-Reklama-

Przyszłe mamy pytają – dietetyk odpowiada

Odżywianie w ciąży to bardzo istotna kwestia, nic więc dziwnego, że w tym temacie dostajemy mnóstwo pytań od przyszłych mam. Z okazji Zdrowego Tygodnia RM na najpopularniejsze pytania naszych czytelniczek odpowiedziała dietetyczka - Magdalena Jarzynka- Jendrzejewska.

-Reklama-

Odżywiane w ciąży warto rozsądnie zaplanować. Najlepiej zrobić to po konsultacji z dietetykiem, który między innymi na podstawie naszych wyników badań, zapotrzebowań, zaleceń lekarza rozpisze jadłospis na całą ciążę. Odpowiednia, zdrowa dieta w ciąży to ogromna inwestycja nie tylko w swoje samopoczucie, ale przede wszystkim – w zdrowie dziecka.

Odżywianie w ciąży – o co pytają mamy?

Odżywianie w ciąży może być dla wielu przyszłych mam zagadką. Choć przyszłe mamy wiedzą, że muszą jeść zdrowo i nie za dwoje a dla dwojga, często gubią się w tym, co mogą jeść, a czego nie powinny. Na naszym facebookowym forum roi się od pytań o odżywianie w ciąży, dlatego postanowiliśmy poprosić o pomoc specjalistkę w zakresie dietetyki, która odpowiedziała na najpopularniejsze pytania przyszłych mam.

Jakich składników w gotowych produktach unikać? Czasem mam ochotę na jakiegoś gotowca ze słoika lub sos z torebki i makaron. Czy wszystkie tego typu produkty muszę odrzucić, czy wystarczy że będę czytać skład na opakowaniu? – Marta

Odpowiedź dietetyczki:

Zawsze warto czytać skład produktu, uważam, że to najważniejsza informacja na etykiecie. Im prostszy i krótszy skład tym lepiej. Jeśli większości nazw składników nie znasz (niektórych nie możesz nawet przeczytać) odłóż produkt. Jeśli na jednym z trzech pierwszych miejsc w składzie jest sól lub cukier, to także nie najlepszy wybór. Unikaj takich dodatków jak glutaminian sodu (E 6230), benzoesan sodu (E 211), dwutlenek siarki (E 220), azotyn potasu (E 249) i sodu (E 250), BHA (E 320), BHT (E 321). Wiedz jednak, że samo oznakowanie E nie musi oznaczać czegoś złego, bo E 300 to kwas askorbinowy, czyli witamina C. Sam fakt, że produkt jest gotowy, np. ze słoika, nie oznacza, że jest zły, jeśli lista składników jest przejrzysta, krótka i bez niepotrzebnych dodatków.

Czy mogę pić tonik w ciąży. Ciągle gdzieś czytam, że to niezdrowe w ciąży. Dlaczego? – Kasia

Odpowiedź dietetyczki:

Tonik zawiera chininę (charakterystyczny gorzki smak), a substancja ta w większych ilościach może powodować skurcze macicy (co może doprowadzić do przedwczesnej akcji porodowej, czy nawet poronienia). Jednak ilość chininy w toniku jest symboliczna, więc nie jest to napój zakazany dla kobiet w ciąży, niemniej jednak jak każdy napój słodzony i gazowany nie jest to też dobry wybór.

Mam ogromne mdłości w ciąży, przez które chudnę zamiast tyć. Których pokarmów powinnam unikać w tej sytuacji, a czego próbować jeść więcej? – Aleksandra

Odpowiedź dietetyczki:

Niektórym ciężarnym pomaga dzielenie posiłku na kilka małych porcji i zjadanie ich co pewien czas. Spróbuj jeść mniej, ale częściej, jedz tylko to na co rzeczywiście masz apetyt. Nie popijaj bezpośrednio po posiłkach. Odczekaj 20-30 minut. Postaraj się, żeby dieta była lekkostrawna i nie wzmagała jeszcze Twoich dolegliwości. Unikaj też długotrwałego uczucia głodu. Na mdłości pomagają także takie przyprawy jak imbir, mięta, kardamon, cząber (które oczywiście uwzględniłyśmy w proponowanych przepisach w naszej książce). Jeśli nie masz ochoty na np. mięso, bo sam zapach Cię już odrzuca, to postaraj się jeść więcej nabiału, czy bogatych w białko strączkowych. Mdłości pomagają też zmniejszyć węglowodany złożone (polecam pełnoziarniste pieczywo oraz kasze).

Czy w ciąży należy jeść jakąś konkretną ilość kalorii? Czy ważne są godziny posiłków? Chciałabym sobie to jakoś rozpisać. – Hanna

Odpowiedź dietetyczki:

Podstawą jest urozmaicenie diety i regularność posiłków. Powinnaś zjadać 4-5 posiłków dziennie (a w przypadku cukrzycy ciążowej nawet 6). Staraj się jadać regularnie, najlepiej co 3-4 h. Ostatni posiłek zaplanuj na 2-3 h przed snem. Ilość kcal należy obliczyć indywidualnie, w zależności od Twojej wyjściowej masy ciała, aktywności itp. W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne nie wzrasta, bo „mała fasolka” nie potrzebuje tyle jedzenia, żebyś jadła „za dwoje”, ale raczej „dla dwojga”, czy zdrowo i urozmaicenie, ale zgodnie z Twoimi potrzebami. W drugim trymestrze zapotrzebowanie wzrośnie o około 200 kcal, a w ostatnim trymestrze ciąży zaplanujesz kolejne dodatkowe, racjonalne i zdrowe 200-300 kcal.

