może sygnalizować jakieś nieprawidłowości związane ze zdrowiem. Objaw ten może występować przy cukrzycy, niektórych nowotworach czy chorobach wątroby. Dlatego tak ważna jest pełna diagnostyka i regularna kontrola zdrowia w ciąży. Jeśli metaliczny posmak w ustach jest objawem choroby, to prawdopodobnie nie jedynym, więc należy obserwować inne ewentualne symptomy, które mogą wykraczać poza normalne ciążowe dolegliwości.

Metaliczny posmak w ustach w połączeniu z innymi objawami takimi jak zmęczenie, brak energii, apatia – może być również spowodowany niedoborem witaminowym. Najczęściej odpowiedzialnym za takie odczucia bywa niedobór witaminy B12. W przypadku takich dolegliwości warto więc skontrolować jej ilość we krwi.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.