Jestem w 6. miesiącu ciąży i mam straszne zaparcia. Lekarz twierdzi, że to wina złej diety. Jak sobie pomóc? – Anka

Odpowiedź dietetyczki:

Z zaparciami jak najbardziej możesz walczyć odpowiednią dietą. Zadbaj o właściwą ilość błonnika pokarmowego, który poza wspomaganiem pracy przewodu pokarmowego pomaga też uregulować poziom glukozy we krwi. Pamiętaj, żeby w Twoim menu znalazły się takie produkty, jak pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane i gruboziarniste kasze, a także warzywa i owoce, np. brokuły, marchew, kalafior, kapusta pekińska, szpinak, pomidory, maliny, jabłka, gruszki, morele, śliwki. Korzystnie na tę przypadłość działają także suszone śliwki, rodzynki, pestki. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie, co w przypadku cieżarnej oznacza co najmniej 2-2,5 litrów płynów dziennie, z czego najlepiej, żeby 80% stanowiła woda. Czynny tryb życia (dużo ruchu) także poprawia trawienie.

Co mogę pić poza wodą z takich zdrowszych rzeczy? – Eva

Odpowiedź dietetyczki:

Zalecana według specjalistów ilość płynów dla kobiety w ciąży to 2-2,5l, z czego 80% powinno być dostarczane pod postacią wody. Możesz pić także słabą herbatę, herbaty owocowe, niektóre ziołowe (najlepiej skonsultować się z lekarzem), napoje mleczne (niesłodzone), a jeśli nie masz problemów z cukrem to także soki owocowe, warzywne, koktajle. Unikaj mocnej herbaty, kawy i słodzonych napojów gazowanych.

Ciążowa zgaga. Jakich produktów powinnam unikać, by się tak nie męczyć? – Natalia

Odpowiedź dietetyczki:

Zadbaj o to, by jeść powoli, dokładnie przeżuwać pokarm i nie przejadać się. Powinnaś też zadbać o uregulowanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Mięso i większość produktów zbożowych zakwaszają organizm, zaś warzywa i owoce mają działanie zasadotwórcze, więc zwiększ znacząco ich ilość w diecie (w zdrowej diecie powinny stanowić połowę tego co zjadasz). Pomagają też produkty mleczne (doraźnie zmniejszają uczucie zgagi), więc możesz wypić szklankę mleka, kefiru lub jogurtu naturalnego. Alkalizująco działają też migdały, którymi możesz się poratować (mają odczyn zasadowy i neutralizują kwas solny w żołądku). Według niektórych źródeł pomaga też kleik z siemienia lnianego, napar z rumianku lub kopru włoskiego.

Odpowiedzi na pytania udzieliła Magdalena Jarzynka- Jendrzejewska, dyplomowana dietetyczka z powołaniem i jedna z założycielek Poradni Dietetycznej – Dietosfera. Pani Magda gotuje, tworzy i inspiruje! Prężnie działa już od ponad 18 lat. Jest autorką wielu artykułów i współautorką książek, które ukazały się w Wydawnictwie RM, w tym m.in. ,, Dieta w ciąży. Zdrowe przepisy na 9 miesięcy, ,,Żywienie dziecka w pierwszym roku zycia” oraz ,, Metoda żywieniowa BLW. Daj dziecku wybór”.
Książka pt. ,,Dieta w ciąży. Zdrowe przepisy na 9 miesięcy” to zbiór kulinarnych inspiracji przygotowanych przez profesjonalne dietetyczki, by 9 miesięcy ciąży upłynęło smacznie i zdrowo! W książce znajdziesz: sprawdzone przepisy na śniadania, obiady, kolacje i przegryzki, podział przepisów na poszczególne trymestry, informacje teoretyczne dotyczące żywienia w ciąży i praktyczne wskazówki, mity na temat diety przyszłych mam, wyliczenia kaloryczność, zawartość białka, tłuszczów, węglowodanów i błonnika dla każdej potrawy.
Od 23 sierpnia do 29 sierpnia br. na Facebooku i Instagramie Wydawnictwa RM trwa akcja ,,Zdrowy Tydzień Wydawnictwa RM”, podczas którego gotujemy wspólnie z autorami książek, rozmawiamy o zdrowiu, dzielimy się przepisami na wartościowe posiłki i obalamy mity żywieniowe! W tym czasie w księgarni internetowej na www.rm.com.pl książki z działu Poradniki i Kuchnia można nabyć z 30% rabatem, wpisując kod rabatowy: zdrowie
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również